آشنایی با خواص پرتقال در دوران بارداری

نادر بهدرستی پی برده بود که بازگذاشتن دست این ارکان قدرت ممکن است برای او دردسرساز شود؛ ازاینرو محدودکردن دامنۀ نفوذ این طبقات را بهطور جدی پیگرفت. او پی برده بود بازگذاشتن دست ارکان قدرت (طبقات نظامی ـ ارباب رعیّتی، حاکمان محلی، دیوانسالاران و روحانیان)، ممکن است برای او دردسرساز شود؛ ازاینرو محدودکردن دامنۀ نفوذ این طبقات را به جدیّت پیگرفت. کار نادر در محدودکردن قدرت سه طبقۀ نخست، چندان دشوار نبود؛ اما کاهش دامنۀ نفوذ روحانیان با توجه به جایگاه معنوی آنان، کار آسانی نبود. تقسیمکردن و کوچدادن قبایل، مصادرۀ مایملک آنها، انتصاب نمایندۀ اشراف چادرنشین یک قبیله به امیری قبیلۀ دیگر، همهوهمه تدبیرهای سیاسی بودند که نادر بهمنظور تحدید نفوذ اشراف چادرنشین در حق آن دسته از قبایلی که در اقشار بالای هیأت حاکم نفوذی همپای قبیلۀ افشار داشتند، اعمال میکرد» (همان: 128). سومین گروه مهم طبقۀ اثرگذار، قشر بالای روحانیان شیعه بود.

برپایۀ آنچه گفتیم نادرشاه، هم در ساختار قدرت و هم در ایدئولوژی حاکم تغییراتی ایجاد کرد. ساختار حکومتی دورۀ افشاریه مبتنی بر نظام ارباب رعیّتی (فئودالی) بود. «دولت نادرشاه نمونۀ بارزی (تیپیک) از یک حکومت استبدادی نظامی ـ فئودالی بود» (اشرفیان و آرونوا، 1356: 115). در این ساختار چند طبقۀ اجتماعی اهمیت داشتند و در ساختار قدرت، نقشآفرینی میکردند. نادر که خود «شیعه و شیعهزاده بود» (شعبانی، 1388، ج 1: 279)، هوشمندانه میدانست که با این کار به چند هدف مهم خواهد رسید: محدودکردن قدرت روحانیان، کاستن از وابستگی اعتقادی مردم به صفویان، کاهش تنشهای مذهبی داخلی، دفع خطر همسایگان سنّی و غیره.

تأمل در این دو بند و آنچه پیشتر وی در قوریلتای مغان، پیششرط پذیرش سلطنت قرار داده بود (دشنامندادن به خلفا و تبعیّت از خلفای راشدین)، نوع نگاه او را به مذهب کاملاً آشکار میکند؛ همین نکته است که برخی بر آن باور بودهاند که نادر درپی ایجاد مذهبی جدید بوده است. اگر منحني رشد كودك خوب است و شير مادر را هم خوب ميخورد ولي بعضي اوقات ميل به خوردن وعدههاي اصلي غذا و ميان وعده را ندارد، غذا خوردن در دفعاغت كمتر اشكالي ندارد ولي اگر اين امر ادامه پيدا كند بايد با پزشك مشورت شود. قدرت به خدمت گرفته میشود و ازطریق یک سازمان شبکهوار عمل میکند و نهتنها افراد در میان شبکهها در رفتوآمد هستند، بلکه آنها همیشه در موقعیّتی هستند که بهطور همزمان قدرت را هم تحمّل و هم اعمال میکنند».

همچنین آب انگور باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی پلاسما در آنها شده بود. 10)آنهایی که معده ضعیف دارند باید انگور را بدون پوست بخورند زیرا پوست آن دیر هضم است و موجب دل درد ، نفخ و عوارض دیگر می گردد . میوه ها چه خواصی برای سلامتی بدن دارند؟ این نیز یکی از آب میوه های کم کالری است که بدون هیچ گونه افزودنی ساخته می شود و برای کسانی که در برنامه رژیم کاهش وزن قرار دارند مناسب است. میوه ها و سبزیجات سرشار از انواع ویتامینها و مواد معدنی هستند که این ترکیبات در هیچ کدام از مکمل ها یافت نمیشوند.

در عوض، می توانید از مکمل های غذایی فاقد کالری برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خود استفاده کنید. به علاوه، از آنجایی که انگور ماده ی غذایی سبکی محسوب می شود، اولین انتخاب برای حل مشکلات گوارشی است. انگور حاوی مقدار قابل توجهی آهن است و به همین جهت برای درمان کم خونی و مشکلاتی که به وجود می آورد بسیار مناسب است. پکتین موجود در انگور جهت کاهش رسوبات شریانی بسیار کارساز است.

انگور سفيد : پيروزي بر دشمنان و بد خواهان انگور سياه : در كارهايتان بسيار محتاط با شيد . به همین دلیل توصیه میشود که سیب را در برنامه غذایی خود قرار دهید. برای هیجان انگیز شدن طعم سالاد، آن را مدتی در یخچال قرار دهید تا آب پرتقال به میوه های دیگر نیز جذب شود. اگر میخواهید از بیماریهای مزمن جلوگیری کنید، مصرف میوه و و سبزیجات را در الویت خود قرار دهید. همچنین ایشان متذکر شده اند که اگر در خواب خود در حال فشار دادن خوشه های انگور برای آبگیری باشید، تعبیر آن بسیار خوش و به معنای ثروت و مال فراوان و در امان ماندن از مشکلات است.

خالدبن علیبن محدالعنبری نیز خواب درخت تاک یا انگور را به مردی مومن، سخی، بخشنده و محترم تعبیر میکند. طالبی از میوههایی است که نقش زیادی در تقویت بینایی شما ایفا میکند و ریسک ابتلا به آب مروارید را کاهش میدهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کرده و با آسیب رادیکالهای آزاد مبارزه میکند. میوه ها را نیز به قطعات مد نظرتان تقسیم کرده و به ظرف اضافه کنید. میوهجات به طور کلی سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی فراوانی هستند. این ویتامین از اسپرم و DNA های آن، در برابر آسیب ها محافظت می کند.

فیبر میتواند مشکلات گوارشی شما را کاهش دهد و از آسیب های گوارشی نیز پیشگیری کند. همچنین این ماده معدنی با افزایش ترشح شیرههای گوارشی و شیره معده، جذب مواد مغذی را نیز افزایش میدهد. هر حشره جنس ماده ، ۱۵۰ الی ۲۰۰ تخم می گذارد . هنگامی که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری یا ویروس قوی نباشد افراد به طور مکرر به انواع مختلف بیماری های سبک مانند تب، سرماخوردگی، سردرد روبرو می شوند. رنگدانه های انگور معمولاً سیستم ایمنی بدن را برای طیف وسیعی از بیماری ها درمان می کنند. با توجه به اینکه درۀ نادره متنی تاریخی است و در گزارشهای تاریخی، معمولاً کنندۀ کار مشخص است، تعداد جملههای معلوم 1875 و شمار افعال مجهول 85 فعل است؛ همچنین با توجه به اینکه بهطور طبیعی در گفتار و نوشتار، جملههای مثبت بیش از جملههای منفی به کار میرود، در درّۀ نادره نیز وضعیت به همینگونه (1870 فعل مثبت در برابر 90 فعل منفی) است.

خیار: خیار، یک آبرسان طبیعی و بسیار قوی بوده که سرشار از آنتی اکسیدانهای مختلف است. یکی از محبوبترین رژیم های غذایی که در تابستان بسیار پر طرفدار است، لاغری با میوههای تابستانی است. همچنین علاوه بر قسمت گوشتی انگور که دارای فواید و مواد مفید بسیار است، هسته یا دانه انگور نیز دارای مواد موثر و با غلظتهای بیشتری است و در طب سنتی عمدتا از خواص عصاره هسته انگور استفاده میشود. اگر کودک آلرژیک است، گنجاندن میوه ها در رژیم غذایی باید تا 2-3 سالگی به تعویق بیفتد.

این رژیم میتواند علاوه بر کنترل آب بدن، به عنوان یک جایگزین مناسب برای وعدههای غذایی شما محسوب شود. برای تهیه این سالاد خوشمزه، در مرحله اول توت فرنگی ها را به چهار قطعه تقسیم کرده و سپس هر برگ پرتقال را به دو قسمت برش بزنید (در صورت در دسترس نبودن پرتقال میتوانید آب پرتقال را جایگزین کنید) و باقی مواد خرد شده را نیز به ظرف سالاد اضافه کنید. به نظر میرسد نادر این تغییرات را، صرفنظر از نتایج آن، هوشمندانه اعمال کرده باشد. وهب بن منبّه علاوهبر این معلومات، زبان یونانی هم میدانست و طبعاً از آداب و رسوم یونانیها مطّلع بود، درنتیجه اطلاعات وسیعی از اوضاع دنیا و تاریخ سلاطین و انبیاء و غیره به دست آورده بود و چنانکه خود او مدّعی بوده، 72 کتاب آسمانی را مطالعه کرده است.

با آن که هرات، نظر به داشتن انواع انگور که هر یک آن دارای طعم و مزه خاصی میباشد، شهرت جهانی دارد، اما با آن هم نتوانسته است که تمامی انگور خویش را به بیرون از کشور صادر کند. اما تاثیر پرتقال و آب پرتقال در پاکسازی رودهی بزرگ به دلیل فیبر بالای موجود در این میوه است. در فصول گرم سال، مصرف آب طالبی کم آبی بدن را جبران میکند. آنتیاکسیدانها و آنتوسیانینهای موجود در این میوه میتواند منجر به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شود و به کاهش وزن کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید