آشنایی با شهرک چیتگر در منطقه 22 – مسکن بزرگ چیتگر – آجرلو

دفع گاز روده و شکم درد، حضور فرد را در اجتماع سخت می کند . سد یا به فارسی “بند” مانعی است که در جلوی جریان آب و برای مهار کردن آن ساخته میشود. سد دیوارهای محکم است که به منظور مهار یا تغییر مسیر آب در عرض دره و میان دو کوه و در مسیر رود بصورت تقاطعی ایجاد میشود. همین چند روز پیش حجت الاسلام سید سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس در خصوص از سرگیری تکمیل دو سد نازلو و باراندوز چای ارومیه به ایسنا گفته: «با دستور وزیر نیرو و در راستای احیای دریاچه ارومیه، ساخت و تکمیل سدهای نازلو چای و باراندوز چای ارومیه انجام میشود.

ایران اکونومیست- بررسی ها نشان می دهد چون آمریکا ساخت سدها را با هدف تولید انرژی انجام نداده است، صنعت سدسازی در این کشور شکست خورده است. چون آب دریاها شور است و برای آشامیدن، شست و شو، کشاورزی و سایر فعالیتها مناسب نیست. از اینجا می توان چنین نتیجه گرفت که نام رود رنگها به معنی رودخانه سیلابی و طغیانگر بوده است و این معنی طغیانگر بودن با مضمون مصرع معروف خاقانی “در سلسله شد دجله چون سلسله شد پیچان” و معنی ایرانی نام ایرانی تیگریسِ (تیز) و اروند (تیز) و معنی سومری آن ادیگنا (رود تیز) همخوانی دارد و در واقع این نامهای ایرانی آن ترجمه ای از این نام سومری هستند.

ماهیگیران کنیایی می گویند سد بزرگ اتیوپی بر روی رود «اومو»، آنها را از ماهیگیری محروم می کند. به گزارش «انرژی امروز» از رویترز، ماهیگیران سواحل دریاچه تورکان در کنیا، بزرگترین دریاچه بیابانی دنیا، کاهش ذخایر ماهیان این دریاچه را بی ارتباط با سدسازی اتیوپی بر روی رود «اومو» نمی دانند؛ یک سد غول پیکر توسط اتیوپی بر روی رود «اومو» ساخته می شود. البته شکایت ها از سدسازی اتیوپی بر روی رود اومو، در سایه تنش بین اتیوپی و مصر، تقریبا با همین موضوع مانده است. میرحسین موسوی خونساری – دکترای تاسیسات آبی، در لایو ایسنتاگرامی با محمد درویش- فعال محیط زیست به موضوع «سدسازی و انتقال آب؛ موفق یا ناموفق» پرداختند.

مهدبه الدوله کاظمی ، سفیر ایران در افغانستان ، و علی محمد خان ، وزیر امور خارجه افغانستان ، یک تور را در کابل انجام دادند ، جایی که دو کشور توافق کردند که آب زیادی از رودخانه هیرمند ، که به کمال خان می رود ، برداشت شود. تین نیوز در سال گذشته ۱۰ سد جدید افتتاح و دو سد نیز آبگیری شد. اسماعیل افشاری امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: با توجه به بارندگیها در زنجان از مهرماه سال گذشته تاکنون ذخایر سدهای استان افزایش داشته است.

مسعود تجریشی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه پروژههای احیای دریاچه ارومیه بسیار کُند پیش میرود اظهار داشت: براساس برنامه پیشبینی شده، باید این پروژهها دو ماه پیش به پایان میرسید اما با گذشت این زمان، تاکنون به پایان نرسیده است. وی افزود: بیش از دو سال است که مقام معظم رهبری تأکید کرده اند که توجه بیشتری به آبخیزداری شود اما وزارت نیرو به این مسئله توجه نکرده است و وزارت نیرو باید بداند آبخیزداری، تبعات سدسازی را ندارد و بر این اساس بهتر است به جای سدسازی، به سمت آبخیزداری برویم. وی با اشاره به اینکه اراضی اهالی و کشاورزان منطقه هنوز تملک نشده است، عنوان کرد: مردم ماندهاند که آیا این پروژه اجرایی میشود و تمام داریی آنها اعم از باغ و خانه زیر آب میرود یا اینکه در نیمه راه همچون برخی پروژههای دیگر نیمه کار رها میکنند، زیرا هنوز تملک اراضی صورت نگرفته که کشاورزان از بلاتکلیفی خارج شوند.

به گزارش ایسنا، جبار وطن فدا در گفت و گویی تلویزیونی با بیان اینکه موضوع رها سازی آب هیرمند از محل سد کمالخان در فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ایران مدتی است از سوی وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و معاون ویژه رئیس جمهور پیگیری میشود، گفت: مسئله حقابه ایران از رودخانه هیرمند را دارای قدمتی ۱۰۰ ساله است، هیرمند از مکانی در نزدیکی شهر کابل سرچشمه میگیرد و وارد سدی به نام کجکی میشود و در واقع فاصله ۷۰۰ کیلومتری رودخانه از مرز ایران، محل اندازه گیری حقابه ایران است.

کشور ایران ۷۰ درصد از یک دهه اخیر را با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و این موضوع باعث کاهش شدید منابع آب سطحی و زیرزمینی شدهاست و بر اساس مدلهای هواشناسی، در ۳۰ سال گذشته این خشکسالی رو به افزایش بوده و براساس پیشبینیها این روند ادامه خواهد داشت. پس افغانستان در سالهای خشکسالی حق دارد که کمتر از ۲۶ متر مکعب آب به ایران بدهد. به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مرتضی خاتمی عصر در جلسه شورای برنامهریزی و توسعه استان زنجان با تاکید بر لزوم برداشتن گامهای اساسی در کشور اظهارکرد: راههای مواصلاتی در زنجان مسئلهای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان امروز در جمع خبرنگاران به پروژه های هدف گذاری شده وزارت نیرو در کشور اشاره کرد و گفت: 250 پروژه با اعتبار 50 میلیارد تومان در سطح کشور هدف گذاری شده است و در استان زنجان هم تا پایان تیرماه 41 پروژه مهم با اعتبار 14 هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید. سدها نقش مهمی در کنترل سیلابها دارند به طوری که همراه با آبخیزداری در سرشاخه ها ترکیب مناسبی برای حفظ و بهره برداری صحیح از منابع آب و خاک ایجاد میکنند.

این دریاچه در نزدیکی دو تا از روستاهای شهرستان نوشهر به نام روستای صلاح الدینکلای سفلی و روستای چلندر قرار دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک، تابستان گرم امسال بازهم مانند سالهای گذشته بدون آب سپری می شود؛ در حالی که ویروس کرونا روز به روز جولان می دهد و نیاز به آب را برای مردم دو چندان کرده است اما بی آبی امان مردم را بریده است.

این دو سد در مجموع بیش از دومیلیارد مترمکعب آب را برای توزیع تنظیم میکنند؛ و حالا خطر بزرگی ارس را تهدید میکند. وی از افزایش 10 میلیون مترمکعبی آب سد گلابر خبر داد و افزود: این سد در حال حاضر 78 میلیون مترمکعب آب دارد. وی با اشاره به رشتههای جدید تحصیلی ایجاد شده در حوزه آب، آن را نشان دهنده جایگاه و اهمیت آب دانست و گفت: آب عامل صلح و جنگ در دنیا بوده و باید مدیریت مصرف آن از اهمیت زیادی برخوردار باشد. وی افزود: در حال حاضر ۲۵۰ هزار هکتار عرصه این تالاب مملو از آب شده است و امیدواریم اکوسیستم منطقه احیا شود.

بارش های اخیر و جاری شدن سیلاب نیز نتوانست حداقل مرهمی برای زخم خشکیدگی تالاب های فارس شود و کارشناسان می گویند این بارشها تغییری در وضعیت دریاچه های استان ایجاد نکرده است. اخبار استانها – اتابک جعفری امروز در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه درباره آخرین وضعیت بارشها در استان اظهار داشت: متوسط بارندگی در آذربایجانغربی از ابتدای سال آبی 99 و 98 حدود 1.401 میلی متر بوده که نسبت به سال آبی گذشته 27 درصد کاهش و نسبت به متوسط دراز مدت 6 درصد افزایش نشان میدهد. گروه استانها- مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجانغربی با بیان اینکه ذخایر آب در پشت سدهای استان یک هزار و ۱۲۰ میلیون متر مکعب است، گفت: امسال در مجموع یک هزار و ۳۲۳ میلیون متر مکعب آب از سدهای استان برای احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شد.

دیدگاهتان را بنویسید