اراضی زراعتی افغانستان

• در بیماری خروسک در ابتدا ممکن است که کودک علایم سرماخوردگی مانند گرفتگی یا آبریزش از بینی طی چند روز را نشان دهد یا تب کند. خروسک باعث میشود راههای هوایی کودک شما ملتهب و تنگ (باریک) شوند. دگزامتازون باعث افزایش سنتز و مصرف پروژسترون به وسیله¬ی بافت¬های کوتیلدون در گاو می¬شود. جدا شدن پرده¬های جفت نشان می¬دهد که جمع شدن رحم طبیعی انجام می¬شود. برای زایمان چهارم و بالاتر، کارایی کلی گاو با دفع جفت ظرف شش ساعت بعد از زایمان بهترین وضعیت را دارد.

عملکرد عالی در تولید شیر و گوشت گاو، به علاوه سازگاری استثنایی با انواع تأثیرات محیطی، نژاد سمینتال را به محبوبیت و توزیع جهانی رسانده است. اسید سیالیک (SA)، یک مشتق استیله از نورآمینیک اسید است که به طور گسترده ای در بافت های پستانداران توزیع می شود. توزیع زمان باقی ماندن جفت دو حالته گزارش شده است، اولین حداکثر در روز سه بعد از زایمان و دومین حداکثر تا روز هفت بوده است. فقط شش درصد گاو¬ها جفت را به مدت دو هفته یا بیشتر نگه داشتند. هر کیلوگرم افزایش شیر در این دوره 200 کیلوگرم شیر بیشتر در کل دوره ی شیر دهی را در پی خواهد داشت .

بهترین نژاد گوسفندی میتواند برای هر شخصی بنا به خواسته و نیازی که دارد، نژاد متفاوتی باشد. مکانیسم افزایش SA به وضوح درک نمی شود؛ با این حال، محققان گزارش کرده اند که SA می تواند در زنجیره پایان بسیاری از پروتئین های فاز حاد به عنوان نشانگر برای تعیین غلظت پروتئین فاز حاد استفاده شود. این نتایج نشان می¬دهد که فعالیت بالاتر اسید سیالیک سرم در دوره¬ی انتقالی با جفت¬ماندگی در ارتباط است و می¬توان از آن به عنوان یک پارامتر برای تشخیص زود هنگام جفت¬ماندگی استفاده کرد.

در دوره¬ی انتقال توسط آزمایش الایزا از 3 هفته قبل از زایش تا یک هفته پس از آن، مورد بررسی قرار گرفت. شکل ظاهری این اجزای خیش به صورت ذوزنقه ای است که دارای دو قاعده می باشد، که قاعده کوچک برای اتصال به صفحه برگردان و قاعده بزرگ به عنوان برنده و برش دهنده خاک مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از دعا رقص سنتی Joto (رقص مخصوص مراسم) همراه با موسیقی به صورت گروهی انجام میشود. با توجه به اینکه در این چند ساله اخیر تولید شیر گاوها به دلیل اصلاح ژنتیکی افزایش یافته است.

در برنامه های عمرانی دولت در بخش کشاورزی، فعالیتهای دامپروری به شیوه صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و توسعه این فعالیت ها برای افزایش تولید شیر و گوشت مورد نیاز مردم شتاب بیشتری در اقتصاد کشور گرفته است. عرض و شکل بیلچه مورد نصب به هدف و شرایط کار بستگی دارد. استال هایی با بستر ماسه­ای با عمق بیش از ۲ سانتی­متر شرایط را برای استراحت گاو مطلوب­تر می­کنند.

دراین مرحله اقدام به خشک نمودن شیر دام می نماییم بدین ترتیب که ابتدا کنسانتره (خوراک دانه ای) را قطع کرده ، با تغذیه مواد غذایی کم ارزش مانند کاه ، ایجاد محدودیت درمصرف آب، کاهش تعداد دفعات دوشش از دو بار به یک بار و درنهایت دوشش یک روز درمیان اقدام به خشک نمودن شیر دام می نماییم.این دوره فرصت مناسبی جهت تغذیه با علوفه بوده و به شکمبه این فرصت را می دهد تا آسیب های وارده به شکمبه طی دوران شیردهی را ترمیم نماید و با توانایی بیشتری دوره شیردهی آینده را آغاز کند . بستر باید دارای قدرت جذب مناسبی باشد و به آسانی جمع و گسترده شود.

حیوانات مبتلا باید جدا شوند تا از شیوع آن پیشگیری شود. مدت هشت تا 48 ساعت بوسیله نگارنده¬های مختلف پیشنهاد شده است، ولی 12 ساعت مدت زمانی است که بیشتر از همه برای تعریف جفت¬ماندگی استفاده می¬شود (Trevisi و همکاران، 2008). ولی در فارم¬های صنعتی ایران 24 ساعت را برای خروج جفت در نظر می¬گیرند. زیرا بر خلاف باقی آسیابهای آبی که در زمستان یخ میزدند و قابل استفاده نبودند در تمام سال با آب گرم چشمه فعال بوده است. بيش از ۵۰ درصد هزينههاى توليد شير را غذا تشکيل مىدهد؛ براى اينکه، بتوان از گاوهاى شيرى سود بيشترى بهدست آورد، مىبايد حيوان با استفادهٔ از جيرهٔ غذائى بالانس شدهاى تغذيه بشود.

بهعلت رشد سريع کيفيت بهتر گوشت، براى توليد گوشت نيز مناسب است. بسيار آرام است، به علت داشتن اندازهٔ بدن نسبتاً بزرگ، سفيد بودن چربى بدن براى توليد گوشت مناسب است. توليد شير در گاو تحت تأثير دو فاکتور محيطى و ژنتيکى است. مقاومت زيادى در مقابل تغييرات شديد آب و هوائى دارد بدون اينکه در مقدار توليد شير آن تغييرى محسوسى روى دهد. رنگ آن سياه- سفيد و يا قرمز-سفيد است، خاستگاه آن هلند بوده ولى در اکثر نقاط پراکنده شده است، قابليت سازگارى بيشترى دارد، مقاومت آن در برابر سرما بيشتر است، استعداد چريدن آن ضعيف است.

خاستگاه گرنزى از جزيرهاى به همين نام در فرانسه است، رنگ در اين نژاد آهوئى روشن و يا تيره است که ممکن است لکههاى سفيدى در نقاط مختلف بدن داشته باشد. رنگ حيوان آهوئى يکدست و ممکن است لکههاى سفيدى هم داشته باشد. رنگ آن قهوهاى روشن يا تيره است. نباید در بیانهای روشن و صریح، دچار وسوسه شد.در حدیث آمده است که پیامبر فرمود: بنی اسرائیل مأمور ذبح یک گاو ساده و معمولی بودند، لکن چون سخت گرفتند و بهانه آوردند، خداوند نیز بر آنان سخت گرفت.

پس از زایش کنسانتره فراهم شد و پله پله با نیم کیلو در روز افزایش یافت تا رسیدن به 10 کیلو با یک غلظت با نسبت علوفه ای 40 به 60 بر پایه ماده خشک.علوفه شامل سیلاژ علوفه ای و سیلاژ ذرت و علف یونجه با نسبت 45:45:10 بر پایه ماده خشک بود. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که مسئولیت تهیه ضوابط و معیارهای فنی و نقشه های تیپ اجرایی برای فعالیتهای عمرانی را به عهده دارد، بر آن شد که به منظور کمک به این فعالیت رو به توسعه و جلوگیری از به هدر رفتن هزینه های ساختمانی و تأسیساتی در اثر نبود نقشه های تیپ اجرایی، مطالعاتی را در زمینه طراحی دامداری های صنعتی یاد شده انجام دهد و به مجریان طرح ها ارائه نماید.

اولین سری این مطالعات با عنوان مشخصات فنی عمومی ساختمانهای گوسفندداری (نشریه شماره 115) توسط دفتر تحقیقات و معیارهای فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 1370 انتشار یافت. اکنون نشریه 147 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با عنوان « مبانی طراحی دامداری صنعتی گاو شیری » دومین پروژه تحقیقاتی در زمینه طراحی دامداری های صنعتی، به علاقمندان معرفی میگردد. طی بازدید انجام شده از سالن همایش های پردیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی کرج واقع در کرج مقرر گردید که دومین همایش ملی لنگش و آسایش گاو شیری و ششمین همایش بین المللی جراحی دامپزشکی به همراه پانزدهمین همایش ملی جراحی، بیهوشی و تصویر برداری تشخیصی و به ترتیب در تاریخ های 27-25 و29-27 تیر ماه 1401 توسط انجمن جراحی دامپزشکی ایران با همکاری دانشگاه تهران برگزار گردد.

افرادی یک بار خرید گوسفند زنده را تجربه کرده باشند و طعم گوشت تازه را چشیده باشند می دانند که تفاوت آن ها در لذیذ بودن گوشت ها می باشد. از آنجا که SA معمولا به گلیکوپروتئین ها، گلیکولیپید ها، الیگوساکارید ها و پلی ساکارید ها محدود می شود، مقدار کمی از آن در بدن آزاد است. این نژاد از اصیل ترین نژادهای گاو در جهان است که بسیار مقاوم بوده و در چرا توانایی بالایی دارد.نژاد گالووی از قدیمی ترین نژاد های گوشتی بریتانیا محسوب می گردد.

ارتفاع جایگاه در نقاط سردسیر ۲٫۵ متر، معتدل ۲٫۷ و گرمسیر ۳ متر می باشد. غلظت اسید سیالیک به سرعت در نتیجه التهاب و آسیب افزایش می یابد. کبد گاو دارای ظرفیت محدودی برای متابولیسم چربی است و گاو خیلی زود از بیماری کبد چرب آسیب میبیند و در نتیجه منجر به کتوز خواهد شد. باقی ماندن اولیه پرده¬های جنینی، از نقص جدا شدن کوتیلیدون از کارانکل¬های مادری حاصل می¬شود، در صورتی که باقی ماندن ثانویه به مشکل مکانیکی در دفع پرده¬های جنینی که قبلا جدا شد است (یعنی سستی رحم) مربوط می¬شود. تأخیر در دفع جفت بیشتر در گاوهایی دیده می¬شود که با دگزامتازون وادار به زایمان شده¬اند تا در گاوهایی که در آن¬ها زایمان طبیعی صورت می¬گیرد.

جفت¬ماندگی یکی از ناهنجاری¬های تولیدمثلی رایج پس از زایش در گاو شیری محسوب می¬شود. این رقابت ها در یکی از میدان های ورزشی شهر برگزار می شود. شبانهروز به کوه های مرتفع می رفت و در آنجا با خدای خود به راز و نیاز می پرداخت. در انواع مختلف زیر وجود دارند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. در عمل پرواربندی بیشترین هزینههایی که فرد پرداخت میکند برای غذای حیوانات است. برای گاوهای شیری باید همیشه میزان کافی از این عنصر را فراهم کرد و برای گاوهای خشک نیز باید مطلوب ترین و بهینه ترین سطح از کلسیم و فسفر را تغذیه کرد تا وقوع تب شیر کاهش یابد چرا که گاوهایی که دچار تب شیر می شوند نسبت به گاوهایی که تب شیر نگرفته اند در حین زایمان ۲ برابر بیشتر احتیاج به کمک دارند و ۲/۴ برابر بیشتر دچار متریت می شوند ، پس سعی در کاهش تب شیر ، کمک شایانی در به حداکثر رساندن میزان آبستنی می کند .

بعد ا زخشک کردن شیر گاو، برای تغذیه آن دوباره از خوراک مقوی یعنی یونجه و مقدار کمی خوراک دانه ای استفاده کنید.زیرا رشد گوساله درشکم گاو دردو ماه آخر زیاد است و همچنین برای داشتن گاو پر شیر- پس از زایمان- باید سعی کنید دراین مرحله به گاو خوراک خوب و پر انرژی بدهید تا بعداً دچار گرفتاری نشوید. مسابقه یا مبارزه باید در سه مرحله انجام شود. انجام نشدن پروتئولیز کوتیلدونی (لیز شدن کلاژن) به نظر می¬رسد عامل اصلی باقی ماندن پرده¬های جفت باشد ( Hur و همکاران، 2011). اگر سیستم¬های چسبیدنی جفت به شکل آنزیمی از بین نرود، پرده¬های جنینی باقی می¬مانند.

دیدگاهتان را بنویسید