ارومیه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

از مهمترین رودخانههایی که به این دریا میریزد میتوان از سفیدرود (ایران) و پیلورود (رود بزرگ) و رودخانه هراز نام برد. این مرکز نیز با عنوان لوکس ترین کلوپ ماهیگیری در تهران شناخته می شود و هر روزه از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۲۳ مشغول به فعالیت است. کل زمان حرکت از اردبیل بهسمت دریاچه، نزدیک به ۱ ساعت طول میکشد. جهت مسافرت به شهر جلفا خوب است بدانید قطارهای تبریز همه روزه در دو نوبت و راس ساعتهای 8:15 و 8:45 به مقصد جلفا حرکت کرده و زمان برگشت آن نیز راس ساعتهای ۱۹ و 19:45 از ایستگاه جلفا عنوان شده است .

با نگاهی به نقشه ترکیه، دو تنگه مهم را خواهیم دید که دوقاره اروپا و آسیا را به هم متصل میکند. فلات ایران بستر مناسبی برای شکل گیری دریاچه های بسیاری بوده که امروزه می توان دید. این رود حدود 6300 کیلومتر طول دارد و از یخچالی طبیعی در بخش شرقی فلات تبت سرچشمه می گیرد. دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته است.

«دریاچه هامون» سومین دریاچه بزرگ در ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. پس از درماندگی روسیه به دلیل شکستهای پیدرپی در جبهه شرق دور، عثمانی در اوت ۱۹۰۶ منطقه ارومیه -به جز شهر ارومیه- را به بهانه اختلافات مرزی -چون که هیچگاه مرز ایران و عثمانی مشخص نبود- اشغال کرد. ویژگیهای طبیعی دریای مازندران به گونهای است که تمام سطح شمالی آن در بخشهای عمدهای از سواحل کشورهای روسیه و قزاقستان در طول 4 ماه سال (دسامبر تا مارس آذر تا فروردین) از لایه یخی به ضخامت 40 تا 50 سانتیمتر پوشیده میشود و بر این اساس وجود جریانهای طبیعی آب به سمت جنوب یعنی سواحل ایران بخش عمده آلودگی را بر ایرانیان تحمیل مینماید.

ماهیهای این رود حدود ده گونه میباشند که حدود ۶ نوع آنها نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند. علت تشکیل آبشار این است که آب در مسیر جریان خود ، ابتدا از سنگ های سخت و مقاوم و سپس از سنگهای نرم و کم مقاومت عبور می نماید . چرا که ماهیهای رود ارس 10 گونه است که 6 گونه از این ماهیها نسبت به ماهیهای دیگر بزرگتر است و از مقاومت بیشتری در حین صید برخوردارند به همین دلیل صید این گونهها در بین علاقمندان صیادی و ورزشکاران از اهمیت بسیار بالا و ارزشمندی برخوردار است.

از این روی، باید توجه کافی به این نکته مبذول شود که فعالیتهای ناهمگون با مطالعات زیستمحیطی که از سوی دیگر کشورهای ساحلی دریای مازندران به اجرا درمیآید، بیشترین خسارتها را بر بومسازه منحصر به فرد و شکننده ساحلی ایران وارد آورد و از آنجا که این مهم از تاثیرات صرف زیستمحیطی فراتر رفته است و معضلات اقتصادی اجتماعی متعددی را برای ساکنان سواحل ایرانی این دریا به دنبال میآورد لذا هر گونه تصمیمگیری در زمینه سرنوشت حقوقی و سهمبندی این دریا باید با در نظر گرفتن حقوق زیستمحیطی ایرانیان و اتخاذ راهکارهایی برای جبران هرگونه خسارت غیر قابل پیشبینی متصور در آینده صورت پذیرد.

وجود 854 گونه جانوری و بیش از 500 گونه گیاهی در محدوده بومسازه این دریا و بویژه 6 گونه ماهیان خاویاری که بیش از 85 درصد ذخایر جهانی و بیش از 95 درصد از مصرف خاوریار جهان را شامل میشوند معروفترین جانداران این دریا را تشکیل میدهند. به هر روی، آنچه از این پس دربارهی ویژگیهای دریاچه بختگان برمیشماریم، بیشتر آن به گذشتهها بازمیگردد؛ به روزگاری گه خون در رگهای بختگان بود.

در سال ۱۹۵۲، شوروی رود دُن و ولگا را با ایجاد آبراهی مصنوعی به هم پیوست تا کشتیهای کوچک بتوانند از دریای خزر به دریای آزوف و دریای سیاه بروند. سپس اين دو رود بروند تا به درياى گرگان ريزند. دریای گرگان یا دریای ورکانه یکی از دو نام این دریاچهٔ بزرگ در عهد هخامنشیان و همچنین اشکانیان است که در واقع یک ساتراپی (شهربانی یا در واقع استانداری امروزین) بودهاست. 21- منظور از آبشار یا تند آب چیست ؟

31 – دریاچه چیست ؟ در دوران میانه این دریاچه «کبودا» (کبودان) نیز نامیدهشده که از لغت آزور “azure” در فارسی یا կապույտ یا “Kapuyt/Gabuyd” در زبان ارمنی عاریه گفته شدهاست. پ – شدت و مقدار بارندگی :هر چه شدت بارندگی و مقدار بارندگی بیشتر و یا سرعت ذوب یخ ها بیشتر باشد میزان آب جاری افزایش می یابد . آب دریاچههای شور ساکن و بدون حرکت است و مرتبا همراه با آب، املاح مختلف وارد دریاچه میشود و بنابراین میزان املاح افزایش یافته و آب دریاچه شور میگردد. روسیه در سال ۱۹۹۸ موضع خود را تغییر داد و در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ با قزاقستان و سپس با آذربایجان پروتکل دو جانبهای را تعیین کرد که با وصل کردن دو سر نقاط ساحلی این دو کشور عملاً حدود ۲۷ درصد دریا سهم قزاقستان و حدود ۱۹ درصد دریا سهم روسیه میگردد.

رود آمازون با طول تقریبی 6400 کیلومتر دومین رود بزرگ در جهان است رود آمازون با طول تقریبی 6400 کیلومتر دومین رود بزرگ در جهان است و تنها کمی کوتاه تر از رود نیل است، هر چند منابع معتبر در مورد طول دقیق این دو رود با هم اختلاف نظر دارند. این دریاچه به علت بالا بودن میزان محلول نمک در آن و شوری بیش از حد، دومین دریاچه آب شور دنیا به شمار می آید. پول نیوز -یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به دلایل خشک شدن دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه آب شور کشور گفت: خطر تبدیل شدن استان فارس به کویر وجود دارد.

این سردار از ۳۴۲ق/۹۵۳م به عنوان یکی از جنگجویان وفادار دیسم کرد ظهور کرد. هماکنون بیش از 1000 حلقه چاه نفت و 100 سکوی نفتی عمدتا توسط جمهوری آذربایجان فعال هستند که سالانه بیش از 15000 تن آلودگی نفتی فقط از حوضچههای نفتی آذربایجان وارد این دریا میشود. گسترش فعالیتهای نفتی، صنعتی بویژه در روسیه و آذربایجان، آلودگیهای ناشی از هیدروکربورهای نفتی همراه آلودگی فلزات سنگین، مواد شیمیایی پایدار، تخریب سواحل، شکار بیرویه و صید خارج از ظرفیت آبزیان، فاضلابها و مواد زاید جامعه شهری همراه نوسانات ادواری سطح آب دریا که باعث زیر آب رفتن اراضی و تاسیسات ساحلی میشوند، بیشترین خسارتهای زیستمحیطی را به سواحل ایران وارد میآورند.

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، در سال ۲۰۱۱، آذربایجان ۵۶۲ میلیارد، روسیه ۱۷ میلیارد و ترکمنستان ۱ میلیارد فوت مکعب گاز در دریای خزر استخراج کردند در حالی که ایران در دریای خزر گاز استخراج نکرد. حرکات رفت برگشتی یا حرکات معکوس اغلب در بخش بالای یا پروگزیمال روده بزرگ ایجاد میشوند. پاسخ: این رودها پس از عبور از دشت ها، جلگه های روستاها و شهرها به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان یا دریاچه های داخلی می ریزند.

دیدگاهتان را بنویسید