باتلاقی شدن دریاچه بختگان نیریز در پی بارندگیهای اخیر

رودکی در پیری به نابینایی خود اشاره کرده است پس در اینکه او در پیری نابینا بوده شکی نیست اما اینکه او کور مادر زاد بوده است، نمی تواند صحت داشته باشد زیرا در شعر رودکی چنان طبیعت وصف شده و رنگ های مختلف به تفکیک آورده شده که از شخص نابینا بعید است و اشعار او دلالت بر بیناییش در جوانی دارد. بیشک ساختار شعر رودکی محصول اوضاع اجتماعی و سیاسی ویژهای است که همة عناصر آن در اوج بوده است.

8- گزارش ها از حضور ترکان و تاتارها در ماوراءالنهر که وقتی با دیگر نقشه ها پیرامون ترکستان و تاتارستان جمع می شود و با جغرافیای انسانی و اجتماعی قرون اول و بعدی سنجیده می شود، پیشنهاد می کند که نهر و آب بزرگ حد فاصل بین سرزمینهای مسلمانان و کفار، در انتهای آسیا (و نه اواسط آن) واقع بوده است. بازارهای کوچک چند روزهای نیز در شهرها و توابع بخارا برگزار میکردند که مردمان و بازرگانان پیرامون برای خرید و فروش به آنها میآمدند. جدول 3- وضعیت استقرار نظام سکونتگاهی در پیرامون دریاچه ارومیه.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون هیچگونه مجوزی از سوی محیط زیست برای برداشت آرتمیای دریاچه ارومیه صادر نشده است گفت: نظری هم بر این موضوع نیست چون هم اکنون دیدگاه محیطزیست صرفاً بحث ورود آب به دریاچه ارومیه است و کاری به سایر موارد ندارد. با این حال، دریاچه ارومیه یکی از مهمترین زیست گاههای سخت پوست “آرتمیا” شناخته میشود. در ادامه با برخی از شناخته شدهترین و محبوبترین دریاچه های صورتی در استرالیا بیشتر آشنا می شویم. دریاچه ایر با آبی به رنگ صورتی و طیف هایی از نارنجی و زرد یکی از قسمت های شناخته شده در استرالیای جنوبی محسوب می شود.

این دریاچه صورتی بین تپه های شنی و اقیانوسِ منجمدِ جنوبی فاصله انداخته و همین موضوع باز هم به جذابیت های هیلیر افزوده است، ناگفته نماند که آب این دریاچه شور است و برای آشامیدن مناسب نیست. بعضی از این عوامل عبارتند از: 1- دریاچههای یخچالی: در اثر تجمع آب در پشت مورنها (مواد تخریبی که توسط یخچالها حمل میشوند) به وجود میآیند مانند دریاچههای پنجگانه آمریکای شمالی. او تصمیم گرفت نام هیلیر را به احترام یکی از خدمه کشتی به نام “ویلیام هیلیر” که پس از ورود به این سواحل، بر اثر اسهال خونی درگذشته بود، بر روی دریاچه بگذارد.

او تصمیم گرفت نام هیلیر را به احترام یکی از خدمه کشتی به نام “ویلیام هیلیر” که پس از ورود به این سواحل، بر اثر اسهال خونی درگذشته بود، بر روی دریاچه بگذارد. قلمرو ادبی: بر وزیر : تضاد زیبایی دارند . قلمرو فکری : روز آرام آرام به پایان می رسید و شب همه جا را فرا می گرفت . تالاب هات (Hutt Lagoon) یک پیکره آبی 70 کیلومتری و از جاذبه های اصلی در این منطقه محسوب می شود.

علاوه بر نمک بسیاری از آلودگیهای شامل فلزات سمی سنگین مورد استفاده در صنعت و مواد سمی مورد استفاده در کشاورزی به آبهای سطحی و زیر سطحی مرتبط با دریاچه نفوذ کردهاند و در صورت خشک شدن دریاچه بسیاری از از مواد سمی هوازی شده و خطرات بیماریهای تنفسی برای زیستبوم و مردم منطقه بوجود خواهد آورد. فکر می کنم بیست تا سی کیلومتر تا آنجا فاصله داشت و منطقه نیز کاملا کوهستانی بود. آب این دریاچه به رنگ های صورتی، سفید و آبی دیده می شود که رنگ آن به میزان شوری آب در هر زمان بستگی دارد.

غلظت نمک آب این دریاچه به اندازه ای بالا است که بلورهای نمک زیر آب صورتی رنگ تشکیل می شوند. در میان انبوه کشته شدگان ، به دنبال چنگیز می گشت تا او را بکشد. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلیمیل، دریاچه هیلیر صورتی معروف استرالیا یک برکه رمزآلود است. همه روزه به روی عموم باز است و با توجه به زیبایی چشمنوازش چیزهای زیادی برای عرضه دارد.

شتاب گرفتن خشکی به سطح دریاچه مربوط می شود. همانطور که گفتیم در فصل زمستان سطح روی دریاچه یخ می زند و وقتی ضخامت یخ به حد کافی رسید می توانید بر روی آن اسکی روی یخ انجام دهید. در چنین شرایطی، سطح این دریاچه ۵ ماه از سال یخزده است؛ قطر این یخزدگی به ۸۰ سانتیمتر هم میرسد. طول روده بزرگ برابر با 150 سانتیمتر تعیین شده که کمتر از یک چهارم طول روده کوچک محسوب میشود.

رنگ دریاچه رتبا به خصوص در فصل خشکی (بین ماههای نوامبر و ژوئن) واضح است و در فصلهای بارانی کمتر مشخص است. نکته جالب آن است که رنگ صورتی این دریاچه بر خلاف دریاچه رتبا در آفریقا در جای دیگر تغییر رنگ نمی دهد، دریاچه هیلیر دارای نمک می باشد اما یادتان باشد که این دریاچه با دیگر دریاچه ها فرق دارد و نمک آن برای انسان مضر و آسیب دیدگی بسیار جبران ناشدنی دارد.

دریاچه رتبا (Retba) در سنگال، لاس سالیناس دِ تِربیخا (Salinas de Torrevieja) در اسپانیا، پکلمیر (Pekelmeer) در جزیره بونیر (Bonaire ) در دریای کارائیب از جمله جاهای دیدنی و جذابی هستند که دریاچه صورتی دارند. 1) دریای خون در بیت های هشتم و دوازدهم استعاره از چیست؟ قلمرو ادبی: برگ استعاره از : سرباز مغول / شاخه استعاره از : لشکر مغول / کار مرگ می کرد کنایه از : کشتن / برگ می کرد : زیاد می شد. خورشید نورهای طلایی رنگ خود را بر روی جنگجویان و نیزه هایشان می پاشید. علاوه بر تمام اینها، این دریاچه محافظت شده است و مسئولین به کسی اجازه آب تنی و …

هنگامی که خدمه برای بررسی به سمت ساحل رفتند، دریافتند که آب دریاچه به اندازه آب دریای مرده شور است. تقریبا و از آن جا یوم پنج شنبه برآمده، بر لب دریای قره بوغه به قلعة طایفة جمشیدی نزول نموده شد. پسروی آب دریاچه آرال و خشک شدن تدریجی آن یکی از غم انگیزترین نمونه های تاثیر مخّرب فعالیت های انسانی بر تحلیل و نابودی اکوسیستم های طبیعی به شمار می رود.

کاپیتان فلیندرز در یادداشت خود مینویسد: در قسمت شمال شرقی، یک دریاچه کوچک به رنگ یک گل رز بود که آب آن، همانطور که توسط آقای تیستل بازدید شد، به شدت با نمک اشباع شده بود و حتی مقداری از آن در نزدیکی ساحل این دریاچه، کریستال شده بود. دریاچه هیلیر در نزدیکی ساحل جزیره “میدل”(Middle) در جنوب استرالیای غربی واقع شده است. 6- دریاچه چیتگر به اندازهای بزرگ است که بخشهایی از چیتگر را شامل میشود. در صورت مشاهدهی کلمات رکیک و نامناسب، اشتراک آن كاربر حذف شده و دسترسی وی به سایت قطع خواهد شد. درمان آن از طریق عمل جراحی ، صورت میگیرد.

مدیر جهادکشاورزی نیریز گفت: پیشبینیها حاکی از آن است که این بارشها به صورت پراکنده و تا روز چهارشنبه هفته ادامه خواهد داشت و به نظر میرسد در وضعیت دریاچه بختگان که قبل از این بارندگی کاملا خشک شده بود؛ تاثیر محسوسی نخواهد داشت. ناصرالدين شاه قاجار در كتاب سفرنامه خود به اين آسيابهاى آبى اشاراتى نموده است. زیبایی های این دریاچه به همین رنگ صورتی خلاصه نمی شود؛ در پس شن های نرم که پاها را دلفریبانه قلقلک می دهند، درست در سمت شمالی دریاچه، جنگل های انبوه و درختان اُکالیپتوس و کاغذی به رنگ سبز زمردین خودنمایی می کنند و منظره ای شگفت انگیز خلق کرده اند.

با توجه به این موضوع محققان در این پروژه ارتباط بین این دو را بررسی کرده و بر مبنای این پژوهش ارتباطی هم میان میکروبیوم و حالات شخصیتی پیدا کردهاند. با این همه، مشکل کم آبی باقی است ، کشاورزان که اکنون اقتصاد آزاد به انها آموخته است برای پول بدست آوردن باید بیشتر کار کنند و تولید زیادتر داشته باشند از بی آبی ناراحتند و مسوولین در پاسخ به اینکه مردم سهمیه ها را رعایت نمی کنند، اکتفا کرده اند . رنگ آب در این موقع از صورتی پر رنگ تا صورتی کم رنگ متفاوت است. افزایش عمق سفرههای آب زیر زمینی و چاههای عمیق در کازرون بدان معناست که آب در حوزه آبریز دریاچه پریشان با کمبود و بحران مواجه است.

ذرات نمک زیر نور خورشید درخشش خاصی به این دریاچه می بخشند. این رنگ به خاطر فعالیت موجودات میکروسکوپی خاصی است که در داخل دریاچه زندگی میکنند. در صورتی كه تشخیص داده شود فعالیت های یك كاربر بر خلاف قوانین یا مصالح وبسایت بوده و هدف های تخریبی خاصی را دنبال میكند، حساب کاربر مسدود خواهد شد. با وجود رنگ صورتی این دریاچه، آب آن شفاف و سالم است و به شما یا پوست شما آسیب نمیرساند. قلمرو زبانی: خوناب : خون و آب ، خون آمیخته به آب . دل هر جانداری از دیدن آن مرگهای دلخراش به درد میآمد، جز دل سنگی سدها!

دیدگاهتان را بنویسید