بی سوادهااول دری را یاد بگیرید!!!

واژه لغت نامه را نخستین بار اسدی طوسی در لغت فُرس به کار برده است و علامه دهخدا برای پاسداشت او این نام را بر روی فرهنگ خود نهاده است. انتشارات اميركبير، تاكنون 25 بار فرهنگ فارسي محمد معين را تجديد چاپ كرده و در اين سالها نيز ويرايشي تازه از آن، ارائه نكرده است. مطبعۀ سازمان انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران. رجوع به فرهنگ ایران باستان صص 185 – 285 و یسنا صص 33 – 52 و 54 و سبک شناسی ج 1 ص 3، 58، 304 شود. شیوه بیان در این سبک ساده و بدون تکلف است و صنایع شعری راهی ندارد و واژه های فارسی دری بسیار بکار رفته و لغات و اصطلاحات عربی کم است.

و نتیجه اینکه با حفظ تحقیقات تاریخی در مورد زبان ها، زبان افغانستان”دری” است و زبان ایرانیان”فارسی”. در مدت کوتاهی این زبان لهجه های بومی ومحلی را ازبین برده بعضاً ویا کلاً در خود حل نموده ویا اینکه آنها را به گوشه های دور تبعید کرده خود جانشین آنها گردید. از آهوان برده گرو در پویه و در تاختن. بعنوان نمونه علامه حبیبی در مقاله ای از 33 اثرعلمی مولوی حبیب الله نام برده است، که مهم ترین کار وی که حبیبی، شاهکار ایشان می داند کتاب ریاضی المهندسین به دو زبان عربی وفارسی درعلم ریاضی درهزاروپنجصدصفحه می باشد.

طی سالهای 1992 تا 2002 که تقريبا همه ای فرهنگيان اجبارا از وطن شان کوچيدند ، مکاتب احراق گرديد و کتابخانه ها غارت شد ، هيچگونه بازار فروش مجلات و کتب در داخل افغانستان وجود نداشت. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان نخستین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و آثار علمی، ادبی و مذهبی فراوانی به این زبان نوشته می شد. همان گونه كه انگليسي در انگلستان ، امريكا، كانادا وغيره ممالك انگليسي زبان وعربي در بيشتر از بيست ممللكت عربي زبان عربي است، زبان فارسي هم در همه ممالك فارسي زبان يك زبان واحداست.

ضمنا همان گونه که پهلوی و پهله که همان پارت است به معنی مطلق شهر نیز درآمده است، ماه نیز که همان ماد است معنی مطلق شهر گرفته است و ماه نهاوند یعنی شهر نهاوند. بمعنی امر نیز آمده از بسیجیدن، یعنی آماده شو و کار ساز کن. آنکه کار او ستم باشد. پنداشتم که دهر چراگاه من شده ست تا خود ستوروار مر او را چرا شدم. سرافراز که کس هیچ سرافرازي را نستزد( 1) تا که ستانه ش را بالین نکند.سوزنی. بلکه پیوند دهنده ی دری زبانان و پشتون زبانان است.شاید این گزینه هایی که روی میز من هست بتواند دیدگاه جهانی را نسبت به اقوام پشتون عوض کند!

ایدون کند که خلق بر او رغبت آورند. همچنين اندك زمانی پس از روزی كه روس ها نخستين پيك زمينی را به گستره ی كيهان فرستادند، آن را به زبان خود سْپوتنيك ناميدند و به جهانيان شناساندند، در رسانههای خبری ايران نام تركيبی قمر مصنوعی را – كه ساختی ناسزاوار و ناخوشايند دارد – به جای آن به كار بردند؛ اما زنده ياد دكتر محسن هشترودي، تركيب واژهی رسا و زيبای فارسی “ماهواره” را به جای آن پيش نهاد كه بي درنگ با پذيرهی همگانی رو به رو شد و در بافت زبان جا افتاد و افزون بر آن، تركيب هايی چون ماهوارهی هواشناسی، ماهوارهی جاسوسی، ماهوارهی نظامي، ماهوارهی خبری و جز آن نيز بر بنياد آن ساخته شد و معمول گرديد.

از منظر دانش زبان­شناختی، گویش به معنای آن است که افزون بر تفاوت­های گفتاری و آوایی، تفاوت­های واژگانی و دستوری نیز رخ می­دهد. به دستوری اختر نیک فال.نظامی. بسیارتک؛ نیک رونده: اسب بسیارتک. امروز وظیفه ما و شما و وظیفه نسل باسواد و آگاه جامعه هزاره است که دیگر فریب غداران و اربابان سیاست و مذهب را نخورند و از برادر و هم خون و از یار و یاور طبیعی خود بنام شیعه و سنی فرار نکنند و همدیگر را بدخواه و بیگانه نپندارند. ۱۳۹۳/۱۲/۱۲ – ۲ـ تألیف قسمتهای دیگر حرف «ب».

درباره ویژگیهای لغتنامه دهخدا که در وبگاه مؤسسه بارگذاری شده، عنوان شده است: «این لغتنامه در درجه نخست در جایگاه اصلی خود و یک وبگاه معتبر دانشگاهی منتشر شده و شورای تألیف مؤسسه بر آن نظارت دارد. و زبان دری زبان مادری و اصلی که مرکز آن افغانستان است و فارسی از “دری” بوجود آمده است.زیرا: همه به این مؤافق اند که زبان اویستایی، زبان کهن آریانا و آریاییان باختر(افغانستان) است. شاعران هندی در پهلوی سبک های خراسانی و عراقی ، سبک دیگری را بنام ” سبک هندی” در هنر شعر دری بوجود آوردند. در پرتو همين سياست ، رژيم شاهی افغانستان گام بعدی را به جلو گذاشته و با طرح « مسئله پشتونستان » ( در لفظ و بدون هرگونه اقدام عملی و سازنده ) ، توانست که کمک اتحاد شوروی سابق را جذب کرده و در برابر پاکستان که متحد استراتيژيک امريکا در منطقه بود ، از موقعيت بهتر برخوردار شود.

دیکشنری Ace Translator برای کمک به نیازهای ترجمه شما طراحی شده است. حتی در مورد زبان فارسی نیز لغات غیرفعال شما بسیار بزرگتر از لغات فعال شما است. در این مطلب نسخه پنجم این کتاب ارزشمند را خدمت شما دوستان زبان آموز آماده کرده ایم که تقدیم حضورتان می کنیم. از قرن سوم و چهارم ببعد این زبان را که پس از تشکیل دربارهای مشرق در عهد اسلامی بصورت رسمی درآمد باسامی مختلف مانند دری، پارسی دری، پارسی و فارسی خوانده اند. فراتر از ساحۀ تسلط تنظیم ها در کشور های اروپائی و امریکا که چنین خطر موجود نبود، بازهم بخاطر دسترسی به امکانات مالی از منابع مختلف ، اکثر نشریه های جلا وطن به تأسی از منابع تمویل شان استقامت یافته و اهداف معین را تعقیب میکردند.

حسن عمید (زادهٔ ۱۲۸۹ در مشهد – درگذشتهٔ شهریور ۱۳۵۸) فرهنگنویس، نویسنده و روزنامهنگار نامدار ایرانی است. اطلاعاتی که از پرندگان ایران داریم، بسیار ناقص است . سخنگوی و از مردم کاردان.فردوسی. سرزمینی که در آن کشت و ورز فراوان کنند :رامن، شهرکیست کم مردم و بسیارکشت. اوهر، شهرکیست بر کوه نهاده و با آبهای بسیار، جایی بسیارکشت و مردمانی آهسته. که فردا قلم نیست بر بی زبان. وز نوک قلم درّ سخنهات فروبار. نه بسیار سال از برادر کهم.فردوسی.

حسن گل بیش از قیاس بلبل بسیارگوست. نوعی از انار نیز آمده است، که دان مخفف دانه می باشد. ولی تردیدی نیست که بین سبک خراسانی و تکامل اولیه صرف و نحو و لغت فارسی دری در خراسان و سبک عراقی و تکامل بعدی فارسی دری در بخش عمده ی ایران نیز ارتباط است. رسائل عملیه و کتب فقها شود : گر سهو شود بسجده راهم در سجدهء سهو عذر خواهم.نظامی. وقت عذر آوردنست استغفراللهالعظیم.

موج زدن : سبک زبانه زند ناگه و ستونه کند ز تیغ و نیزهء سلطان صفدر آتش و آب. که دست ستردي و بر آتش افکندي و نسوختی. سر نهاد ستایش کنان دست بر سر نهاد.سعدي. علاوه بر آریائیها، قبایل متعدد غیرآریائی نیز در ایران سکنی داشته اند. البته اگر با مجموعهٔ زبان های چینی مقایسه شود ممکن است که در جایگاه دوم قرار گیرد. هواء آن معتدل است. کز آن سستی آید. تا روز پدید آید و آسایش گیرد زین علت مکروه و ستمکار و ژکاره. جهان چونین تا گردون گردان شد. عنیه؛ بول شتر که در آفتاب نهند تا ستبر شود و اندر گرگن مالند.

دیدگاهتان را بنویسید