تحلیل ویژه: دریایهلمند و عطش سوزندهء ایران! – ویب سایت خبری کلید گروپ

در این مراسم گرامیداشت طرفین بر حفظ منافع متقابل و تامین انرژی های آبی و برقی از رودخانه ارس بر اساس تفاهم نامه های موجود تاکید کردند. یوسف غفارزاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی با کمک عوامل اجرایی خود، اراضی به زیر آب رفته کشورمان در شهرستان جلفا را که به دلیل طغیانهای فصلی رودخانه ارس از دسترس خارج شده بود، بر اساس پروتکلهای توافقی میان ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به حالت قبلی خود بر می گرداند.

یوسف غفارزاده با اعلام این خبر، گفت: طبق برنامه، شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی با کمک عوامل اجرایی خود، اراضی به زیر آب رفته کشور در شهرستان جلفا را که به دلیل طغیانهای فصلی رودخانه ارس از دسترس خارج شده بود، بر اساس پروتکلهای توافقی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به حالت قبلی خود برگرداند. بهگزارش «انرژی امروز» از پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهرهبرداری از 3360 هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش 940 میلیارد تومان را به صورت همزمان صادر خواهد کرد.

ایران بهمنظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهرهبرداری مشترک از سد ارس راهی استان آذربایجانشرقی خواهد شد.به گزارش خبرگزاری آریا از پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، آقای رضا اردکانیان در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهرهبرداری از 3360 هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش 940 میلیارد تومان را به صورت همزمان صادر خواهد کرد.بر این اساس، سد تنظیمی انحرافی قیزقلعهسی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم 62 میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است.

و در نهایت این دو شاخه در محل معروف زنگنه در شمال غربی ایران که مرز مشترک ایران و شوروی و ترکیه میباشد. وی اضافه کرد: با اجرای این طرح، از فرسایش و تخریب اراضی مرغوب تراس بالای رودخانه ارس جلوگیری و ساحل رودخانه در برابر سیلابها حفاظت خواهد شد . وزیر نیرو در حاشیه هیات در رابطه با “بهرهبرداری از سد خدا آفرین” گفت: یکی از پروژههای بزرگ در رودخانه های مرزی که از حدود بیست سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شد، سد خداآفرین بر روی رودخانه مرزی ارس است که سد مهمی است و حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب را در طول سال تنظیم میکند و اراضی قابل توجهی در پایین دست این سد مشروب میشوند که قبل از احداث سد حدود ۷۵ هزار هکتار بوده و الان که سد احداث شده حدود ۴۲ هزار هکتار دیگر نیز مشروب خواهند شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: در ادامه تعاملات سازنده دو کشور، پنجاهمین پروتکل همکاری بین ایران و آذربایجان در خصوص بهرهبرداری از منابع آب و انرژی ارس و همچنین پروتکل مربوط به پیگیری نهایی کردن توافقات مربوط به هزینههای سد خداآفرین و تشکیل کمیته بین دو کشور مبادله خواهد شد. این رود از دو شاخه مجزا سرچشمه گرفته. این دریاچه که از جاذبه های گردشگری بالاده میباشد،در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت گردیده است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می گردد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: ۵۰ سال بهره برداری مشترک از منابع آب و انرژی سد ارس بین ایران و آذربایجان در منطقه غرب آسیا جزو نمونه های کم نظیر بوده و به نوعی می توان گفت رودخانه ارس، رودخانه دوستی با کشورهای همسایه است. وزیر نیرو گفت: رود مرزی ارس به عنوان نمونهای نادر و درخشان، عاملی مهم در جهت توسعه و تقویت روابط فی مابین دو ملت دوست و همسایه ایران و آذربایجان بوده است.

قاسم تقی زاده خامسی، روز دوشنبه ۱۰ خردادماه در آیین گرامیداشت پنجاهمین سال بهره برداری از سدهای ارس و میل- مغان ما بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: ارس به فارسی و آراز در زبان آذری، سنبل همکاری ما بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است. به گزارش ایسنا، سید محمد دهنوی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیانیه ۲۲۵ نماینده مجلس در واکنش به خواندن سرود محلی آراز آراز توسط رجب طیب اردوغان که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذریزبان در دو سوی رودخانه ارس بود، را به شرح زیر قرائت کرد:« ملت عزیز و غیور ایران!

برخی بر این باورند که ارس با دو رودخانه پیشون و گیهون که در فصل دوم کتاب مقدس به آن اشاره شده مرتبط است. اگر ببینی در آب رود یا دریا غسل کردهای، یـعـنـی دیندار و درستکار خواهی بود و غم و اندوه تو از بین میرود، یا اگر بیمار هستی بهبود پیدا میکند، یا چنانچه بدهکار هستی تعبیرش این است که بدهی خود را پرداخت میکنی، یا اگر بنده و «برده» هستی خلاص میشوی . 27 – در قسمتی از اروند رود آب با سرعت 5/1 متر بر ثانیه جریان دارد . بر این اساس، سد تنظیمی انحرافی قیزقلعهسی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم 62 میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است.

در این پست از مجله گردشگری دوباره سفر می خواهیم. این سرحد مشترک تا پیلر- 54 به طول 27 کیلومتر امتداد می یابد. مرز زمینی برای تردد به جمهوری نخجوان در جلفا و مرز نوردوز برای ورود به ارمنستان بر روی این رود قرار دارد. اخبار استانها – رسول جلیلی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه ، با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشاورزی استان برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است، اظهار داشت: برخی مصوبات در زمان بحران جدی دریاچه ارومیه اجرایی شده و امروز نیز برای توسعه کشاورزی نیاز است تا این مصوبات دوباره بازنگری شود.

هر کسی ممکن است در طول زندگی خود یبوست را تجربه کند اما مشکلات طولانی مدت در اجابت مزاج می تواند نشانه انسداد در روده بزرگ باشد. شیمی درمانی ادجوانت بعد از جراحی به کار گرفته می شود. به عقیده کارشناسان محیط زیست، در حالی تمامی چشمها به تکمیل و احداث سد نرگس دوختهشده است که به نظر میرسد نوشدارو پس از مرگ سهراب باشد. جاذبههای بسیار زیادی در این فاصله قرار دارد که از دریاچه سد ارس، پل آهنی جلفا، کلیسای چوپان، کاروانسرای خواجه نظر در نزدیکی جلفا تا حمام کردشت و پل های خداآفرین در حاشیه این رود می توان نام برد.

او گفت: وزارت نیرو در سالهای اخیر با جدیت و اراده محکم در این زمینه ورود پیدا کرده و در نشستهای دوجانبه به مسئولان مربوطه جمهوری ارمنستان تذکرهای لازم داده شده است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، اردکانیان وزیر نیرو گفت: آلودگی رودخانه ارس که ناشی از ورود پسابهای صنعتی جمهوری ارمنستان است از مسائل بسیار مهم وزارت نیرو و دولت جمهوری اسلامی ایران است که در تمامی اجلاس ها، نشستها و یادداشت تفاهمهای دوجانبه با این جمهوری مورد تاکید قرار میگیرد.

وی اظهار کرد: وزارت نیرو در سال های اخیر با جدیت و اراده محکم در این زمینه ورود پیدا کرده و در نشست های دوجانبه به مسوولان مربوطه جمهوری ارمنستان تذکرهای لازم داده شده است. این دریاچه در گذشته چند بار بخاطر رشد حجم دوباره به دریای سیاه و دریاچه آرال وصل شده. در شمال و ارتفاعات پیرامون دریاچه ها، درختان پسته وحشی و بادام کوهی به وفور یافت میشود. سد تنظیمی انحرافی قیزقلعهسی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است.

این دریاچه فصلی در غرب بلوچستان قرار دارد و نیمی از آن در استان کرمان واقع شده، مساحت حوضه آبریز آن ۶۹ هزار کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۰۰ متر است. بر این اساس، سد تنظیمی انحرافی قیزقلعهسی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است. به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان ظهر امروز دوشنبه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل-مغان عنوان کرد: این پروژه بزرگ در دنیای حوضه آبریز مشترک و رودخانههای مرزی از معدود نمونههای کهنسال و موفق همکاری مشترک در سطح جهان به شمار میرود.

به گزارش همشهری آنلاین، این مراسم در جریان سفر یک روزه رضا اردکانیان وزیر نیرو به آذربایجان شرقی برگزار شد. اگر از بالا با این دریاچه نگاه کنید خواهید دید که اطراف دریاچه را پوششی از درختان و درختچهها در بر گرفته که تا پای کوههای اطراف آن پیش رفتهاند. در تعیین مالکیت جزیرههای ارس میان هیأتهای مرزبندی ایران و شوروی مقرر شده بود تا خط مرزی از میان رود ارس بگذرد و اگر در محلی چند شاخه از رود وجود داشته باشد میانهٔ شاخهٔ عمدهتر خط مرزی شود. پس از عبور از مرز ایران و جمهوری آذربایجان (شهرستانهای ماکو، قره جالو یا پلدشت، جلفا، کلیبر، خمارلو قره داغ، اصلاندوز مغان ، پارس آباد مغان) در نزدیکی شهر سالیان با رود کورا متصل و بعد از طی مسافتی به دریای خزر می ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید