جاذبه های گردشگری دریاچه پریشان (پیرشون) + معرفی کامل

گسترش شهرهای پررونق اقتصادی مثل تهران، کرج، احداث جاده های ارتباطی (شوسه و راه آهن،) احداث سدها و هدایت رودخانه ها و بهره برداری از آنها، گسترش فعالیتهای کشاورزی گوناگون و بهره برداری از معادن فراوان کوه های البرز. نشاط در سال ۱۲۱۸ هجری قمری در سن چهل و هشت سالگی بهتهران مهاجرت کرد و به دربار فتحعلیشاه راه یافت و سمت دبیری و منشیگری و لقب «معتمدالدوله» گرفت و پس از چندی بهسرپرستی دیوان رسائل گمارده شد. تهران در نوروز خلوتتر از مواقع معمول است؛ پس به شما پیشنهاد میکنیم تا در نوروز ۱۴۰۱ با برنامهریزی به جاذبههای پایتخت سر بزنید و چهره واقعی شهر را پشت دود و گوگرد تماشا کنید.

راههای دیگر پیش رو این است که از سمت بزرگراه آزادگان و یا بزرگراه همت وارد بزرگراه شهید خرازی شوید. اثری مهم که بیش از آثار دیگر بابا افضل، آرای خاص او را دربردارد. دریاچه هیلیر استرالیا شاید صورتی رنگ ترین دریاچه جهان باشد که در خود مهم ترین عادن نمک دنیا را هم جای داده است، این مکان فوق العاده بکر در حاشیه اقیانوس هند واقع شده که تضاد رنگی عجیبی را در کنار رنگ های سبز درختان اطراف و رنگ آبی اقاینوس ایجاد کرده است، این محل در قاره استرالیا و استان استرالیای غربی قرار دارد که سالانه میزبان جشن عروسی هزاران زوج داخلی و خارجی این کشور می باشد.

جالب است که یکی از نکات مهم در این نقاشیها حضور زنان در بیشتر صحنههای بزم و رزم است. هاتف شاعری را از جوانی آغاز کرد و در طول زندگی آرام خود از مدح شاهان و روی آوردن به دربار سلاطین خودداری کرد و بیشتر به مطالعه و حکمت و عرفان مشغول بود. او در ابتدای زندگی از طریق بقالی زندگی میکرد اما پس از آنکه در شاعری مشهور شد به هندوستان رفت و وارد دربار شاه جهان شد. هاتف اصفهانی شاعری توانا و مسلط به زبان و ادب فارسی بود.

این دریاچه خط پایان مسابقه جاده ای رالی داکار بود و اغلب برای برداشت نمک توسط روستاییان محلی استفاده می شود. زمانی که رودکی آمد و از زبان فارسی استفاده کرد، این زبان، زبان دوران رودکی نبود.به این فکر بودم چه خوب میشد اگر ما اسم زبان فارسی را میگذاشتیم زبان بخارایی، یا زبان رودکی. از آن زمانی که حسن صباح قلعهی الموت را در اختیار گرفته بود، سالهای طولانی گذشته و حالا باقیمانده قلعه الموت در فهرست آثار ملی ثبت شده است. نشاط تا سال ۱۲۴۰ قمری وزیر امور خارجه ایران بود، اما در همان سال فتحعلی شاه میرزا ابوالحسن خان شیرازی را به عنوان وزیر امور خارجه منصوب کرد.

او در ذیحجه سال ۱۲۳۶ قمری به فرمان فتحعلی شاه به عنوان اولین وزیر خارجه ایران منصوب شد. بیشتر جغرافیدانانی که این منطقه را دیده و به ارزیابی جغرافیای طبیعی، آب و هوا و وضع مستعد این دو شهر پرداختهاند، آن را با عنوان «یکی از جنّات اربعه دنیا» ستودهاند. همانطور که گفتیم ماهیگیری در دریاچه اوان همیشه آزاد نیست و هر ساله اداره نظارت بر حیات وحش با هماهنگی اداره حفاظت محیط زیست قزوین در زمانهای خاص و بر اساس شرایط اکولوژی در چند نوبت ماهیگیری در دریاچه اوان را آزاد اعلام میکنند و برنامههای تفریحی و ورزشی در این منطقه برگزار میشود.

اگر تنها برای بازدید از منطقه بزنگان به آنجا سفر کرده باشید، باید بدانید که تمام گردش ها و بازدیدها از این منطقه در یک روز تمام می شود. ویژگی این کوه ها چیست ؟ بحث در مورد علت رنگ این دریاچه در استرالیا توسط دانشمندان هنوز باقی است ، اما احتمالاً مربوط به میکروارگانیسم ها است. یکی از جاذبه های گردشگری در استرالیا دریاچه هیلیر «hillier» می باشد که درغرب کشور واقع شده است که این دریاچه دارای آب صورتی رنگ می باشد. از طریق او با عرفان آشنا شد. در این روش از طریق دستگاه های خاصی به صورت مستقیم داخل راست روده و قسمت های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد.

پس از طی ۴۰ کیلومتر و بعد از رجایی دشت، دوراهی وجود دارد که سمت راست دوراهی، به قلعه الموت و سمت چپ آن به دریاچه منتهی میشود. در شمال و ارتفاعات پیرامون دریاچهها، درختان پسته وحشی و بادام کوهی به وفور یافت میشود. علاوهبر زیبایی درختان در پاییز، دریاچه مصنوعی پارک را فراموش نکنید! پارک جنگلی چیتگر دارای تعداد بسیار زیادی درخت از جمله درختان سوزنی برگ و پهن برگ است. دریاچه چیتگر در منطقهای واقع شده که تفریحات و جاذبههای فراوانی در نزدیکی آن وجود دارد.

2- مواد حاصل از فرسایش بین کوهها، رسوب کرده و سطح همواری را به وجود آورده است. سلیاک یک بیماری گوارشی وراثتی است که در اثر حساسیت به پروتئینی به نام گلوتن (پروتئینی که در گندم، جو و چاودار وجود دارد) ایجاد می شود. 11-آینه های معمولی را چه می نامند؟ موقعیت جغرایایی خاص این منطقه، جذابیت خاصی را برای طبیعتگردان فراهم کرده است. لفظ جیحون به معنای تندرو (از ویژگیهای این رود) است و برخی گفتهاند که همان اکسس است (هاکس، ذیل مادّه؛ قس مارکوارت، 1938، ص 35، که جیحون را معرّب گحون ذکر کرده است). یعقوبی نیز مانند طبری به گردآوری أخبار برخاسته و با تصریح بر اینکه خبرها با یکدیگر ناسازگارند، همه را ضبط کرده است و هرگز درستی مجموعه روایات خود را ضمانت ننموده و مُهر تصدیق بر پای تمام آنها ننهاده است و این شیوه علمای اسلامی در قدیم بوده که آثار را در کتابها گرد میآوردند تا اهل استنباط بدانها بپردازند و سره را از ناسره جدا کنند.

وی در این اثر بر شناخت نفس و مقام والایی که خود انسان از راه دانستن حقایق کلی به دست میآورد، تأکید میکند و میگوید: مقصود نهایی از پرداختن عرض نامه در مباحث بخشهای سوم و چهارم این اثر که به دانش حقایق کلی اختصاص دارد، نهفتهاست. وی در زبان پارسی نویسندهای بسیار زبردست بودهاست. یکی از این شاعرن مشهور ایرانی، رودکی است که ما در این مقاله از پارسی نو بیوگرافی رودکی را آورده ایم و شعر معروف رودکی در مورد بخارا را هم منتشر کرده ایم. حاجی محمّدجان قدسی مشهدی مشهور به قدسی مشهدی یکی از شاعران و سخنوران ایرانی قرن یازدهم هجری قمری است.

از قدسی مشهدی دیوان برجای مانده که در سال ۱۳۷۵ توسط انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به کوشش محمّد قهرمان به چاپ رسید. یکی از شیرینیهای محلی و خوشمزه ساوه که بهخاطر طعم و عطرش طرفداران بیشماری دارد، شیرینی روحافزا است. او علاوه بر این دیوان منظومهای هم به عنوان ظفرنامه دارد که در شرح فتوحات و جهانگشاییهای شاه جهان نوشته شدهاست، اما این کتاب همینک در دست نیست. نشاط یکبار جزو هیئتی بهنمایندگی از طرف شاه به پاریس رفت و با ناپلئون اول ملاقات کرد. وی شیعه بود و شاه اسماعیل یکم نیز در باغ خانهاش با وی ملاقات کرد.

وی افزود: از راه اندازی مدرسه رودکی در تاجیکستان تشکر میکنیم و برای رفع موانع تلاش خواهیم کرد، امیدوارم همکاریهای بیشتری بین وزارت آموزش و پرورش ایران و وزارت معارف و علم تاجیکستان صورت گیرد و موضوع مدارس نیز در دو وزارتخانه مذکور بررسی شود. اما دربارهٔ انتساب رباعیها که برخی از آنها به دیگران نیز منسوب است، بررسی نقادانهای صورت نگرفتهاست. کتابی نیز با عنوان دیوان حکیم افضلالدین محمد مرقی کاشانی به کوشش مصطفی فیضی و دیگران در کاشان به چاپ رسیده که مشتمل بر بیش از ۶۸۶ رباعی و ۱۲ غزل و قصیده است.

این رساله شیوا دربارهٔ تأویل «بسمله» و مشتمل بر فواید فلسفی و عرفانی است. علاوه بر این میتوان گفت: بخشی از اکسیر را ترجمه عربی عباراتی از جاوداننامه تشکیل میدهد. ابوالفدا در تقويم البلدان كه به قول رنو (Reinaua ) در تمام قرون وسطى در اروپا كتاب و يا رسالهاى كه بتوان بر آن ترجيح نهاد تأليف شده رود ارس را چنين ياد مىكند : رود ارس : و آن رودى است كه از كوههاى قاليقلا، در طول شصت و هفت درجه و عرض سى و هفت درجه و نصف درجه مىگذرد.

به همین دلیل بناهای تاریخی بسیاری در جوار رودخانه ارس ساخته شده است. رود ارس 950 کیلومتر را در ایران طی میکند و سپس به دریای کاسپین میریزد. در مواقع بارندگی و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف آب سطح دریاچه گسترش می یابد وآب آن اراضی پست وشوره زار باتلاقی پیرامون را می پوشاند و دریاچه بزرگی به طول ۱۸ وعرض ۱۶ کیلومتر تشکیل می دهد که به نام دریاچه حوض سلطان یا کویرنمک مشهور است. میرزا رضی آرتیمانی یا میرزا رضیالدین آرتیمانی مشهور به میرمحمد متخلص به رضی (زادهٔ ۹۷۸ در روستای آرتیمان – درگذشتهٔ ۱۰۳۷ هجری قمری) از شاعران و عارفان مشهور دوران صفویه بود.

مجموع آثار نشاط در کتابی به اسم «گنجینه» ابتدا در سال ۱۲۶۶ هجری قمری و بعد در سال ۱۲۸۱ به دستور ناصرالدین شاه با خط خوش در تهران چاپ شد. اواخر زندگی او مقارن با سلطنت شاه اسماعیل صفوی بود. بیشتر احکام سلطنتی و فرمانهای رسمی و نامههای خصوصی شاه و عقدنامهها و وصیتنامههای افراد خاندان سلطنت با خط و امضای او نوشته میشد. نشاط پش از رسیدن به این سمت، همهجا با شاه همراه بود.

از ویژگیهای شعر ساده و روان او تشبیهات دقیق در اوصاف اشخاص و اعمال آنان و میدانهای جنگ و صف آراییها برشمردنی است. او در جوانی به هرات سفر کرد و به ملاقات جامی رسید. یا هاتفی جامی شاعر ایرانی اواخر روزگار تیموری و اوایل دوره صفویه است. او پسر خواهر شاعر ایرانی عبدالرحمن جامی بود.هاتفی در شعرسرایی دنبالهرو نظامی گنجوی بود. وی از میان انواع شعر در مثنوی مهارت داشت و خمسهای به پیروی نظامی گنجوی شاعر سدهٔ نهم آغاز کرد که ناتمام ماند. شاعر و عارف ایرانی اهل کاشان بودهاست. اصل خاندان او از اهل اردوباد آذربایجان بوده که در زمان پادشاهان صفوی از آن دیار به اصفهان هجرت کرده و در این شهر متوطن گردیدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید