جاهای دیدنی شیراز (1401)☀️لیست جاذبه ها و تفریحات با آدرس

شاید موزه زیرزمینی عمارت زینت الملک برای گردشگران خارجی جذابیت چندانی نداشته باشد، اما داخل آن مجسمه مومی اشخاص مشهور شیراز وجود دارند که برای مردم محلی و گردشگران داخلی جذاب هستند. داخل موزه هفت تنان انواع برشها و تودههای سنگی و سنگ کندهای مربوط به ادوار تاریخی پارسی نگهداری میشوند. نام موزه هفت تنان از هفت سنگ قبر موجود در موزه برگرفته شده که گویا متعلق به هفت درویش شیرازی هستند. موزه هفت تنان یکی از موزههای شیراز است که نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و توجه چندانی به آن نمیشود. در بازدید از آرامگاه حافظ فال بگیرید و به نکات ظریف غزلهایش توجه کنید و بیندیشید.

فال حافظ را که میدانید و بلد هستید. گردشگران از سراسر دنیا و ایران از آرامگاه حافظ نه تنها به خاطر این که یکی از جاهای دیدنی شیراز است، بازدید میکنند، بلکه به دلیل این که طرفدار و عاشق حافظ و اشعارش هستند، به شیراز سفر کرده و از این میعادگاه بازدید میکنند. این آرامگاه محل دفن یکی از شجاعترین شاهان خاندان آل مظفر میباشد که در برابر حملات مغولها به ایران ایستادگی کرده است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این دشت در گذشته، محل زندگی شیر ایرانی بوده و کتیبههایی تاریخی متعددی هم در آن دشت کشف شده است.

شهر شیراز در بین سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ محل برگزاری جشن هنر شیراز بود. موزه هنر مشکین فام در گذشته عمارتی بوده که به فروغ الملک تعلق داشته و امروزه به یک گالری تبدیل شده است. عمارتی که مشاهده میکنید، در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد و ابزار و آثار هنری مربوط به دوره زندیه از قبیل نقاشیهای آبرنگ، سلاح، گچ کاریهای رنگارنگ و قرآنهای خطی قدیمی را به نمایش گذاشت. بسیاری از پند و ارزهای سعدی به ضرب المثل تبدیل شدهاند و مدام بر سر زبانها جاری هستند. در ضمن علاوه بر آثار تاریخی و متنوع این مکان دارای آب و هوای کوهستانی و چشمههای پر آب است که همواره علاقمندان به طبیعت را به سمت خود جذب میکند.

م همزمان با پادشاهی شاه عباس صفوی و به فرمان فیلیپ سوم پادشاه اسپانیا به ایران میآید و در راه سفر خود به اصفهان به شهر لار وارد میشود و حاکم لار با چهارصد سوار و با ساز و دهل به استقبال او میآیند و اما هنگام ورود به شیراز حاکم شهر استقبال با شکوه تری از او میکند دن گارسیا در سفر نامه خود شیراز را به زیبایی والنسیا و قرطبه تشبیه میکند و میگوید باغهای اطراف آن فوقالعاده زیباست و در ادامه سفر خود به سمت اصفهان از تخت جمشید نیز بازدید میکند و این ویرانهها اعجاب او را برمیانگیزد و با دقت و علاقهمندی زیادی به وصف جزئیات آنها میپردازد به عقیده دن گارسیا این ویرانههای با عظمت با شکوهتر از اهرام مصر و زیباتر از معابد یونان است و میگوید: «در اینجا هنر و عظمت به وحدتی همیشگی رسیده است» و حتی در توصیف اصفهان میگوید باغات اطراف شهر زیبا بود ولی به پای باغهای شیراز نمیرسید.

در قسمت شرقی باغ ایلخانی یک عمارت زیبا و قدیمی وجود دارد که بافت تاریخیاش همچنان محفوظ مانده و خودنمایی میکند. برای کسانی که طرفدار امور نظامی هستند، گردش یک روزه در موزه نظامی عفیف آباد و بازدید از شمشیرهای دوران صفوی، تفنگهای قاجاری و تانکهای پهلوی تجربه جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود. گردشگران می توانند پس از گردش و تفریح در این پارک برای پذیرایی از خود به رستوران طوبی بروند. گردش در باغ و بازدید از طاق هشت ضلعی موزه پارس که گل سرسبد باغ است، از لذاید این موزه گردی به حساب میآیند. یک طاق هشت ضلعی در سال ۱۳۱۵ به روی مقبره حافظ شیرازی ساخته شد.

قبلاً در مطالبی مجزا تفریحات و جاذبه های شیراز را به شما معرفی کردهایم و حالا در این مقاله قصد داریم یک راهنمای کاربردی درمورد سفر به شیراز بنویسیم. معمولا در سفر به هر مقصدی، یکی از جاهایی که دنبالش میگردیم، بازارهای سنتی هستند. شهر شیراز به چندین محله تقسیم میشود و هر محله به وسیله یک نفر کدخدا اداره میشود که حقوقی از این بابت دریافت نمینماید. در شمال شرق ارگ کریم خان یک برج وجود دارد که در گذشته به عنوان حمام مورد استفاده قرار میگرفت و چون در آن دوره مخزن آب در این برج تعبیه کرده بودند، این قسمت از برج مقداری نشست داشته است.

شهر باستانی پرسپولیس در ۷۰ کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده و برای بازدید از آن چند ساعتی زمان لازم است. موزه پرسپولیس در پرسپولیس یا همان تخت جمشید واقع شده و آثاری که از هخامنشیان در ۲۵۰۰ سال پیش به جامانده، به نمایش گذاشته است. پرسپولیس یا همان تخت جمشید، بیش از ۲۵۰۰ سال پیش پایتخت باشکوه و باستانی سلسله هخامنشیان بود. به گفته برخی از مورخان، پیشینه تاریخی شهر شیراز را باید در لوحی گلی که مربوط به ۴هزارسال پیش است جستوجو کرد.

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز که باید از آن بازدید کنید، باغ تخت است که باغ قراچه نیز نامیده میشود. در ورودی این شهر زیبا نیز دروازهای به نام دروازه قرآن بنا شده است و در بالای آن دو قرآن نفیس جای گذاری شده، تا بدرقه راه مسافران باشد. محال ممکن است کمی نام تخت جمشید را بشنود و از عظمت پادشاهی ایران سخن نگوید. موزه هنر مشکین در فاصله کمی از شاه چراغ قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. کمی پایینتر از نقش رستم، چندین نقش برجسته وجود دارند که فتوحات شاهان ساسانی را به تصویر کشیدهاند و زانو زدن والرین شاه رومی مقابل شاپور اول یکی از آنهاست.

در فاصله پنج دقیقهای از نقش رستم، نقشهای برجسته بیشتری از دوره حکومت ساسانیان در نقش رجب وجود دارند که متاسفانه چندان خوب و مناسب مورد حفاظت قرار نگرفتهاند. مقبره کوروش کبیر در فاصله ۵۰ کیلومتری از تخت جمشید قرار گرفته و با وجود این که مسیر دسترسی به آن چندان هموار نیست، اما بازدید از پادشاه سرزمین آریایی ارزشمندتر و مهمتر از هر چیز دیگری است. آرامگاه سعدی یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که هرچند به اندازه حافظیه چندان پرازدحام و شلوغ نیست، اما همیشه طرفداران این شاعر نامی که با خرید آنلاین بلیط هواپیما به این شهر آمدهاند را در هر زمان از سال میتوان در آرامگاه سعدی مشاهده کرد.

حافظ، دیگر شاعر و عارف مشهور شیرازی است که نام اصلی آن شمس الدین محمد می باشد. سعدی، شاعر قرن هفتم نیز از شاعران محبوب و مهم پارسی بود که در شیراز زندگانی میکرد. موزه پارس یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است و مقبره کریم خان زند نیز در همین مکان قرار دارد. دیوارهای محوطه درونی مدرسه خان سنگی هستند یا با کاشیهای صورتی و زرد مزین شدهاند. در بازدید از آرامگاه سعدی پس از گشت و گذار در میان باغهای گل سرخ و درختان سرو قد برافراشته سری به چایخانه زیرزمینی محوطه بزنید و استراحت و تجدید قوا کنید.

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز ارگ کریم خان است که در قرن هجدهم میلادی توسط بنیان گذار سلسله زندیه، کریم خان زند بنا نهاده شد. آرامگاه امامزاده علیبن حمزه یکی دیگر از بناهایی است به دستور عضدالدوله دیلمی، در دوره دیلمیان بنا شده است. قدمت آرامگاه باباکوهی به دوره دیلمیان بازمیگردد. البته در صورت مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد با بیمه نامههای تکمیلی، بیمه شده باید هزینههای لازم را پرداخت کرده و سپس به منظور دریافت هزینه، با ارائه مدارک و پروندههای پزشکی خود به مراکز پرداخت خسارت بیمه درمان تکمیلی شرکت بیمه خود مراجعه نمایید. اگر شغل آزاد دارید و بیمه درمانی پایه ای هم ندارید میتوانید هر ۳ بیمه تکمیلی انفرادی (بیمه تکمیلی انفرادی سامان، بیمه تکمیلی تعاون، بیمه تکمیلی انفرادی SOS) را بدون نیاز به داشتن دفترچه درمانی خریداری نمایید و از همه پوشش های بیمه های تکمیلی استفاده نمایید.

تخت جمشید با وجود این که مورد هجوم اسکندر قرار گرفت، اما باز هم بقایای به جا مانده از آن نشان از دستاوردهای معماری و سیاسی ایران باستان هستند. در ادامه یک موزه از دوره زندیه وجود دارد که میتوانید از آن هم بازدید کنید. کاخ قاجاری به همراه یک حوض آب در مرکز باغ ارم قرار دارند. در مرکز باغ موزه ادوات نظامی، کاخ اصلی عفیف آباد قرار دارد. این کاخ دارای جلوه های طبیعی آب، خاک، آتش و باد می باشد که از شاخصه های این جاذبه محسوب می شود.

در طاق بیرونی مقرنسهای خارق العاده با چینش ظریف موزاییکها وجود دارند که در طراحیهای قدیمی شاهکار محسوب میشدند. یکی از جذابترین باغهای شیراز که قدمتش به دوره قاجار برمیگردد، باغ ایلخانی است. باغ زیبا و دیدنی ایلخانی از محمدقلی خان ایلخان قشقایی به یادگار مانده و در محله سه باغ شیراز قرار دارد. از جذابیت باغ ایلخانی میتوان به حوضهای زیبا، پنجرهها با شیشههای رنگی و درختان کهنسال اشاره کرد. باعث افزایش جذابیت آن برای بازدیدکنندگان شده است. برای دیدن این پارک باید به خیابان آزادی و میدان آزادی بروید.

برای بازدید از این بازارچه باید بین ساعات ۸ تا ۲۰ به خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه طالقانی بروید. دوره انتظار بیمه تکمیلی انفرادی تعاون برای پوشش های پاراکلینیکی ۳ ماه و برای زایمان ۹ ماه میباشد. از دیگر دلایل شهرت باغ ملی قرار گرفتن آن روبروی حافظیه و نزدیک بودن آن به چند اثر تاریخی مهم شهر شیراز میباشد. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز برای علاقهمندان به تفریح، ایرانلند میباشد که در مجتمع تجاری خلیج فارس قرار دارد. یزد شهری است که سراسرش سرشار است از بناهایی که با خشتهای گلی ساخته شدهاند و بر رخسار خود انواع و اقسام نقش و نگارها و زینتها و زیورها را ثبت کردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید