جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

تحقیقات اخیر ترکیبی از عوامل مانند وراثت، ژنها، و/یا عوامل محیطی را در پیدایش بیماری التهاب روده مؤثر میدانند. روده بزرگ ما نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد و به همین دلیل ، نباید آنها را نادیده بگیریم. افزون بر آن براثر فرورانش ورقه فرورونده و اصطکاک ایجاد شده، دما افزایش یافته، سنگها ذوب میشوند و آتشفشانهایی را به وجود میآورند. امّا در حوضه ي جنوبي عمق دريا نسبت به حوضه ي شمالي بيش تر است و به 960 تا 1000 متر مي رسد و متوسط آن 325 متاستK1 .

اگر ساکنان هندوکش علاقه مند به باریدن باران و برف بر روی کشور باشند، باید مشارکت و دوستى خودرا به این دریاچه ها نشان دهند که سه دریاچه مانند آرال ، سه دریاچه هامون و مازندران خشک نشوند چون همين درياچه ها مهمترین آب آورهاى برای آسیای میانه و افغانستان اند. با توجه به تعدد ایستگاهها و تنوع زمانبندی حرکت قطارها در روزهای میان هفته، پنجشنبه و جمعه و روزهای تعطیل، ضرورت اطلاعرسانی دقیق برای علاقهمندان به استفاده از مترو احساس میشود.در همین راستا اپلیکیشن متروی تهران از سوی شرکت بهرهبرداری مترو و شهرداری تهران، طراحی شده است که دسترسی آسان به اطلاعاتی مانند لیست تمامی خطوط متروی تهران، لیست تمامی ایستگاههای موجود در هر خط، اطلاعات و امکانات هر ایستگاه، زمانبندی حرکت قطارها به تفکیک قطارهای عادی و تندرو و ایام هفته، مسیریابی بر اساس ایستگاه یا مراکز مهم نزدیک ایستگاه، نقشه بهینه شده مترو تهران و نمایش مکان تمامی ایستگاهها روی نقشه شهر را میسر میکند.اگر از مسافران دائمی مترو تهران هستید یا حتی برای سفرهای بین شهری خود در زمانهای مختلف از این وسیله استفاده میکنید، دانلود این اپلیکیشن و همراه داشتن آن برای شما بسیار سودمند خواهد بود.

حالت دوم؛ صفحات همگرا هستند یعنی به هم نزدیک می شوند. وقتی دو صفحه قاره ای به یکدیگر نزدیک می شوند منحصرا پدیده کوه زایی و چین خوردگی اتفاق می افتد. صيد ماهي براي روستايياني كه در مجاورت دريا و در كنار رودها به سر مي برند، فرصت خوبي است، آن ها از اوايل پاييز مي توانند ماهي ها را صيد كنند و اين كار را تا اوايل بهار ادامه مي دهند. شکل (1) : نقشه دریای خزر حجم آب دریای خزر 78700 کیلومتر مکعب برآورد گردیده و طول آن حدود 1200 کیلومتر از شمال به جنوب با عرض 200 تا 450 کیلومتر محاسبه شده است.

وسعت دریای خزر، وسعتی در حدود 386400 کیلومتر مربع را دارا میباشد. نکتة بعدی، برجستگی این واژه با قراردادن آن در آغاز بیت است که بار معنایی آن را اثرگذارتر میکند. بنابراين نمي توان اندازه ي دقيق آن را ذكر كرد امّا در سال 1993 مساحت اين دريا را 436000 كيلومتر مربع ذكر كرده اند. معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: علاوه بر این، در جمهوری خودمختار «قره قلپاقستان» و دیگر استانها درختکاری به طور منظم میشود، به طوری که در سال 2021 میلادی در نتیجه این تدابیر 375 هزار هکتار زمین درختکاری شده است.

به این ترتیب ورقه اقیانوسی جدیدی تشکیل میشود. بیش تر محل ورقه های دور شونده در میان اقیانوسها قرار دارند در این مناطق مواد مذاب از بین دو ورقه خارج شده و بین دو ورقه سخت میشود و پوسته جدید حاصل میگردد. پشته های میان اقیانوسی به ندرت بیش از ۴۹۲۰ فوت (۱۵۰۰ متر) ارتفاع دارند اما ممکن است هزاران مایل در امتداد بستر اقیانوس کشیده شوند. ضمنا چرخ و فلک پارک ارم تهران همراه با صخره نوردی، تیراندازی، سینما ۴ بعدی، رستوران و کافی شاپ هم وجود دارند. چرخ و فلک از روزگاران گذشته تا به امروز یکی از بهترین بازی های موجود بودند.

این جلسۀ اسکایپی واحد اصلاً مانعی ایجاد نکرد و علی­رغم اینکه من تنها نیمی از چهرۀ سارا را در صفحهنمایش می­ دیدم، پیشنهاد ارتباط ویدئویی اسکایپ باعث شد که نگاه ژرف­تری به مسایل داشته باشیم؛ نگاهی که پیش­تر از آن محروم بودیم. در مسیر رود ارس، سه سد بزرگ احداث شدهاست که عبارتند از سد ارس، سد خداآفرین و سد میلمغان که از میان آنها، خداآفرین بزرگتر بوده و امکان ماهیگیری و قایقرانی در آن وجود دارد.

رود ولگا پس از طی مسیر طولانی به دریای خزر میریزد. آب دریای مازندران به دلیل بسته بودن و راه نداشتن به آب دریاهای آزاد، تحتتاثیر شرایط ویژه اقلیمی محیطی نوسانات متعددی را به خود دیده است. دراثر فرورانش، ورقه ها میشکنند و انرژی آزاد میشود، انرژی آزادشده به صورت امواج لرزه ای، باعث رخ دادن زمین لرزه های بزرگی میشود. در اثر این پدیده، مواد خمیری به سمت بالا حرکت میکنند و از محل شکاف بین ورقه ها به سطح زمین میرسند و سبب جابه جایی و حرکت ورقه ها میشوند. در محل این فروراندگی معمولا رشته های کوه های طویل و مرتفعی تشکیل می شوند که با فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه همراه است.

کوه های هیمالیا در آسیا و رشته کوه آلپ در اروپا حاصل این نوع فرآیند کوهزایی هستند. در اثر برخورد ورقه عربستان با ورقهٔ ایران، رشته کوه زاگرس به وجود آمده است و ادامه این حرکت، باعث ایجاد زمیندلرزه هایی با بزرگی معمولا کمتر از ۵ریشتر در نواحی غرب و جنوب غرب ایران میشود. کوه های زاگرس هم در ایران، مثال خوبی است که در نتیجه برخورد صفحه عربستان به صفحه آسیا قد برافراشته اند. وی افزود: در حال حاضر به دلیل گرمای شدید چشمه بنگ و برکهای که به وجود آمده بود نیز بهطور کامل خشک شد.

واژه سلمی نیز از سلام و سلامت آمده و مراد همان رود ارس یا آسمان یکتایی و کوی حضرت دوست است و حافظ میفرماید که او لحظه ای نیز از یاد حضرت معشوق و کوی او غافل نیست و ذهن خود را معطوف هیچ چیز بیرونی دیگری نکرده و صدها درود بر صدای ساربان و بانگ جرس میفرستد . هیچ کدام از ورقه ها زیر دیگری فرو نمی رود چون جرم هر دو مساوی است بر اثر چنین برخوردی کوه و زلزله شدید ایجاد میشود.

يکي از انواع ماهي هاي خاوياري خاويار را به صورت کنسرو به کشورهاي خارجي صادر ميکنند و چون خاويار ايران از بهترين انواع خاويارهاي جهان است، خريداران خوبي را نيز دارا ميباشد که خود منبع درآمد ارزي خوبي براي کشور ايران ميباشد. تعاونی توسعه ابنیه همت که یکی از قدیمی ترین و معتبرترین تعاونی های سازنده در منطقه 22 می باشد پروژه لکسون را به دو صورت متری و سهامی در بازار عرضه کرد که این شیوه پیش فروش نیز در نوع خود اقدامی نوآورانه به حساب می آید.

گودی این دریا در بخش شمالی، 10 تا 12 متر، در بخش میانی تا 770 متر و بیشترین عمق آن نیز 1025 متر است که عمدتاً در نواحی جنوبی آن قرار گرفته است. نمونه ای از آنها پشته میانی اطلس در اقیانوس اطلس است که از قطب شمال تا قطب جنوب کشیده شده است. چند عدد آلو بخارا و مقداری عرق کاسنى، عرق بیدمشک و گلاب مخلوط کنید و روى شعله ملایم بجوشانید تا خوب نرم شود، سپس آلوها را صاف کنید تا عصارهی آنها به دست بیاید. جایی که دو ورقه از هم دور میشوند، سنگ داغ و مذاب (ماگمای مایع) به صورت گدازه خارج میشود و مواد جدیدی به ورقه ها افزوده میشود.

هرچه از محل این پشته ها دور شویم سن پوسته اقیانوسی بیشتر می شود. در محل فصل مشترک دو صفحه، پشته های میان اقیانوسی، شکل گرفته و پوسته اقیانوسی بین دو صفحه، گسترش پیدا میکند و رفته رفته بر وسعت دریاها و اقیانوس ها افزوده میشود. در این محل ها نه پوسته جدید تولید میشود و نه ورقه ای تخریب میشود بلکه فقط ورقه ها کنار هم حرکت میکنند در این صورت زلزله های شدید ایجاد میگردد. درياچه درياچه به گودال تقريباً بزرگي در پوسته ي زمين كه از آب پر شده باشد و به اقيانوس ها و درياها راه ندارد، گفته مي شود.

وسعت سطح آب در اثر نوسانات متناوب كه به تغييرات جوي بستگي دارد، متغير است . از این رو در سال 1379 این منطقه 22 با نام طرح تفضیلی به تصویب رسید. این دریا از طریق ولگا و همچنین کانال ولگا- دن که مجهز به حوضچه های تنظیم سطح آب و برقراری هم ترازی آب است، به طور غیر مستقیم با دریای بالتیک و دریای سیاه ارتباط دارد. محيط زيست درياي خزر دریای خزر به لحاظ تأثیر آب و هوای مناطق هم جوار و با برخورداری از جزایر، تالاب ها، خلیج ها و مصب رودخانههای مختلف و زیست گاهی منحصر به فرد، اهمیت بوم شناختی (اکولوژیک) به سزایی دارد.

گاهی هم ممکن است فرآیند دور شدن صفحات، در وسط یک قاره اتفاق بیفتد. در حال حاضر دریاچه بزنگان به دلیل کاهش و افت شدید آب در خطر نابودی قرار گرفته و چنانچه کارشناسان حفاظت محیط زیست استان برای حل این مشکل اقدامی انجام ندهند، این دریاچه که یک اثر طبیعی و ملی بوده و جزو مناطق نمونه گردشگری است خشک شده و با یک فاجعه زیست محیطی در منطقه مواجه خواهیم شد. یک ورقه به زیر ورقه دیگر فرو میرود و با خم شدن لبه ورقه ها گودال عمیق اقیانوسی ایجاد میشود.

در زیر هر یک از اقیانوسهای بزرگ جهان، یک پشته میان اقیانوسی وجود دارد. ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده)، (U.S.) یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه ای از جزایر پراکنده است که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می باشد. ساختمان پردیس سینمایی ملت، دارای پنج سالن است و از معماری زیبا و منحصر به فردی برخوردار است که روبهروی این پارک قرار گرفته است. این پارک دارای فضای سبز، درختان و گونههای گیاهی فراوانی است. در این دره پوشش گیاهی متنوع و زیبایی را میبینید.

دیدگاهتان را بنویسید