حقابه گل آلود هیرمند – قدس آنلاین

صدای هوا و مایع بلعیده شده که در طول دستگاه گوارش حرکت می کند به عنوان صدای روده ای شناخته شده است. در حالیکه در تمام طول مسیر از نوای خوش و روحبخش ساز و سورنا و دهل که به شیوه سنتی نواخته می شد لذت بردند و جوانان پاک و بی ریای شهر همراه با نوای خوش سورنا آواز های قدیمی و محلی را سر میدادند. در سال 1389، 30 هزار هکتار از نیزارهای پیرامون دریاچه پریشان طعمهی آتشسوزیها شد.

گونههای حیوانیای نیز در پیرامون دریاچه میزیستند که اکنون از آن جا رفتهاند و دریاچهی نیممُرده و خشکشدهی پریشان را رها کردهاند. حتا به این هشدار هم توجهی نشد که زمینهای کشاورزی پیرامون دریاچه پریشان، به هیچرو توان چنان گسترشی ندارند. پریشان چنان زخم خورده است که زندگی دوبارهی آن به رویا میماند، تا حقیقت. جریان آبی که در دریاچه هویز قرار دارد بسیار قوی می باشد، به طوری که آب آن در هر 72 ساعت یکبار به طور کامل عوض می شود و به خودی خود پاکیزه می گردد.

زمانی که بارشها کاستی گرفت بسیارانی بودند که خشکی دریاچه پریشان را نتیجهی خشکسالی قلمداد کردند و چنین گفتند که گناه آسمان بیابر است که نمیبارد! اما خشکسالی که چند سال دیگر نیز ادامه یافت، تنها سبب خشکی دریاچه نبود، کارنابلدیها و بیخردیها نیز پریشان را پریشانتر کرد و پهنهی آن را خشکاند. این خود یکی از سببهای خشکی دریاچهی آب شیرین پریشان بود. میلیونها سال بود که دریاچهی پریشان دگرگون نشده بود و بیدریغ گسترهای پهناور را از آب و آبادانی سیراب میساخت. رشتهی زندگی آنها نیزپاره گردید و دریاچهی خشک پریشان، از داشتن آبزیانی که به آن شور زندگی میبخشیدند، خالی شد.

در سالهای اخیر، چنین بخشهای به وفور در این شهر ساخته شد و چیتگر را باید در ردیف اولینها قرار داد. این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: درخصوص مسائلی چون پایش کیفیت آب دریاچه و پیشگیری از تغذیهگرایی اقدامات خوبی صورت گرفته است، برخی از بررسیها نشان داده که 25 نوع ماهی در این دریاچه وجود دارد که تعداد زیادی از آنها را شهروندان رها کردند و این گونهها با محیط سازگاری یافتهاند. جایجای این تالاب بستر رشد و حیات این گونه گیاهی است که در نوع خود بسیار جالب توجه است.

دریاچه پریشان از نوع آب شیرین است و یکی از جاهای دیدنی کازرون محسوب میشود. با رفتن به استان فارس و بازدید از دریاچه پریشان، بیشک مایل خواهید بود از دیگر جاهای دیدنی و تفریحی نزدیک به آن هم بازدید کنید و در آنها به تفریح بپردازید. حوزه آبریز آن ۵/ ۲۶۶ کیلومتر مربع است و بيش ترین مساحت را در اردیبهشت دارد. شهر تاریخی بیشاپور در حدود ۲۳کیلومتری شمال غربی شهر کازرون واقع شده است.

در سال ۸۰۲ ه.ق امیر تیمور طایفه اوصانلو افشار را به منظور سرکوب کردها و عشایر شورشی ارومیه روانه آن نموده و گرگین بیگ اوصانلو را به حکومت ارومیه منصوب نمود وی در قریه توپراق قلعه که اکنون دهکدهای در ربع فرسخی شمال قلعه ارومیه قرار دارد و در آن وقت حاکمنشین بوده نزول کرد بعد از وفات او الامه سلطان پسرش به جای پدرش نشست و به مدت ۳ سال شهر ارومیه از تحمیلات دیوانی معاف داشت و بعد از وی برادر کهترش یادگار سلطان اوصانلو افشار به جای برادر کهترش حکومت ارومیه را به دست گرفت نیکتین تعداد حکمران افشار اوصانلو را در این دوره ۶ نفر ذکر نمودهاست.

جای همه شما همشهریان سبز جمعیتی بالغ بر دو تا سه هزار نفر از پیر و جوان گرفته تا کودک ونوجوان همه پرچم بدست و شادی کنان با پارچه های رنگی به پیشواز سرزندگی دوباره پریشان رفتند. خجند به عنوان پایتخت فرهنگی تاجیکستان معرفی شده و در آن شش دانشگاه بزرگ وجود دارد که بیش از 30 هزار نفر دانشجو در آن در حال تحصیل میباشند. این کارشناس حوزه محیط زیست گفت: در حال حاضر بیش از هزار و۲۰۰ چاه در اطراف دریاچه وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۰۰ چاه غیرمجاز فعالیت دارد و طی این مدت تمام رمق دریاچه را گرفتهاند.

به گونه های زیستی حاضر در منطقه آسیب نرسانیم و آب دریاچه را آلوده نکنیم و زباله هایمان را برای طبیعت به یادگار نگذاریم. ازجمله درناها که در حال حاضر در تالاب قرار دارند و برای تامین غذای خود از زمین های کشاورزی روستاهای اطراف تالاب تغذیه میکنند. شایعترین سندرم های ارثی که خطر سرطان کلون را بیشتر می کنند پولیپوز ادنوماتوز خانوادگی (Familial Adenomatous Polyposis) و سندرم لینچ (Lynch syndrome) هستند.

رود ارس از شهرستان های ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند. ابواسحاق ابراهيم بن محمدالفارسى الاصطخرى معروف به كرخى ارس را چنين ياد مىكند: رود ارس آبى خوش است، از ارمينيه خيزد و به حدود موقان(مغان) نزديك رود كر رسد و به دريا اوفتد. این رود غربیترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی میریزد. در میانه راه دور و دراز ارس، رودخانه ها و آب های فصلی یکی بعد از دیگری از راه می رسند و به ارس ملحق می شوند تا این رودخانه هر لحظه پرآب تر و بزرگ تر شود؛ یکی از این آبریزها، آب «آسیاب خرابه» است.

قبلا پرسیدید که آیا برج ایفل که موضوع یک تکنولوژی و تکنیک خاصی است در حیطه معماری هست یا نه؟ به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز فارس،دریاچه پریشان کازرون فارس نزدیک به ۱۰ سال است که دچار عوارض خشکسالی شده، مدیر کل محیط زیست استان معتقد است امکان انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان برای احیا هست و هیچگونه مشکل زیست محیطی برای دریاچه ایجاد نمیکند. در خرداد امسال از به پایان رسیدن پروژهی به درازا انجامیدهی «سد نرگسی» در شهرستان کازرون، خبرهایی منتشر شد و چنین گفتند که با بهرهبرداری از این سد «سالانه 10 میلیون مترمکعب حقابه به دریاچه پریشان میرسد» (تارنمای نیرو نیوز).

نوسان آب آنها چهره طبيعي و انساني اين منطقه را نيز تحت تاثير قرار داده است.با مطالعه آمارنامه هاي معاونت برنامه ريزي استانداري، جهاد کشاورزي، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان امور آب، اداره کل شيلات و کتب و مقالات، پايان نامه ها و تحقيقات ميداني به اين نتيجه رسيديم که خشكسالي سال 1378 به بعد صفت انبار غله بودن سيستان را نيز به تاريخ سپرد بطوريکه سطح کشت گندم در قبل از خشکسالي از 65000 هکتار به 4000 هکتار در سال زراعي 83-82 رسيد.خشكي درياچه هامون باعث مهاجرت همه روستائيان حاشيه نشيني شد كه زندگي آنها وابسته به اين نعمت خدادادي بود.

به همین دلیل فرد باید برنامه آمادگی قبل از کولونوسکوپی را دنبال و مراحل را به صورت دقیق انجام دهد. پس از عبور از روستاها به محیط بانی منطقه خواهید رسید و کارهای اداری مورد نیاز شما برای ورود به منطقه انجام خواهد شد. حدود بیست سال پیش، معدن بسته شد و گودال های حفرشده با آب باران پر شده و دریاچه ایجاد شد. دریاچه پریشان نامهای دیگری دارد. حالا هیچچیز دیگری نمانده، نه آب دریاچه، نه بستر تالاب و نه چشمهها، خشکسالی هم امان تالاب را برید تا هیچگاه پریشان یکدل سیر از آب باران غوطهور نشود. باز در 2 تیرماه 1395 دهها هکتار از نیزارها و علفزارهای بستر دریاچه در آتش سوخت و وزش باد دامنهی آتشسوزی را افزونتر ساخت (افکار نیوز)؛ و نمونههای دیگری از این دست.

در زبان عرفان باد صبا یا همان نفخه الهی پیوسته در حال انتقال نجواهای عاشقانه عاشق به حضرت معشوق و انتقال بو و عطر معشوق به گل وجود سالک را دارد تا وقتی که این گل کاملاً شکفته شود .رود ارس در اینجا سرزمین یکتایی ست و حافظ با زبان استعاره و عاشقانه از باد صبا درخواست میکند وقتی در آن بارگاه حضور یافت بوسه ی بر خاک آستانش زده و نفس خود را به عطر حضرت معشوق معطر کند . تعداد چاههای این منطقه به گفته مسئولان به هزار حلقه میرسد که نزدیک به ۳۰۰ حلقه آن غیرمجاز است.

لازم به توضیح میباشد که در اردیبهشت ماه مساحت این دریاچه به حداکثر خود میرسد. دور تا دور این دریاچه توسط کوه ها احاطه شده است و 820 متر از آب های آزاد ارتفاع دارد. این دریاچه که به ” دریاچه فامور ” نیز مشهور است ، ارتفاع 820 متری از سطح دریا را دارا است. در این رهگذر دبیر موسسه ۱۳ فروردین با اشاره به خشک شدن کامل چشمه بنگ بهعنوان تنها چشمه باقیمانده در پریشان به خبرنگار مهر گفت: با توجه به استمرار خشکسالی در منطقه کازرون و عدم ورود آب به دریاچه پریشان، تنها چشمهای که از این دریاچه طی چند سال گذشته باقیمانده بود نیز بهطور کامل خشکشده است.

قرار بود چهار به فرودگاه برویم که رفتیم. به این دلیل که خلیج فارس دروازه خروجی نفت است .و مهم ترین آبراهه راهبردی است. این دریاچه نمک با تراز آبی که داشته طی سالیان مورد بحث و نگرانی بسیاری در سراسر دنیا بوده است. لازم به ذکر است که دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور دنیا بعد از دریاچه بحرالمیت محسوب میشود. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور هم شناخته شده است. این دریاچه که در منطقه حفاظت شده دشت ارژن – پریشان واقع شده، در کنوانسیون رامسر و یونسکو به عنوان یک تالاب بین المللی به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید