خاطرات علینقی عالیخانی/نوار ۱۲ – ویکینبشته

شهروندان با مراجعه به سامانه تهران من میتوانند به ویژه برای درخواست گواهی پایان کار آپارتمانی از این امکان استفاده کنند و بنابراین نیازی به مراجعه به شهرداریهای مناطق ۲۲ گانه و یا دفاتر خدمات الکترونیک، نیست. باید در اینجا خاطرنشان بکنم که در آن زمان گازهائی که بهمراه نفت از چاههای ایران بیرون میآمد هیچگونه استفادهای برایش نبود و ناچار بودیم اینها را بسوزانیم و حتی با قیمت وقت نفت تزریق مجدد اینها به داخل مخازن هم چندان با صرفه نبود بخصوص که باید یادآور شوم که فشار چاههای ایران فوقالعاده زیاد بود و بنابراین ایجاد یک حرکت عکس برای تزریق گاز در مخازن چندان کار آسانی نبود.

این مسجد باشکوه در قرن نهم هجری قمری در زمان ابومظفر جهانشاه قراقویونلو به دستور دختر وی (صالحه) ساخته شد. از زمان مشروطیت به بعد همیشه یکی از خواستههای آزادیخواهان و ترقیطلبان کشور کارخانه ذوب آهن بود که رضاشاه سعی کرد در کرج ایجاد بکند ولی با جنگ روبرو شدیم و مقداری از ماشینآلاتی که از آلمان فرستادند انگلیسها در عدن توقیف کردند. یکی از دلیلهای این امر هم شاید این باشد که در همان حوالی موقعی که او میخواست به ایران بیاید ولی هنوز نیامده بود، یک روز دعوتنامهای از سفارت آمریکا به من رسید که روی کاغذی پلیکپی شده بود ولی به اسم بعنوان وزیر اقتصاد علینقی علیخانی بود و در آن ذکر کرده بودند که سفارت آمریکا خوشحال است به اطلاع شما برساند که شما دعوت شدید که بروید از آمریکا و از شهرهای آن بازدید بکنید و برای هر روز اقامت در یک شهری فلان مقدار دلار بابت هزینه به شما پرداخت خواهد شد.

س – اینها چه نوع آدمهائی بودند کسانی که آن روز آمده بودند؟ منتفی بودن لایحه مربوط به استخدام جهت سازمان برنامه به جای کسانی که بازنشسته و یا برکنار شدهاند – مصوب ۱۴ آذر ۱۳۴۴ مجلس شورای ملی و ۱۳ آبان ۱۳۴۴ مجلس سنا. قانون انتقال کارمندان ثبت اسناد به مرکز برای طی کلاس عالی ثبت – مصوب ۹ دی ۱۳۴۴ مجلس شورای ملی و ۲۶ مهر ۱۳۴۴ مجلس سنا.

قسمت داخلی مسجد با سرامیکی عالی و آبی کاشی کاری شده است ، متأسفانه بسیاری از قطعات در هنگام وقوع زلزله از بین رفتند و به جای کاشی با نقاشی جایگزین شدند – بعضی از کاشی های اصلی را می توان در اطراف ورودی یافت. این ساختمان دو طبقه در سال 1868 توسط حاج ولی معظم تبریزی ساخته شد. در 46 درجه و 25 دقيقه طول شرقي و38 درجه و دو دقيقه عرض شمالي از نصف النهار گرينويچ با وسعت حدود 11800 کيلومتر واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دريا 1340 متر مي باشد . چون در کشورمان منابع آهن بسیار غنی وجود دارد.

لازم به ذکر است که نظریه های مختلف دیگری وجود دارد که می گوید این نام از اکراج آمده است که به معنای بانگ و فریاد است. ولی من از همان موقع هم به ایشان گفتم که بر اساس حسابهائی که کردم فکر میکنم باید قیمت بالاتری را بدست بیاوریم و توانستیم هیجده سنت و خردهای هر هزار پای مکعب را بفروشیم که بیست درصد بالای حدی بود که بعنوان دستورالعمل برای من تعیین شده بود. بعد در همان روزی که این شخص میبایست به ایران بیاید بدون هیچگونه توضیح در نهایت بیتربیتی و خشونت فقط اطلاع دادند که از مسافرت به ایران معذور هستند.

ایشان هم در اینگونه موارد البته پاسخ مثبت به ما میدادند یعنی بوسیله همان سرهنگ رهبر فردا به من گفتند که تعجب کردند که من پرسیدم که چه کار باید انجام بدهم. چند روز بعد از آن هم بمناسبت فکر میکنم عید غدیر یا چیزی شبیه این، سلام خاصی بود که سلام کوچکتر و محدودتری بود و در آن فقط هیئت وزیران و روسای مجلسها و چند گروه محدود دیگر شرکت میکردند ولی اعلیحضرت اجازه دادند که تمام هیئتی که به مسکو برای این مذاکرهها رفته بودند در آن روز حضورشان شرفیاب بشوند و با گزارشی هم که درباره کار یکایک آنها داده بودند از آنها سئوالات بموردی کردند که مورد تعجب آنها قرار گرفته بود.

ولی در تمام این مدت اینها این تعجب برایشان بود که ما بیشتر از آنها راجع به کارهای خودشان اطلاع داریم و این خودش از اول یک قدرت چانهزنی بیشتری به ما داده بود. اما برای مردم اینها دلگرمکننده بود. حتی جهاننما که میکشیدیم برای تمام آسیا و افریقا و استرالیا به دو سه رنگ بیشتر احتیاج نداشتیم. پسرکی موقرمز که توی صف کلاس سوم ایستاده بود دریدگی جیب کتش را میپوشاند و ششمیها در گوش هم پچ پچ میکردند و از ته صف اولیها دو سه نفر دماغشان را با آستین کتشان پاک میکردند که من جلوشان سبز شدم.

گفتنی است از مراکز خرید این شهر که می توان از آنها بازدید کرد و نسبت به خرید از آنها اقدام نمود، باید به مراکز خریدی چون ایران زمین، یادمان، مجموعه زندگی، مرکز خرید مهرشهر، برج میلاد کرج، مهستان و بسیاری دیگر از پاساژهای مختلفی همچون گلستان، چچلاس، گوهر و نیز چندین فروشگاه های مختلف که در سطح شهر موجود می باشند اشاره کرد. فقط یادم است اشارهای به این کردم که مدیر خیلی دلش میخواست یکی از شما را بجای فرزند داشته باشد و حالا نمیداند با این همه فرزند چه بکند.

در زمینه شیلات با توجه به ذخائر وسیع انواع ماهی و میگو در خلیج فارس و دریای عمان، بندر عباس و چند بندر مناسب دیگر به عنوان مراکز فعالیتشیلات تقویت و تجهیز خواهند شد و به عنوان قطبهای توسعه به بهبود و توسعه اقتصاد سراسر این منطقه کمک خواهند کرد. این سد چند منظوره بر روی رودخانه کرج بنا شده که علاوه بر تامین آب تهران، از دریاچه آن برای پرورش انواع ماهی قزلآلا، ماهی سفید و ماهی سیاه و همچنین تولید انرژی برقابی استفاده میشود.

در این مورد می توان گفت که نظریه ای وجود دارد که نام کرج از کوه رج اقتباس شده و این نام به معنای جایی می باشد که یک ردیف از کوه در آن وجود دارد. و ناظم یا کس دیگری هم هست که بکارها برسد و تشکیلاتی وجود دارد که محتاج به دخالت من نباشد. وقتی تاریخ ایران را ورق میزنیم، برگی از آن ما را به قلعهای تحت عنوان قلعه احمدآباد، یا خانه مصدق، میبرد. همین. و از همین دو سه برگ کاغذها دانستم که اولیاء بچهها اغلب زارع و باغبان و اویارند و قبل از اینکه زنگ آخر را بزنند و مدرسه تعطیل بشود آمدم بیرون.

با میزی و گنجهای و هر دو خالی. جواهر تبریز با سازهای خارقالعاده و دیدنی روی دو بلوار 29 بهمن، استاد شهریار و رودخانه میدان چایی احداث شده است که به عنوان اولین پل پاساژ ایران محسوب میشود. چیزی که هست در این میان که با کروپ هم در تماس بودیم به سفارتمان اطلاع دادیم که الان دیگر موقع آن رسیده که اگر اینها که طی سالیان دراز با دولت در تماس بودند و دولت هم مایل بوده کار ذوب آهن را با آنها انجام بدهد، اگر علاقهای دارند باید بیاینده به ایران که مذاکرات قطعی را بکنیم. در آن موقع تلکس هم بین مسکو و تهران نبود و ناچار بودیم در حدود بیش از نیم ساعت با تلفنی که پارازیت داشت و خیلی سخت شنیده میشد اینها را دیکته بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید