دریاچه ای که باقیمانده دریای قدیمی به نام تتیس – ❤️ اسک 98

این دریاچه در جنوب شرقى شیراز قرار گرفته و توسط سه رودخانه نوبهاى خشک، حمزه و سروستان و همچنین روان آب هاى کوههاى مجاور تغذیه مىشود. در حقیقت بسیاری از مقبرههای دوران سلجوقی با گنبد تیز و هرمی شکل ساخته میشدند؛ اما این مقبره ظاهری متفاوت دارد و همین مسئله توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. مقبره این امامزاده شبیه به یک برج بسیار ضخیم و عریض است که یک گنبد گرد و بزرگ دارد.

دریاچهای به مساحت ۷۵۰ هکتار که پشت سد الغدیر منظرهای فوقالعاده خلق کرده است. احمدبن ابى يعقوب اصفهانى معروف به ابن واضح مورخ و جغرافى دان و جهانگرد معروف كه البدان خود را در سال 278 ه ق، 891 ميلادى تأليف كرده مى گويد: گفته مى شود پشت سر رودخانه ارس سيصد نهر ويران است و اين همان است كه خداى متعال داستان آن و اصحاب رس را ذكر كرده است.

عبدالبصیر 60 ساله میگوید که شش سال قبل، دو باغ بزرگ عناب را با کمیت چهار هزار درخت، در ساحه شش جریب زمین، در قریه کاریز سلطان مرکز فراه، احداث نموده و همراه با چهار پسرش مصروف باغدارى است. مجموعه اقدامات برای افزایش صید ماهیان خاویاری انجام می شود ، که طی سالهای افت سطح دریا به شدت کاهش یافته است. حدیث : قصه ، سرگذشت ، ای معشوقه ی من که دهان تنگ تو ارزش قندراازبین می برد.دهان تنگ توآنقدرشیرین است که قصه ی شیرینی قندرا بی ارزش ساخته وبه فراموشی سپرده است.آرزوی دیدن لبخند تو رادارم برای رضای خدا یک لبخند بزن.یک شکربخند باحدیث قند آرایه ی شیرین ومناسبی بوجودآورده است.معشوق اگر به اندازه ی یک دانه شکر (بسیاراندک)هم بخندد بازهم شیرینی وحدیث قندرا ازبین می برد.

اگر در فصل بهار به ساوه رفتید، دیدن و لذت بردن از طبیعت بکر منطقه هندس را از دست ندهید. وی در گزارش خود یادآور شد که از دیدن “یک دریاچه کوچک با رنگ گل رز” متعجب شده است. زمانی که به مقبره این امامزاده نگاه کنید، قطعاً متعجب خواهید شد. متأسفانه این شهر در دوران حمله مغولها به یک متروکه تبدیل شد. به عنوان مثال اگر در یک شب همه بتها در مکه به رو بر زمین افتاده باشند، این اتفاق بسیار مهم و قابل توجهی است و باید مورد توجه مردم آن زمان قرار میگرفت.

چون رود نیل در زندگی مردم اطراف بستر خود ( خصوصا کشور مصر که از آب این رود مشروب میشود ) تاثیر شایانی داشته است در اساطیر داستانها و حکایات زیادی برای این رود نقل شده و خدایانی برایش قائل بوده اند . از محلیها برای پیدا کردن آبشار کمک بگیرید. این رودخانه از کوههای قارقان نوبران مسیر خود را آغاز میکند و پس از پیمودن مسیری ۱۰۸ کیلومتری به رودخانه قره چای میریزد که در ۱۷ کیلومتری پایین سد ساوه یا همان سد الغدیر قرار دارد.

این رودخانه را با نام مزلقان چای یا مزلقان میشناسند. از چای سبز ، چای سیاه یا قهوه استفاده کنید . بر اساس اسناد تاریخی، آوه یکی از مهمترین شهرهای تاریخی دوره اسلامی محسوب میشود. رودخانه مزلقان یکی از مهمترین جاهای دیدنی ساوه محسوب میشود و در بخش نوبران شهرستان ساوه قرار دارد. کاروانسرای عبدالغفارخان یکی از قدیمیترین جاهای دیدنی ساوه محسوب میشود. کاروانسرای عبدالغفارخان با ۴،۸۰۰متر مربع یکی از کاروانسراهای بزرگ این شهر به حساب میآید.

شاید این روزها آزادی اقلیتهای مذهبی کمتر از گذشته باشد؛ اما در گذشته دور، اقلیتهای مذهبی بهصورت آزادانه در کشور زندگی میکردند. ایران کشوری روشنفکر است که به اقلیتهای مذهبی از گذشته آزادی بسیاری میداد. این رودخانه نسبتاً پرآب و خروشان است و از مرز ترکیه، نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا میریزد. بد نیست بدانید رودخانه مزلقان را میتوان عامل آبادانی بسیاری از روستاهای این منطقه دانست. شاید تصور بسیاری از ما درباره ساوه یک شهر خشک و بدون آب است.

وی با اشاره به تامین دستگاه از سوی یک شرکت ذیصلاح و مجرب، در مورد پارامترهای سنجش سیستم مذکور افزود: این سیستم قابلیت سنجش ۶ پارامتر فیزیک و شیمیایی از جمله دما، کدورت، هدایت الکتریکی، خاصیت اسیدی، اکسیژن محلول و میزان اکسیژن خواهی شیمیایی فاضلاب را دارد. چشمه بالقلو چشمهای با آب فراوان و بسیار زلال است که آب دو روستا در اطراف را تامین میکند. آب این دریاچه به رنگ های صورتی، سفید و آبی دیده می شود که رنگ آن به میزان شوری آب در هر زمان بستگی دارد.

رودکی در شعر و اندیشهٔ حافظ نیز تأثیر گذار بوده و سبک شاعری و اندیشه های شاعرانهٔ رودکی نیز در شعر حافظ دیده می شود. ولی باید بگوییم که کشور مجارستان یکی از کشورهایی است که باید در آن گشت و گذار کرد تا مکان های دیدنی آن را پیدا کرد. فارغ از شرایط کرونا یکی از بهترین وسایل حمل و نقل و جابجایی در تهران، مترو است که البته توسعه آن با بی مهری دولتی ها همراه شده و مدیران شهری معتقدند، طی سال های گذشته دولت به وعده های خود در همکاری با شهرداری چندان عمل نکرده است.

این دریاچه محل مناسبی برای ماهیگیری و البته کمپ زدن است. کاروانسرا مخصوص استراحت مسافران و البته احشام بود. از اینرو وجود آن در آب دریاچه بسیار غیرمنتظره بود. آرال در گذشته یکی از چهار دریاچهٔ بزرگ دنیا بود که ۶۸ هزار کیلومتر مربع وسعت داشت و حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مکعب آب را در خود جای داده بود. زمانی که به تاریخ رجوع کنیم، مو به تنمان راست میشود. مزارع و باغات سرسبز با محصولاتی مثل گوجه سبز، بلال، گردو، انگور و آلبالو، مردمان خونگرم و مهربان، آب و هوای معتدل در تابستان و چشمه کبیر بالقلو همه باعث میشود از گذران ساعاتی در این روستا نهایت لذت را ببرید.

عوامل خطر عبارتند از: سندرمهای ارثی (مثل سندرم لینچ، پولیپوز، آدنوماتوز فامیلی)، رژیمهای پرچربی، کولیتاولسرو و بیماری کرون در کولون، پرتودرمانی و سابقه یورتروکولوستومی. نام این دریاچه در عصراوستایی متأخر همراه با رود هیرمند و منطقه ی سیستان به وفور به چشم می خورد در این پژوهش سعی شده است تانقش و اهمیت دریاچه ی هامون در دست نوشته های پیش از اسلام از نگاه اسطوره شناختی و نیز در روایات متوناسلامی بررسی شود. این کاروانسرا در ۸کیلومتری جاده ساوه و کنار روستایی با نام باغ شیخ قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید