دریاچه بختگان؛ بختبرگشتهای که سدها جانش را گرفتند – امرداد

این می تواند به دلیل کمبود باکتری های خوب ، التهاب یا حرکات غیر طبیعی روده مانند سندرم روده تحریک پذیر باشد. بنابراین چنین روشی برای افرادی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها متوسط است توصیه نمی شود اما در صورتی که خطر آن در شما بالاست یا علائم سرطان روده که در بالا ذکر شد در بدن شما نمایان شد، با پزشک خود برای بهترین راه کاهش احتمال این بیماری صحبت کنید. این دریاچه از شمال به دره الموت می رسد، برای همین کسانی که به بازدید از قلعه تاریخی الموت می روند، ساعاتی را به دیدن این دریاچه اختصاص می دهند.

افراد علاقه مند به دیدن این جاذبه طبیعی می توانند با هر گونه وسیله نقلیه و مسافربری از جمله هواپیما، قطار، اتوبوس و خودرو های شخصی به شهر قزوین سفر کنند. بهترین زمان برای سفر به دریاچه اوان اوایل اردیبهشت تا مهر است. ضلع جنوبی دریاچه بهترین مکان برای چادر زدن و ماندن در شب است. سکساول که اسمش را در همین سفرنامه بخاری دیده بودم، یعنی گیاهی که در بیابان این نواحی فراوان است، سطح بیابانها را پر کرده بود. از سو دیگر، برخی بر این باورند، دریاچه اوان الموت بقایای دریاچه بزرگتر خزر است که به مرور زمان به تدریج کاهش یافته است.

نورپاتی که باعث سوزن سوزن شدن یا بی حسی دست و پا می شود، ممکن است با برخی داروها رخ دهد. اما اگر به اندازه کافی بودجه برای خرید بلیط هواپیما و قطار را ندارید و یا شهر شما با قزوین فاصله چندانی ندارد، به شما پیشنهاد می کنیم بلیط اتوبوس قزوین را با قیمتی مناسب خریداری نمایید. برای همین حفظ کردنش باید برای همه ما در اولویت باشد. این بار نیز به سراغ یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی در ایران می رویم که در استان قزوین واقع شده است دریاچه ای با چشم اندازهای رویایی و سرسبز که با نام دریاچه اوان، از آن یاد می شود و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

دریاچه اوان در احاطه ۴ روستای اوان، وربن، زواردشت و رز آباد قرار گرفته و ارتفاعات اطرافش زیبایی خیره کننده ای به آن داده است. دریاچه زیبای اوان الموت در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان ۴ روستای اوان، وربن، زوار دشت و زر آباد شهر قزوین قرار دارد. این غار یکی از آثار و جاذبههای طبیعی شهرستان سرخس است و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.دهانه این غار، کوچک و حدود ۷۰ سانتیمتر است. دور تا دور این دریاچه را پوشش گیاهی انبوه و زیبایی فرا گرفته که تا پای کوههای مرتفع این منطقه ادامه دارد و به همین سبب، کوهها از پوشش گیاهی و همچنین دریاچه محافظت میکنند.

اما آنچه که در اولین نگاه به دریاچه مَمرَز، توجه شما را به خود جلب می کند وجود درختان مرده است. این دریاچه مانند بیشتر دریاچه های ایران، در میان پوشش گیاهی که توسط کوهها احاطه شده است، تصویر خیالانگیز را بوجود آورده است. در این زمان، عکسها از این دریاچه وهمانگیز خواهد بود. بر پایهٔ تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد.

حالا سعی کنید فقط برای یک لحظه تصور کنید آبی که جلوی شماست، بهجای اینکه آبی باشد، صورتی است! نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ بهروزرسانی شده است.شاید باورش سخت باشد، اما هنوز بحثهای فراوانی در مورد اندازه طولانیترین رودهای جهان وجود دارد. در این فصل، اسکیت بازان می توانند بر روی سطح یخی این دریاچه حرکات شان را به نمایش بگذارند. ایران کشوری چند فصلی با آب و هوایی معتدل است و در گوشه و کنار آن می توان از دامان طبیعت نهایت بهره و لذت را برد در از شمال تا جنوب از شرق تا غرب طبیعت بکر و بی نظیری در این کشور پهناور به چشم می خورد که شامل جاذبه های کویری، کوهستانی، جنگلی و ساحلی است.

برای مثال در هفتههای گذشته پرندههای مهاجر به دریاچه چیتگر آمدند و یک نوع جاذبه توریستی در این مکان تفریحی ایجاد کردهاند. دریاچه اوان ماهی های زیادی دارد اما فراموش نکنید که این دریاچه در منطقه صید و شکار ممنوع قرار دارد، زیرا شکار بی رویه در سال های گذشته صدمات جبران ناپذیری را به اکوسیستم منطقه و حیات جانداران وارد کرده است. تنههای شکسته درختان ممرز که از آب بیرون زدهاند در میان مه گسترده و آب باتلاقی این دریاچه، گردشگران را به یاد صحنههایی از فیلمهای ترسناک میاندازد. اما به یکباره بارندگیهای سال 1398، آب دریاچه را 3 متر بالا کشید و زندگی به آنجا بازگشت.

برآوردها و پژوهشها نشان داده است که بزنگان سالانه یک متر نوسان آبی دارد و سطح دریاچه، بنا بر ویژگی فصلها، بالا و پایین میرود. بلندترین نقطه جزیره در حدود 824 متر ارتفاع دارد که با توجه به ارتفاع 788 متری نمکزار مجاور آن، در حدود 36 متر از سطح کویر بالاتر است. گفتنی است در این منطقه درختان دستکاشت زیادی هم نظیر بید، چنار،فندق، آلبالو و گردو قرار دارد. شبهای تابستان در این منطقه سرد است. ماهیهای که در این دریاچه زندگی میکنند قزلآلای رنگینکمان، کپور و اردک ماهی است. این دریاچه بین 51 درجه و 44 دقیقه و 51 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی واقع شدهاست.

طولانیترین قسمت آن 325 متر طول و 275 متر عرض دارد. دمای دریاچه در عمیقترین قسمت آن، به حدود 23 درجه سانتیگراد میرسد. این دریاچه در منطقه الموت در شمالشرقی استان قزوین واقع شده است. ضمنا این جا می توان بهترین سوژه های عکاسی را پیدا کرد و خاطراتی فراموش نشدنی را در قاب تصاویر ثبت کرد. وسعت بزرگ این دریاچه به شما این امکان را می دهد که از زوایای دیگری این زیبایی را تماشا کنید.

این دریاچه به دلیل واقع شدن در موقعیت جغرافیایی کوهستانی، دارای آب و هوایی بسیار خنک به ویژه در تابستان ها است. اکنون تنها راهی که با توجه به ظرفیت زیرساختی موجود میتوان متصور بود، استفاده از ظرفیت واگنهای انتقال گازوئیل و مایعات راهآهن برای انتقال آب خلیجفارس به صنعت اصفهان است. برای رفتن به دریاچه اوان فقط باید هزینه رفت و آمدتان را پرداخت کنید و بهتر است نصف روز و اگر توانستید یک روز کامل را به دیدن این دریاچه اختصاص دهید.

در سمت راست این میدان تابلوی مسیر الموت وجود دارد. اما در فصل پاییز با دیدن پرواز پرنده ها یادآور تابلوهای نقاشی پاییزی است مهاجرت قو، مرغابی و غاز از فراز این دریاچه بسیار دیدنی است. شیراز- دریاچه بختگان در استان فارس که دومین دریاچه بزرگ کشور به شمار میآید این روزها پهنهای بیابانی شده است و کارشناسان میگویند با این شرایط امیدی به بهبودی و احیاء نیست. اما جاذبههای زیبای دیگری نیز در شهرستانهای شمال کشور وجود دارد. در این منطقه دیده میشوند. داخل این دریاچه امکان قایقرانی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید