دریاچه های ایران (1)

نویسندگان این مطالعه تاکید کردند که اندازه گیری طول روده ها به ندرت اتفاق می افتد. با بررسیهای صورت گرفته، قطع آب رود هیرمند بهدلیل ذخیره بیشتر آب در پشت سد «کجکی» در افغانستان و تغییر مسیر این رود توسط افغانستان است.وی افزود: طی چند سال گذشته ساخت و سازهایی در این منطقه توسط افغانستان صورت گرفته که از سوی کارشناسان و مسئولان کشورمان نادیده گرفته شده بهطوری که تا چند وقت پیش حتی از تغییر مسیر این رود اطلاعی نداشتیم.در بازدیدی که اخیراً از منطقه انجام شده و همچنین تحقیقات اولیه نشان میدهد که مسیر آب این رود در برخی از نقاط توسط افغانستان منحرف شده است بهطوری که اصلاً آبی وارد حوزه آبریز ایران نمیشود.در حال حاضر آبریز رود هیرمند به حوزه آبی کشورمان بهطور کامل خشک شده است، این در حالی است که هنوز اقدام جدی از سوی دست اندرکاران امور آب کشور صورت نگرفته است و مسئولان تنها عدم بارش را بهعنوان علت خشکسالی ذکر میکنند.رودخانه هیرمند در افغانستان ۱۱۰۰ کیلومتر طول دارد و از کوههای «بابایغما» در مناطق مرکزی افغانستان سرچشمه میگیرد و استفاده از آب این رودخانه براساس توافقنامهای که در سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان به امضا رسیده، انجام میشود.

چون میانگین سالانه بارش – دما – رطوبت در نقاط مختلف کشور یکسان نیست . جغرافیا پل ارتباطی بین علوم مختلف است که باعث پیوند علوم طبیعی به انسانی میشود. نکته : گوناگونی آب و هوا سبب تنوع چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی ایران شده طوری که ایران به کشور چهارفصل معروف شده است . دریاچه ارومیه از جاهای طبیعی ایران است که عنوان ششمین دریاچه آب شور جهان، بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه و بزرگترین دریاچه ایران را با خود یدک میکشید.

بنا بر این توافقنامه، از آب موجود رودخانه هیرمند ۲۲ مترمکعب در ثانیه بهعنوان «حقابه» سهم ایران است. علاوه بر این، تجویز خودسرانه آنتیبیوتیک برای نوزاد یا کودک، میتواند شانس ابتلا به بیماریهای التهابی را افزایش بدهد. آدرس دریاچه چیتگر سرراست است و در آنجا علاوه بر پارکینگ عمومی، جای پارک زیادی وجود دارد. دریاچه چیتگر از جمله فرصت های فوق العاده برای خانواده ها می تواند باشد تا از این طریق بتوانند در آن به وقت گذارانی بپردازند و از امکانات و خدمات این مرکز نهایت لذت را ببرند. در این منطقه پدیدههای بیبدیل زمینشناختی از جمله مرز پرمو- تریاس در گوی دره به چشم میخورد که ارزش و اهمیت بین المللی دارد.

رود ارغنداب، از جمله ی بزرگترین رودخانه هایی است که به این رود می پیوندد. 2- رودهای طغیانی که به دریا می ریزد نهشته ها و آبرفت های فراوانی را بر جلگه های ساحلی تحمیل کرده و مکان و وسعت جلگه ها را تغییر می دهد . اجرای این پروژه بر عهده کمپانی وِت دیزاین (WET Design) بود که از بهترین شرکتهای فعال در زمینه ساخت آبنما و سازههای آبی است. در این طرح که رئیسجمهور سمنانی مشتاق بود تا به نام خودش برای هم استانی هایش آغاز شود قرار بود مسیر الف آن از ساری آغاز شده و با گذر از سمنان، قم و کاشان به اصفهان برسد و در مسیر ب از خلیج گرگان یک شاخه به سبزوار و یک شاخه به بیرجند و دیگری به یزد برسد.

از آبی که راهش را در دل کوه و صخره باز کرده و با این کار، آب و هوای این منطقه را به کل عوض کرده تا گیاهانی که در این بخش رشد میکنند، همگی برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی در بهترین ییلاق های اطراف تهران گزینه بسیار مناسبی هستند. بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه مصنوعی، چند ساعت مانده به غروب آفتاب است، چون با توجه به این که دریاچه با تمام زیباییهایش، پوشش گیاهی در اطراف خود ندارد، آفتاب میتواند کمی آزاردهنده شود. رابطه جغرافیا باسایر علوم : با کمک از بقیه علوم به سوالات خود پاسخ میدهد.

الندان در نزدیکی روستای ازنی در 65 کیلومتری ساری واقع شده است و نه تنها خود دریاچه، بلکه مسیر منتهی به دریاچه و طبیعت بکر آنها زیبایی فراوانی دارند که هرساله مسافران زیادی برای دیدن زیباییها به این منطقه سفر میکنند. چشمه مرغاب اصفهان بهترین مکان برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت است. برف های موجود در ارتفاعات کوههای اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگهای آهکی توسط طبیعت تصفیه شده و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان می یابد. با وجود کاهش میزان آب چشمه مرغاب، همچنان آب بخش کشاورزی شهرستان و آب قنوات دشت را فراهم می کند.

به عبارتی این چشمه تنها جریان آب سطحی است که در این شهرستان قرار دارد و پس از طی مسافتی معادل ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی از سرچشمه های آب زاینده رود است. پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ نام دریاچه به نام پیشین خود، دریاچه ارومیه بازگردانده شد که در زبان ترکی اورمو گولو گفته میشود. مهم ترین کمربندهای خشک و بیابانی کره زمین در اثر عامل پرفشار جنب حاره ای به وجود آمده است که ایران هم داخل این کمربند خشک قرار دارد که این پرفشار حاره ای در تابستان وارد کشور شده و مانع بارش در کشور می شود .

در اطراف مدار راس السرطان و راس الجدی بدلیل سنگینی هوا ، کمر بند پرفشار حاره ای تشکیل شده و آب و هوا گرم و خشک است . در اطراف خط استوا به دلیل گرم بودن و صعود هوا ، کمربند کم فشار حاره ای تشکیل شده و آب و هوا گرم و مرطوب است . رستورانها و کافههای متعددی در ساختمانهای اطراف دریاچه مصنوعی برج خلیفه، خصوصاً ساختمانهای «دبی مال» و «بازار سوقالبهار» وجود دارند که دارای چشماندازی مناسب و تماشایی از نمایش آبنمای موزیکال دبی هستند؛ ازاینرو شما میتوانید با رزرو میزی در این رستورانها و کافهها، علاوهبر صرف غذایی لذیذ، از تماشای نمایش فوارههای رقصان دریاچه، لذت برده و بهوجد آیید.

اطراف این دریاچه محیط مناسبی برای گذران اوقات فراغت و ماهیگیری میباشد. دریاچه سد زایندهرود زیستگاه ماهیانی همچون انواع قزلآلای رنگین کمان، کپور و زرد میباشد و افراد بسیاری برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه مینمایند. اغلب افراد مبتلا به کولیت اولسروز علائم خفیف تا متوسط دارند. کودکانی که به کرون مبتلا هستند، دچار اختلال در رشد جنسی و جسمی، میشوند. 1- رودها از زاگرس سرچشمه میگیرد و رودها به علت تغییرات اقلیمی دچار نوسانات شده و از حالت منظم به نا منظم تبدیل می شود . رود آمو سالیانه بیش از 250 میلیون متر مربع مواد رسوبی را به خارج از کشور حمل می کند.

عمق این دریاچه نیز متغیر بوده و از 2 تا 30 متر در نوسان است. در این روز که حتی بین غیرآشوریان ارومیه نیز شناخته شدهاست آشوریان به روی یکدیگر آب میپاشند. رستوران هتل نیز بر روی بالکن قرار دارد و از آن میتوان نمایی حیرتانگیز از دریاچه را دید. و سکونت گاههایی بر این جلگه ها و رودها استقرار یافته اند . بطور کلی سواحل شمالی و جنوبی کشور به دلیل وجود ذغال سنگ و نفت و گاز باعث جذب جمیت در جلگه ها شده و پذیرای مسافران است .

بندر تاش گذر، حیرتان، شیرخان بندر، بندر کلفت در سواحل جنوبی آمو دریا واقع شده اند. بعضی از آن ها مانند کلیسای «مردم مقدس (س)» و کلیسای «چوپان» درست در ساحل ارس نشسته اند و بعضی مانند «سنت استپانوس» به فاصله چند کیلومتری ارس و در میان ارتفاعات سنگی جلفا واقع شده اند. دریاچه سد گلپایگان: دریاچه سد گلپایگان در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر گلپایگان و در نزدیکی روستای اختوان قرار دارد. این تالاب در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در مجاورت شهر ورزنه و در ارتفاع 1470 متری از سطح دریا واقع شده است.

این دریاچه زیبا و منحصر به فرد میان استانهای اصفهان، سمنان و قم مشترک بوده و از شمال به دشت ورامین، از جنوب به شهرستان آران و بیدگل، از شرق به سیاه کوه و از غرب به استان قم محدود میشود. بیابان لـــوت در جنوب شرق ایران قرار گرفته است . 39- مهم ترین دریاچه های دائمی ایران را نام ببرید. این دریاچه مثلثی شکل، در حقیقت باقی مانده دریای مرکزی ایران و حاصل ورود آبشور رودها و سیلابها در طول چندین هزار سال است.

این سد را در قرن چهارم هجری امیری که ده هزار نفر زیر فرمان وی بودند نگهبانی میکرده و آنها مأموریت داشتند که هم آن سد را حفظ کنند و هم بر تقسیم آب نظارت داشته باشند. چرا کشور را به واحدهای کوچکتری تقسیم می کنند ؟ نکته : با آگاهی از وضعیت آب و هوایی می توان خسارت جاده ای را کاهش داد. سپس صداهای روده ای ممکن است کاهش یافته و در نهایت ناپدید شود. هیچ شواهد استواری درباره این که خوردن ماده غذایی باعث التهاب در روده شود وجود ندارد اما غذاها و نوشیدنی هایی وجود دارد که باعث کاهش التهاب علائم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید