در مورد عفونت روده و دستگاه گوارش چه میدانید؟

روده کوچک بخشی از سیستم گوارش بدن است و یک لوله طولانی است که معده را به روده بزرگ متصل می کند. اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدنها میتوان به این پی برد که تمام تمدنها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شدهاند و به حیات خود ادامه دادهاند، از جمله این تمدن ها میتوان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدنهای جهان شناخته میشود.

گرشاسپنامهٔ منظومِ اسدی توسی با اصل داستان تفاوت چندانی ندارد و به گفتهٔ فروزانفر، اسدی بهطور قطع از تصرف و تغییر در آن خودداری کرده و به آن سخنی نیفزوده و اصل قصه را تغییر نداده، چنانکه از سنجش آن با داستان گرشاسپ که در آغاز تاریخ سیستان آمده و از روی کتاب ابوالموید نوشته شده، روشن میگردد. در تاریخ سیستان و مجملالتواریخ روایتهایی دربارهٔ کتابی به نام «کتاب گرشاسپ» یا «اخبار گرشاسپ» نوشته ابوالمعید بلخی آمدهاست که نشان میدهد این کتاب منبع اسدی توسی برای سرودن گرشاسپنامه بودهاست.

این واژهنامه کهنترین واژهنامه در دسترس به زبان فارسی است که بر پایهٔ شعرهای نمونه نوشته شدهاست. در شاهنامه قهرمانان هر گاه در جایی گرفتار میشوند، به خدا روی میآورند، ولی در گرشاسپنامه چنین نیست. وقتی از شلوغی و آلودگی تهران دلزده و خسته میشوید و میخواهید به جایی بروید که دیگری خبری از این همه بوق و دود و شلوغی نباشد، شاید اولین فکری که به ذهنتان خطور کند سفر به حومه شهر یا شمال باشد. دیباچه این دستنوشته از سال ۱۳۰۲ هجری (۱۸۸۴-۸۵ میلادی) است که در آن گفته شده اسدی این کتاب را به درخواست «پسر خویش»، اردشیر بن دیلمسوپار نجمی» نوشتهاست که او از اسدی به نام «حکیمِ جلیلِ اوحد» یاد میکند.

میرزا محمّدعلی صائب تبریزی (زادهٔ ۱۰۰۰ هجری/۱۵۹۲ میلادی در تبریز درگذشتهٔ ۷-۱۰۸۶ هجری/۱۶۷۶ میلادی در اصفهان) بزرگترین غزلسرای سده یازدهم هجری و نامدارترین شاعر زمان صفویه است. اسدی سرودن گرشاسپنامه را در پیرامون سال ۴۵۵ هجری قمری در نخجوان و به درخواست محمد بن اسماعیل حصی (یا حصنی)، وزیر ابودُلَف شَیبانی و برادرش ابراهیم، آغاز کرد و آن را در سال ۴۵۸ قمری به پایان رسانده و آن را به امیر پیشکش کرد. گرشاسپنامه نزدیک به ۹ هزار بیت در بحر متقارب دارد؛ کهنترین دستنوشتهٔ آن در ماه سفر سال ۸۰۰ قمری رونویسی شدهاست و نزدیک به ۷ هزار بیت دارد.

حدود ۴۸ هزار حلقه چاه غیر مجاز در اطراف دریاچه ارومیه و حوضه آبریز دریاچه حفر شدهاند. ورودیهای اصلی دریاچه ارومیه نیز رودهای زرینه رود، سیمینه رود و آجی چای (تلخه رود) هستند. برای استفاده از خواص بابونه برای کولیت روده، باید چای بابونه کاملا طبیعی تهیه نمایید و از مصرف چای آماده پرهیز نمایید. از مصرف یخ قالبی پرهیز کنید؛ زیرا در بهترین شرایط، تولید یخ قالبی در جریان توزیع با آلودگیها مواجه میشود که موجب عفونتهای رودهای خواهد شد.

در دیوان رودکی قافیه درقصاید، قطعات، رباعیات و ابیات پراکندة به هم پیوسته بررسی شده است، زیرا در دیگر ابیات باقی مانده که به صورت تک بیت ضبط شده است، قافیه مشخص نیست. در یکجا زرتشت همان ابراهیم پنداشته شده و در جای دیگر هود پیامبر زمان جمشید پنداشته شده، با این همه، میتوان با سنجیدن گرشاسپنامه با اوستا و ادبیات پهلوی، اصالت بخشهایی از آن را به خوبی نشان داد. در راه که میآمدیم، زندگی آرام روستایی ادامه داشت، با همان معماری خشک و بیروح روسها، اما زاد و ولد فراوان است. همچنین خالقی مطلق برآورد میکند که نزدیک به صد واژه عربی در گرشاسپنامه آمدهاست که در شاهنامه نیامده است، و از این رو با در نظر گرفتن اینکه شاهنامه شش برابر گرشاسپنامه است و در شاهنامه نزدیک به پانصد واژه عربی بکار رفته، در این صورت گرشاسپنامه دو برابر بیش از شاهنامه واژه عربی دارد.

اینگونه به نظر میرسد که اسدی توسی میخواسته گرشاسپ را برتر از رستم، دیگر پهلوان اسطورهای ایرانی نشان دهد، اما بر پایهٔ گفتهٔ خالقی مطلق، چندان در این راه کامیاب نبودهاست. او اسلوب معادله یا «مدعا مثل» را بیش از دیگر شاعران همروزگارش به کار بردهاست. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چسبندگی روده از آن دسته بیماریهای محسوب میشود که شرایط سنی خاصی را نمیشناسد و ممکن از گریبانگیر نوزادان و یا حتی سالخوردگان هم شود. بر پایه گفته خطیبی، ویژگیهای سبک او را میتوان چنین برشمرد: اسدی به صنایع لفظی و تشبیهات و مبالغههای دور از ذهن گرایش بسیار دارد و به شیوه قصیدهسرایان از به کار بردن اصطلاحات علمی زمان خود رویگردان نیست.

دریاچه پریشان اکوسیستم پایدار خود را طی میلیونها سال حفظ کرده است. در واقع از نقطهای شروع کرده شهر را بازسازی میکنند و علی القاعده سالها طول خواهد کشید. به گزارش شریان نیوز،دریاچه بایکال در منطقه سیبری روسیه به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژهای که در آن واقع شده است در طول سال چندین بار یخ میزند. مدتی پیش حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه، اعلام کرده بود که “در راستای احیای دریاچه ارومیه” با دستور وزیر نیرو ساخت دو سد نیمه کاره نازلو و باراندوز تکمیل میشوند و این کار برای “کشاورزی منطقه حائز اهمیت است.” این حرفها نگرانیهای زیادی درباره احیای دریاچه ارومیه به وجود آورده است، دریاچهای که چه به دلیل بارندگیها و چه به دلیل اقدامات انجام شده در بهترین وضعیت دهه اخیر قرار دارد.

این مناظرهها در قالب قصیده هستند که در فارسی و عربی تا آن هنگام بیسابقه بودهاست (هرچند که در پهلوی چنین نیست و پیش از آن شعری به این گونه به نام درخت آسوریگ بودهاست). در مورد وجه تسمیه دریاچه سیاه گاو به زعم دوستان آبدانانی «سیاگ او» نام درست این دریاچه است. نیل (به انگلیسی: Nile)، طولانیترین رود جهان است. از آن جا که 20 درصد آب های شیرین سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد به عنوان منبع آب شیرین جهان به حساب می آید.

بزرگ ترین دریاچه جهان – آیا می دانید مساحت بزرگ ترین دریاچه دنیا چقدر است؟ البته جالب است بدانید که پیش از رضائیه نیز نام این دریاچه ارومیه بوده. در غرقآباد وارد بلوار امام خمینی شوید و سپس جاده بالقلو را در پیش گیرید. سپس نوبت به مسعود قاسمی رسید تا به تحلیل انتقادی اشعار رودکی بپردازد. با این حال همچنان قدرت سیاسی بقایای مغولان، و سپس تیموریان منطقه را تا حدودی سرپا نگاه داشت. یعنی پرندگان و طبیعت جان دوبارهای گرفتند و ما شاهد این هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید