در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

در واقع، نزدیکی به رودخانه همواره در طول تاریخ اهمیت زیادی داشته است و مردم برای تامین آب خود در این منطقه ساکن میشدند تا از آب دجله و فرات استفاده کنند.این رود در سه کشور ترکیه، سوریه و عراق جریان دارد و در نهایت به خلیج فارس میریزد. شط العرب تا مرز ایران امتداد مییابد و از این نقطه مرز آبی ایران و عراق میشود تا آن که در خرمشهر، رود کارون و شط العرب به هم میرسند و اروند رود را تشکیل میدهند. این تمدنها را اقوام گوناگون مهاجر و بومی ساختهاند و مرکزیت آنها در دولتشهرها قرار داشته که گاهی قلمرو حاکمیتی آن، کل میانرودان از خلیج فارس تا مدیترانه را فرا میگرفته است.

در صورتی که کل آب دریاچه را منجمد کنیم، سپس برشهایی به بزرگی یک کیلومتر مکعب از این یخها بزنیم و آنها را کنار هم قرار دهیم، این قطعههای یخ از قطب شمال تا قطب جنوب و ۲٫۵ هزار کیلومتر آنطرفتر از قطب جنوب امتداد خواهند یافت. کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. سرچشمه فرات نزدیک رود ارس در سرزمین ارمنستان است، در نزدیکی خلیج فارس به رودخانه دجله می پیوندد و از آن پس «شط العرب» نامیده می شود. مرکز تفریحات و سرگرمی رزمال در مساحتی نزدیک به 13هزار متر مربع در طبقه پنجم این مجموعه قرار گرفته است و شامل 7 سالن سینما – مجموعه بولینگ – سالن بیلیارد فود کورت – شهربازی و…

بااینحال، آزمایش خون بهتنهایی برای تشخیص ورم روده نمیتواند مورد استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر این امر زمینه ای شده است برای این که ادعا شود که گنج هایی یافت شده و آثار تاریخی و باستانی که می تواند نشان وجود این گنج ها باشد، با چشم دیده شده است. در این زمینه تصاویری هم در سایت ها انتشار یافته و تحلیل های مختلفی در این زمینه نشر شده است. تردیدی نباید کرد که این مطالب، اسرائیلیاتی است که امثال کعب الاحبار یا برخی دیگر به نام او، و حتی با انتساب به رسول خدا (ص) وارد مجموعه های روایی کرده و اساس آنها یهودی است.

در این زمینه بحث های سیاسی مختلف در باره امریکا و اسرائیل و همکاری های منطقه ای آنان برای حمله به عراق دارد که بیشتر اخبار روزنامه ها و مقالات بلند و کوتاهی است که در آنها منتشر می شده و تصاویر برخی از صفحات آنها در این کتاب درج شده است. طی سالهای گذشته این بحث به قدری بالا گرفته که دهها مقاله کوچک و بزرگ در تحلیل این روایات و تطبیق تاریخی آنها نوشته شده، و گاه از علمای اهل سنت در این باره استفتاء شده وآنان به ارائه جواب و فتوا در این زمینه پرداخته اند. در این زمینه زدن چند سد در ترکیه بر روی فرات، باز علت دیگری برای کاهش آب دانسته شده و این مسأله با روایات نقل شده در باره انکشاف جبل الذهب در فرات وصل شده است.

در این زمینه از آنچه که در غرب نیز در باره ظهور و مباحث آرماگدون منتشر شده استفاده کرده است. 1-بیشتر بارش ها از اواخر پاییز تا اوایل بهار اتفاق می افتد که هر چه به پایان این دوره میرسیم بارندگی بیشتر می شود . علی رغم اینکه رودخانه ارس در مرز جنوبی ارمنستان قرار دارد و رودخانه ای بین المللی محسوب می گردد اما به دلیل ورود پسابهای خانگی، صنعتی و حتی هسته ای این جمهوری کوچک، در معرض الودگی جدی قرار دارد.

رودخانه ارس مرز مشترک کشورهاي جمهوري اسلامي ايران، ترکيه، جمهورى ارمنستان و جمهورى آذربايجان است. در طول سال ها چندین سد بر روی رودخانه ارس ساخته شده است. اگر کشتی غرق شود، و اگر تکه پارههایی از آن بر روی آب شناور بماند، ممکن است به معنی مرگ مادر بینندهی خواب باشد، چرا که زمانی مادرش کشتی حیات او بوده است. حیات وحش ارسباران با پوشش گیاهی منحصر به فرد و منطقه کیامکی با تنوع زیستی بی نظیر، سایر جاذبه های توریستی این منطقه به شمار میروند. رودهایی که از کوهستان های بلند و برف گیر تغذیه می شوند بیشتر طغیانی، تصادفی و اتفاقی هستند.

رباعی در بنیاد، همان ترانه هایی بود که خنیاگران می خوانده اند و به پهلویات مشهور بوده است؛ رودکی به اقتضای آوازه خوانی به این نوع شعر بیشتر گرایش داشته، شاید نخستین شاعری باشد که بیش از سایر گویندگان روزگارش در ساختن آهنگها از آن سود برده باشد. در ژانویه همان سال ، او به ساحل رفت و از بلندترین قله جزیره که امروز به نام او نامگذاری شده است ، صعود کرد. نام این کتاب برگرفته از همان حدیث بود. قیامت برپا خواهد شد تا آن که از فرات کوهی از طلا کشف شود که مردمان بر سر آن به جنگ با یکدیگر برخواهند خواست و از هر صد نفری، نود و نه نفر کشته خواهند شد و هر کدام خواهند گفت که بسا من نجات یابنده بامش.

زمانی که در سال 2003 امریکا به عراق حمله کرد کتابی در مصر منتشر شد که نامش کنز الفرات بود. وی شش سال قبل از آن (1997) هم کتابی با عنوان الامام المنتظر علی الابواب نوشته که تاکنون به چشم بنده نخورده است. نکته : صنعت پتروشیمی بزرگترین بخش صنعت بعد از نفت و گاز است . نکته دیگری که علمای اهل سنت در باره آن گفتگو کرده اند این است که اما چرا در روایت آمده است که چیزی از آن برندارید. شاید هم حکم معدن را دارد که باید حق الله را از آن پرداخت.

اما در اینجا یک وجه دیگر ماجرای فرات باقی مانده و آن روایت دیگری است که در مصادر مهم اهل سنت آمده است. به طور کلی خزر باقی مانده دریای عظیمی به نام تتیس میباشد که از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس ادامه داشت بنابراین نوع آب و بستر دریایی آن متفاوت است. تمدنهای کهن و بزرگی در این منطقه پدیدار شده و یکی پس از دیگری از میان رفتهاند. به گفته زمانی آب از رودخانه کن پس از طی مسیر ۷ کیلومتری کانال سرپوشیده و مراحل تصفیه، وارد مخزن دریاچه شهدای خلیجفارس میشود و به اینترتیب تراز آب دریاچه در سطح مطلوبی از سطح دریای آزاد قرار میگیرد.

در زمان شوروی به دستور مقامات و سردمداران به “لینینآباد” تغییر نام داد و سال تأسیس این شهر را که در کنار “سیحون” یا “سیر دریا” قرار گرفته، 1936 میباشد در حالی که به نوشته مورخین این شهر تاریخ بیش از 2500 سال دارد و مساحت خجند 2852 هکتار و جمعیت آن نزدیک به 2 میلیون نفر میباشد که اکثر مردم آن “تاجیک” هستند. در حدیث هست که کسی از مسلمانان به آن توجه نمی کند، این امر اشاره به آن دارد که شاید حشر نزدیک شده و تمامی حواسها به آن سمت است. به هر روی از این کتاب به دست می آید که وی سخت دلبسته مهدویت است و مانند برخی از افرادی که در میان خودمان هستند، دوست دارد همه چیز را چنان نشان دهد که وقت ظهور نزدیک شده است.

رود ارس از جمله رودهای معروف جهان به حساب می آید، اما کمتر افرادی را می توان یافت که از وسعت و بزرگی آن و همچنین قدمتی که دارد به صورت آشناییت داشته باشد! فيقولون: نعم، فيقول الله عز و جل: لا حساب عليهم، انطلقوا فعانقوا الأبكار». در نقلی دیگر این چنین آمده است: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : يوشك الفرات أن يحسر عن كنز من ذهب فمن حضره فلا يأخذ منه شيئاً .

دیدگاهتان را بنویسید