سرطان روده چه علائمی دارد و و روش های جلوگیری از سرطان روده

نویسندگان این مطالعه تاکید کردند که اندازه گیری طول روده ها به ندرت اتفاق می افتد. قسمتی از روده بزرگ که بین سکوم و آنال کانال قرار دارد، کولون نامیده میشود که به سه قسمت کولون مساعد ، کولون افقی و کولون نازل ، تقسیم میگردد. Satke Ryskeldi روزنامهنگار اهل بیشکک که آب شدن کوههای یخ در آسیای مرکزی و علل این فرآیند را بررسی کرده است، میگوید طی ۵۰ سال گذشته، ۲۷ درصد یخچالهای طبیعی در کوههای تین-شان (Tien-Shan) در آسیای مرکزی از بین رفته است و تا سال ۲۰۵۰ یخهای باقیمانده در یخچالهای طبیعی تین-شان با سرعت بیشتری از بین خواهند رفت.

غلظت نمک دریاچه از 10 درصد به بیش از 23 درصد افزایش داشته، که این موضوع به ویرانی شیلات که زمانی بسیار پررونق بود کمک کرده است. خط ساحلی آرال که زمانی حدود ۱۰۰ کیلومتر از بندر سابق آرال فاصله گرفته بود، در حال حاضر به نوشته رویترز با احتساب نوسانات فصلی ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر از بندر سابق فاصله دارد. در چه قاره آن است، ما در حال حاضر یافت. 12 – هر چه از ناحیه ی مرکزی ایران به سمت کوهپایه های البرز و زاگرس پیش برویم، تعداد شهرها و روستاها چه تغییری می کند؟ حجم متوسط آب این دریاچه 000’1 کمـ 3 و عمق آن معمولاً 20-25 متر و در عمیقترین ناحیه 67 متر است.

آبی که برای هضم غذاها مورد استفاده قرار گرفت بود در روده بزرگ باز جذب میشود و باعث میشود که مدفوع بدون آب و خشک ایجاد شود و شکل جامد به خود بگیرد. آیا درمان های خانگی برای عفونت کرمک وجود دارد؟ جایی اسرارآمیز به نام دریاچه ارواح نوشهر در استان مازندران قرار دارد. دریاچه از بیش از 65000 کیلومتر مربع به کمتر از نصف این مقدار کاهش یافته است، به این شکل مناطق وسیعی از بستر دریاچه اکنون خشک شده است. 15 آب دریاچه آرال در اثر تغییرات حاصله در سیستم آبیاری منطقه و مصرف فزایندهء آب آمودریا و سیردریا در کانالهای آبیاری برای توسعه تولید پنبه از دههء 1960 تاکنون،حدود 40% در سطح و 66%در حجم کاهش یافته است.

تلاشهای فراوان برای احیای این دریاچه تا حدی به ثمر نشستهاند، هرچند از عظمت پیشین آرال تنها یک خاطره باقی مانده است. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگرنمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشدمی توان از آن استفاده نمود. رود بزرگ هیرمند از رودهای پرآب افغانستان و آسیا به شمار می رود که سالیانه میلیاردها متر مکعب آب در آن جریان می یابد و طول آن ۱۱۰۰ کیلومتر است و از این رو طولانی ترین رود واقع بین سند و فرات محسوب می شود.

بدين ترتيب طرح روس ها در راستای عمل به دکترین معروف “غلبه بر طبیعت برای تحقق مدینه فاضله کمونیستی” و اجرای سیستم های آبیاری مورد نیاز کشت اراضی وسیع پنبه در این منطقه از جهان، درياچه آرال را به سرنوشت غم انگیزی دچار کرد كه مي تواند آينه عبرتي براي ساير كشورهاي جهان در طرح ريزي پروژه هاي انتقال و مديريت آب باشد. روسها نیز این نامگذاری را برای اولین بار در 1109/1697 پذیرفتند و آن را آرالسکایه موره ، یعنی دریای آرال نامیدند. نحوه پیدایش خلیج فارس را بنویسید.

در بعضی نواحی بریدگیهایی به شکل خلیج وجود دارد. پس از درماندگی روسیه به دلیل شکستهای پیدرپی در جبهه شرق دور، عثمانی در اوت ۱۹۰۶ منطقه ارومیه -به جز شهر ارومیه- را به بهانه اختلافات مرزی -چون که هیچگاه مرز ایران و عثمانی مشخص نبود- اشغال کرد. حال اگر اسم منطقه و اسم شخص آنرا ما خوذ از نام رودخانه «فراداتا» که در اوستا مکرر بمعنی (ترقی و نمو) آمده بدانیم، چنانچه میدانند آنگاه نباید در اخر کلمه حرف «ها» علاوه کرد، زیرا ایزاد «ها» در آخر کلمه نه تنها در معنی آن تاثیر سؤ مینماید بلکه کلمه را از ریشه مسخ میکند.

همچنين حقابه زیستمحیطی رودخانه و تالاب گاوخونی كه 200میلیون مترمکعب در سال بوده نه تنها در خشکسالیهای اخیر بلکه در سالهای میانگین هم تأمین نشده است. میرهاشم میری، گفت: ملتهای صاحب تمدن و فرهنگ، فقط مرزهای جغرافیایی ندارند؛ بلکه دارای مرزهای فرهنگی هستند. این رود 1230 کیلومتر طول داشته و دارای آبشارهای متعددی است که برای تولید برق مناسب است. این منطقه که در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته، دارای وسعت ۵۱٬۰۰۰ هکتار است.

جالب است بدانید این رود در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل قابل روئیت است. این رود مهم ترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است. چون رودها که منبع مهم آب شیرین ما هستند، از کوهها سرچشمه می گیرند. دولت ازبکستان اعلام کرده از هرگونه طرح برای احیای این دریاچه حمایت می کند. اگر از طرفداران آفرود باشید، میتوانید برای رسیدن به دریاچه از خودروهای دو دیفرانسیلتان استفاده کنید و به نوعی آفرود سواری را در جنگل تجربه کنید. دریاچه ذوب آهن: این دریاچه به صورت مصنوعی جهت ذخیره آب برای کارخانه ذوب آهن اصفهان ساخته شد و هم اکنون آب مورد نیاز ذوب آهن پس از مصرف و گرم شدن، به این دریاچه منتقل میشود.

کلانتری، حفر بزرگترین کانال آبی و احداث بلندترین سد خاکی دنیا را از دیگر معضلات ایجادشده برای دریاچه آرال نام برد و اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته هر چند که رشد اقتصادی منطقه، افزایش و جمعیت آن ازدیاد یافت، ولی موجب شد تا این دریاچه تحت تنشهای زیستی و خشک شدن حوضههای آبریز آن، خشک شود. البته از زمانی که آبهای دو رود آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) به مصرف آبیاری میرسد، از میزان آب دریاچه کاسته شده است. يكي از كشورهاي پيشرو در انتقال آب، شوروي سابق بود كه برای افزایش سطح زیر کشت و افزایش بهرهبرداری در سال ١٩٣٠ اقدام به اجراي طرح هايي براي مقابله با كم آبي در برخي نقاط كشورش نمود.

آمریکاییها برای احیای این دریاچه تحقیقات و فعالیتهای زیادی انجام دادند. هماکنون مطالعاتی در برخی کشورهای آسیایی که تحت تاثیر این بحرانها هستند در حال انجام است. جمع آوری داده های ماهواره ای لندست، بیش از چند دهه در به دست آورد و آرشیو کردن تغییرات توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده انجام شده است. دولت قزاقستان از آغاز دهه 90 میلادی با این هدف، اقدام به ساخت سد در بخش قزاقستانی دریاچه آرال کرد ولی این سد که در سال 1997 به بهره برداری رسید پس از چندی در مقابل امواج آب تحمل نیاورده و از بین رفت.

وی در گفت و گو با هفته نامه قزاقستانی “گازیتا کزیت” تاکید کرد که دو کشور قزاقستان و ازبکستان باید به صورت مشترک و هماهنک با دیگر کشورهای منطقه برای نجات دریاچه آرال تلاش کنند. برپایه برآورد وزارت کشاورزی قزاقستان ، در صورت تحقق یافتن برنامه های پیش بینی شده ،میزان صید ماهی در بخش قزاقستانی دریاچه آرال از 400 تن به حدود 30 هزار تن در سال های آینده افزایش یابد. از سال 1973 تا سال 1987 میلادی، آرال از رتبه چهارم به ششم در میان بزرگترین دریاچه های جهان تنزل یافته است.

۴ کارخانه نمک تاسیس کردند تا املاح را به صورت اقتصادی بهرهبرداری کنند. دولت قزاقستان اعلام کرده است که سد احداثی موقتی بوده و زمینه را برای تکمیل ساختمان سد بزرگتری موسوم به “کوکو آرال” در فاصله 800 متری آن فراهم می کند. درواقع اگر بعد سیاسی ماجرا برجسته نشود، آب سرچشمه گرفته از کوههای افغانستان برای زندگی و بهرهمندی ساکنان هر دو کشور کافی خواهد بود. بعد از گذشتن از محیط بانی و طی مسیر ۱۰ کیلومتری جاده شمالی به تابلوی دشت ممرز میرسید و وارد جاده فرعی میشوید.

دیدگاهتان را بنویسید