طولانی ترین رود جهان چیست و در کجا قرار دارد – ❤️ هاب گرام

رودخانه(River) فرات یکی از معروف ترین رودخانه های خاورمیانه است. به گونهای که بر اساس گزارشهای جهانی خشک شدن دریاچه آرال یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی به شمار میرود. سپس از نوکوس، مرکز جمهوری خودمختار قراقالپاق، میگذرد و در سطح آبهای آزاد (( اطلس جغرافیای طبیعی )، ص 14ـ15)، از جنوب وارد دریای آرال میشود (رجوع کنید به نقشه راههای کشورهای آسیای مرکزی ). این رود در انتهای مسیر، دریالیک یا کهنهدریا نامیده میشود ( بولشایا، همانجا).اختلاف ارتفاع بین سرچشمه رود جیحون و مصب (در اینجا سطح آبهای آزاد) بیش از چهارهزار متر است ( ( اطلس جغرافیایی طبیعی)، همانجا).

اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در زمینه رفع موانع ورود آب به طور جدی پیگیر بوده و به عنوان مثال در نقاطی اقدام به نصب سیخور خورشیدی به جای خاکریز شده است. این مشکلات محیط زیستی نشان دهنده چیست ؟ ۱۳- خور چیست ؟ البته بعد از چند روز قرارداد آب هلمند را شاه آن وقت افغانستان توشیح کرد، ولی اسناد مبادله آن میان دو کشور به اثر کودتای داوود خان در ۲۶ سرطان سال ۱۳۵۲ معطل قرار گرفت و سر انجام اسناد این معاهده در ماه جوزای سال ۱۳۵۶ میان دو کشور مبادله شد. درباره تبعات از دست دادن منابع آبی ارس همین بس که بدانیم سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل با این رود الفتی دیرینه دارند و ۴۵۰ کیلومتر مشترک این رودخانه مرزی برای زندگی و امرار معاش جمعیت قابل توجهی از مردم این استانها حیاتی است؛ حیاتی که باید جلوی ممات آن را گرفت.

اترک مشترک: رودخانه اترک مشترک از ایستگاه هیدرومتری چات در مرز ایران و ترکمنستان شروع شده و به دریای خزر ختم میشود؛ آب این رودخانه بعد از عبور از بخش اینچه برون و تنگلی، در حوالی پاسگاه پل توسط سیستم تقسیم آب در دزبل، سهم آب دو کشور مجزا میشود که سهم آب ایران توسط کانال به دریاچه آلاگل و سپس به دریا میریزد. محمدباقر مجلسی، در تفسیر این آیه، پس از بیان نظرهای گوناگون درباره مکان تولد حضرت عیسی(ع)، تفسیر گفته شده را مورد اعتماد دانسته است. این روایت، در تفسیر آیه «و آویناهما الی ربوة ذات قرار و معین»، «ربوة» را کوفه و منظور از «ذات قرارٍ» را مسجد کوفه و مراد از «معین» را آب فرات دانسته است.

که روبه روی خیابان علقمی باز می شود و یکی از درب های نه گانه آستان قدس حضرت عباس (علیه السلام) در کربلا (Karbala ) است. بابالفرات، نام درب شرقی آستان حضرت عباس(ع)، روبهروی خیابان علقمی باز میشود. حضرت عباس علیه السلام که براى آب آوردن از فرات، براى کودکان تشنه رفته بود، در کنار همین نهر علقمه دستانش قطع شد و به شهادت رسید. ایران جداً مخالف ساخته شدن بند سلما بر هریرود در ولسوالی “چشت” هرات است و تا حال اکثر تهدیدها بر این بند از سوی مزدوران ایران صورت گرفته و در این زمینه کوچکترین شکی نزد کسی وجود ندارد.

به نظر میرسد نوکیشی به تشیع در دوران صفویه، در میان مردم بومی ارومیه حالتی ایزوله داشتهاست؛ تا جایی که امروز کردها و تعدادی روستا هنوز بر مذهب تسنن هستند. و فرات به سمت مغرب مایل میشود و سپس در نزدیکی خلیج فارس به رود دجله(River) میپیوندد و از آن پس مجموع این دو رود به خلیج فارس میریزد. یگانه عامل حاصلخیزى خاک عراق و جلب جمعیت در جلگه خشک و گرم بین النهرین، دو رود فرات و دجله مىباشد.

منظور از «شاطی الوادی الایمن» که خداوند در قرآن از آن یاد کرده،رود فرات(River) است. در آیه ۲۷ سوره مرسلات، از لطف الهی در آفرینش زمین که محل زندگی و مرگ انسان و جایگاه تأمین نیازهای اوست یاد کرده و از آب فرات، شیرین و گوارایی سخن گفته که خداوند انسان را از آن نوشانده است. درگذشته، شعبهای از این رود، به نام علقمی، در کربلا، در شرق آستان حضرت عباس(ع) جاری بوده که امروزه وجود ندارد. شیرمردان عاشورایى در کربلا، در محرم سال ۶۱ هجرى توسط نیروهاى «ابن زیاد» در محاصره قرار گرفتند و آب به روى اردوگاه امام حسین علیه السلام و اطفال و خیمهها بسته شد.

ولف ميگويد خزر نام ولايتي است در توران. عقلمی نام نهری(River) انشعاب یافته از فرات است که در کربلا و از آن جا به سوی کوفه جریان یافته و همین امر سبب آبادی کوفه شده است. ۲. اخیراً نیز عوامل اسرائیل که در کردستان عراق با حمایت آمریکا فعال شده اند، برای مطیع ساختن کردها ، این توهم را القا می کنند که کرد ها نیز از نسل بنی اسرائیل هستند و ارتباطی با ایرانیان و عرب ها و ترک ها ندارند !

بسیاری از آنان مشاغل دیگری اختیار کرده و برای همیشه در حرمین ماندگار شدند. در حدیث است که آب فرات، مهریه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است. مردی از اهل کوفه بر امام باقر (علیه السلام) وارد شد؛ حضرت فرمود: آیا هر روز در آب رودفرات(River) غسل می کنی و خویش را شست شو می دهی؟ رود فرات (River) یکی از چهار رود بهشتی است که نام آن سه بار در قرآن آمده و در شعر و ادبیات شیعی قداستی ویژه دارد. سرزمینی را که بین دو رود(River) دجله و فرات واقع است، «بینالنهرین» یا «الجزیره» نامیدهاند.

سرزمینى را که بین دو رود دجله و فرات واقع است «الجزیره» مىگویند. در برخی از روایات به غسل در فرات سفارش شده است. اگر قصد گذراندن شب را در این مکان دارید، حتما پتو و لوازم خواب مناسب تهیه کنید. در آن زمان، قبایل اُغُز یا غُز و پچنگ در اطراف این دریا، بجز ساحل جنوبی آن (در جانب خوارزم)، زندگی چادرنشینی داشتند.اصطخری و مؤلّف حدود العالم و جغرافینویسان بعدی (مثلاً گردیزی به نقل بارتولد 1897، ص 95) این دریا را «بُحَیْرة خوارزم» نامیده و با تعریف درست آن را دریای بستة شوری دانستهاند که در سمت راست راه گرگانج (اورگنج قدیم) به طرف ناحیة پچنگ واقع بوده و، در نتیجه، هیچ ارتباطی با ساری قمیش ( رجوع کنید به آمودریا) نداشته است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، ایران محبوب رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان کازرون گفت: در راستای جلوگیری از حریق و صدمات جبران ناپذیر به عرصههای زیست محیطی حدود هشت و نیم کیلومتر از قسمتهای شمالی تا شمال شرقی حاشیه تالاب پریشان از خطروقوع حریق مصون ماند. این پل از سنگ سفید ساخته شده است و ابعاد 11 دهانه آن، به سبب متفاوت بودن شدت آب در قسمتهای مختلف رودخانه با یکدیگر متفاوت هستند.

در شرق آستان حضرت عباس(ع)، جاری بوده، که امروزه وجود نداشته و خیابانی که گویا جای نهر بوده، به همین نام شناخته میشود. زیرا این در کنار این رو(River)د حضرت عباس برادر امام حسین به شهادت رسید. محمد جعفر “کاظمی” آمر امور زراعتى ریاست زراعت فراه میگوید که تا سال گذشته، ساحه تحت کشت باغهای این میوه 800 هکتار بود، و تنها در یکسال اخیر 16هکتار ساحات باغهای عناب، در این ولایت افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید