عوارض دوقلو زایی در گاو شیری

در بیماری خروسک اگر كودك تب دارد (دماي بالا) اغلب تند تند نفس مي كشد و بيشتر پريشان شده و مريض تر به نظر ميرسد. چای بابونهی گرم را آرام آرام بنوشید تا نشانههای خروسک را در عرض یک شب کاهش دهید. گاوهای تازه زا در اوج تولید شیر در توازن منفی انرژی قرار داشته و بنابراین امتیاز بدنی آنها کاهش می یابد از این رو از ذخایر بدنی برای تولید شیر استفاده می کنند، به طوری که به ازای کاهش یک کیلو گرم از وزن بدن انرژی لازم برای تولید هفت کیلو گرم شیر را تامین می کنند. در سال شش زمان كلیدی وجود دارد كه وضعیت بدن دام باید مورد ارزیابی قرار گیرد.این زمان ها عبارتند از:اواسط دوره خشكی،زایمان، و تقریبا ۲۷۰،۱۸۰،۹۰،۴۵ روز بعد از شروع شیرواری.آنچه در زیر می آید به شرح اهداف معین در خصوص وضعیت بدن در هركدام از این مراحل می پردازد.

براين اساس و با مرور موارد ذكر شده در بالا و همچنين با بررسي ارزش گاو ماده و گوساله آن ممكن است حذف دام نسبت به سقط جنين روش اقتصادی تری به نطر میرسد. اثبات شده است كه یك گاو در طی شیرواری چربی بدن را با بازده بیشتری نسبت به دوره خشكی ذخیره می كند.گاها یك گاو قبل از اینكه به نمره وضعیت قابل قبولی برسد،باید خشك گردد.از اینرو یك مدیر باید گاوهای خشك را به منظور اضافه وزن و حصول نمره وضعیت مطلوب تغذیه كند.بدیهی است كه یك برنامه تغذیه ای حساب شده همراه با بازدیدهای مكرر برای بالا رفتن وضعیت بدن گاوهای خشك(البته بدون چاق شدن گاو)ضروری است.

هلشتاین کمترین میزان چربی و پروتئین را دارد، در حالی که نژادهای جرسی و گرنزی بیشترین میزان چربی و پروتئین را دارند. از خاکی که خیس است یا آب را در خود نگه می دارد، استفاده نکنید. پائین بودن وضعیت بدن در زمان زایمان همچنین می تواند سبب پائین آمدن چربی شیر شود؛زیرا كه در اوایل شیرواری نسبت بالایی از پیش سازهای چربی شیر،از ذخایر چربی بدن گاو منشا می گیرند. به دندانه های نوک دنده های کوتاه در جایی که پوشش چربی تمام می شود نگاه می کنیم اگر دندانه ها در نیمه راه بین سر آزاد آنها و نوک تیغه مهره های کمر دیده می شوند امتیاز برابر 25/ 2 است.

همانطور که میدانید تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است و ما هم در تلاش هستیم که با کمک تکنولوژیهای نوین به دامداریها و پرورش گاو برتر کمک کنیم. با توجه به اینکه گاو دوره ای که قادر به مصرف کافی خوراک نیست برای رفع نیازهای حیاتی و تولیدی خود چربی ذخیره ای را به مصرف می کند، اگر ما بتوانیم از طریق مشاهده و لمس در کمترین زمان میزان چربی ذخیره را در بدن حیوان برآورد کنیم می توانیم مدیریت مناسبی در این خصوص داشته باشیم، در این راستا از امتیاز شرایط بدنی بعنوان ابزار مدیریتی استفاده می شود.

عمل نمره دهی باید به طور مرتب و منظم انجام می گیرد تا میزان تغییرات در چربی ذخیره شده در هر مرحله مشخص شود. بعبارت دیگر BCS ایده آل بستگی به مرحله شیردهی دارد. که ا ستفاده از آن برای افزایش سطح تولید شیر در هر دوره شیردهی بسیار اهمیت دارد. همچنین دقیق بودن وزن دام و باسکول فروشنده بسیار مهم است . نمونه سوالات درس پرورش گاو های شیری پیام نور مجموعهای است که به صورت کاملاً طبقهبندی شده برای علوم کشاورزی، مهندسی کشاورزی، مهندسی کشاورزی، علوم دامی و علوم دامی (تغذیه دام) به شکل کتابچه PDF عرضه گردیده است.

توجه بیش از حد به فناوری های نوین مانند انتخاب ژنومیک، بیوانفورماتیک و ژنتیک مولکولی باعث شده که دانشجویان و محققان ژنتیک و اصلاح نژاد از مفاهیم پایه و کلیدی اصلاح نژاد دور شده اند. این مقاله ترجمه شده عواملی که باعث جفت ماندگی در گاو شیری میگردد را بر رسی میکند . در غیاب جمعیت ناکافی میکروبی در شکمبه، هم تخمیر خوراک و هم تولید VFA در شکمبه تضعیف میشود که سبب محدودیت تأمین انرژی مورد نیاز گاوهای تازه زا میگردد. محدودیت:سطوح پایین انرژی این مواد محدودیت ایجاد می کند. علوفه خشك ساقه بلند و دارای كیفیت متوسط،بهترین خوراك علوفه ای برای گاوهای خشك به شمار می رود.علوفه با كیفیت بالاتر(از نظر انرژی و پروتئین)از قبیل سیلوی ذرت و هیلاژ یونجه باید با احتیاط و محدودیت بیشتری مصرف شوند تا از افزایش بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری به عمل آید.

اضافه وزن بیش از حد گاو یعنی نمره وضعیت بالاتر از ۴ خطر بزرگی محسوب می شود و ممكن است سبب ایجاد سندرم گاو چاق و مشكلاتی از قبیل سخت زایی،جفت ماندگی،عفونت های رحمی،تورم پستان،جابجایی شیردان،كتوز و تب شیر گردد.معمولا مقاومت گاو به استرس های زایمانی كافی نیست و اشتهای آن كمتر از آن است كه پاسخگوی نیازهای اوایل شیرواری باشد. تلیسه های که در آنها امتیاز شرایط بدنی بیش از حد مطلوب باشد (تلیسه های چاق ) در زمان جفتگیری و تلقیح دچار مشکل شده و نیز در حین زایمان با عارضه سخت زایی مواجه شده و توسعه در رشد پستان در آنها به تاخیر افتاده و طول عمر اقتصادی کمتری دارند.

اگر مشکل تولید مثلی دارید نظرات آنها را جویا شوید و بپرسید آنها در مورد پیشرفت آبستنی چه ایده ای دارند. لنگش در گاو شیری هم بر تولید شیر و هم بر عملکرد تولید مثلی تاثیر گذاشته و عمر اقتصادی دام را کاهش می دهد. تجربه و تحقیق نشان داده است كه گاوهای در حال اضافه وزن(در بالانس مثبت انرژی)در زمان سرویس،نرخ آبستنی بالاتری نسبت به گاوهای در حال كاهش وزن دارند.نمره وضعیت بین ۲.۵ و ۳.۵ برای بازده تولید مثلی مطلوب،كافی است.

مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی که آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها که زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند. فروشگاه های بسیاری در زمینه فروش و توزیع خوراک گاو شیری هلشتاین فعالیت دارند که در این بین باعث شده است قیمت های مختلفی داشته باشند. در هر گاوداری گاوهایی وجود دارد که برای دوره ی شیردهی خود خیلی چاق یا خیلی لاغر هستند که بایستی این گاوها شناسایی شوند که عدم شناسایی آنها باعث از دست دادن تولید و کاهش راندمان تولید مثل هزینه زیادی در بر دارد.

۴- علوفه سیلوی بسیار خرد شده- منجر به کاهش زمان جویدن و هضم کمتر فیبر در شکمبه می شود. مصرف پائین انرژی در اوایل شیرواری می تواند روزانه منجر به ۲-۱.۵ كیلوگرم سوزش چربی گردد.این امر خطر تجمع چربی در كبد گاو را بالا می برد و می تواند سبب كتوز شود.همچنین حساسیت گاو به بیماری زیاد شده و بازگشت به استروس به تاخیر افتاده و باروری پائین می آید.

طی دو ماه اول شیرواری،گاو بالغ متوسط بین ۱.۲-۱ از نمره وضعیتش را از دست می دهد،و تا هفته دهم نزدیك به وضعیت ۳ ثابت می ماند و تا روز نودم وضعیت از دست داده را بازیابی می كند.در این زمان،بالا بردن دریافتی انرژی جیره می تواند احتیاجات در حال كاهش انرژی شیر را پاسخ بگوید.این امر با دوره بازدید از فعالیت های فحلی،جفت گیری و تلقیح،مقارن است. مدیریت تلیسه های شكم اول متفاوت از دیگر هم گله ای های مسن ترشان انجام می گیرد.باید توجه داشت كه آنها در زمان زایمان ۱۵۰-۱۰۰ كیلوگرم كمتر از گاوهای مسن تر گله وزن دارند.مقدار كنسانتره ی روزانه آنها باید طوری تنظیم شود كه نسبت علوفه به كنسانتره بدرستی رعایت شود تا از مشكلات ناشی از سوء عملكرد سیستم گوارشی جلوگیری به عمل آید.

ناتوانی در رسیدن به شرایط بدنی بهتر یا تغییرات سریع وضعیت بدنی در طی ابتدای دوره ی شیرواری می تواند نشان دهنده ی مشکلات در سیستم تغذیه گله باشد. بیش از حد بودن وضعیت بدن در گله های دارای سیستم فری استال كه با جیره كاملا مخلوط شده(TMR) تغذیه می كنند و گاوها با توجه به میزان تولیدشان گروه بندی نشده اند نیز دیده می شود. گاو باز به عنوان یک صاحب سبک، فرد تکنیک شناس و شجاع در بین تماشاگران شناخته می شود و به عنوان فردی دیده می شود اما منتقدان این کار گاو باز را نمادی از بزدلی، ظالم بودن و ستمکار می دانند که به حیوانی مظلوم آسیب می رساند.

مراکز مختلفی برای این کار وجود دارند و دامپزشک نیز انجام این کار را بر عهده میگیرد. همه این مواد مغذی ذکر شده بر اساس عوامل مختلفی مانند » نیازهای روزانه گاو ، نوع نژاد ، مقدار شیردهی روزانه ، وزن و سن دام متغییر می باشد . تلیسه هم باید حداقل در سه نوبت قبل از اولین زایمان امتیاز دهی شوند اولی در سن شش ماهگی ، دومی نزدیک سن جفتگیری ، سومی در سه ماه قبل از زایمان. وضعیت بدن مطلوب برای تلیسه های شكم اول نزدیك به ۳ است.تلیسه های با نمره بیشتر از ۳ احتمالا سختزایی داشته اند.

کارگران می توانند تفاوت ایجاد کنند وقتی که مسئول مراقبت از تلیسه و گاوهای تازه زا، شناسایی گاوهای فحل و آماده تلقیح می شوند. نتایج نشان می دهد که جرم مخصوص توده خاک پس از عملیات خاک ورزی با گاوآهن دوطرفه به طور معنی داری کمتر از گاوآهن یک طرفه و همواری خاک با گاوآهن دوطرفه مطلوب تر از گاوآهن یک طرفه است، بین مقادیر یکنواختی شخم و میزان برگردان شدن خاک برای هر دو نوع گاوآهن تفاوت معنی داری مشاهده نشد.

گاوهای لاغرمستعد ابتلا به مشکلات بهداشتی هستند و گاوها با امتیاز بدنی بیش از حد مطلوب مستعد ابتلا به سندرم کبد چرب و سخت زایی هستند که تلفات بیشتری دارد. یونجه جزو گیاهان آهک دوست است و ارزش غذایی آن بیش از سایر علوفه هاست ولی به علت داشتن پروتئین زیاد و مواد قندی کم به سختی سیلو می شود. در گله هایی كه فاصله گوساله زایی بیش از حد معمول،دوره تولید كم و/یا دوره خشكی را طولانی می كنند،بسیاری از گاوها بیش از حد چاق می شوند.در این وضعیت،مدیریت پرورشی نیازمند بهبود است. گاو سیستانی جزو گاوهای گوشتی محسوب میشود و در روز بیش از یک کیلوگرم افزایش وزن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید