قلب «پریشان» از کار افتاد/ آخرین چشمه تالاب خشک شد – خبرگزاری مهر

اضافه وزن، استعمال سیگار، سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به پولیپ روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ شانس ابتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر سرطان روده بزرگ، دومین سرطان کشنده و سومین سرطان شایع در جهان است و اغلب در سنین بالای 50 سال بروز میکند. ↑ گلی زواره، جغرافیای جهان اسلام، ۱۳۸۹ش، ص۲۰۳. ↑ طبرسی، اعلام الوری، انتشارات اسلامیه، ص۵۸۶. دورانت، ویل، مشرق زمین گاهواره تمدن، (تاریخ تمدن ویل دورانت)، ترجمه احمد آرام، چاپ هفتم، تهران، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۸۰ ش. تقریبا ۲۰ درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد.

مقبره حضرت صالح در وادی السلام در شهر نجف امروزی قرار دارد. مقبره حضرت هود در وادی السلام در شهر نجف امروزی قرار دارد. در حدیث است که فرات، مهریه حضرت زهرا(س) است. در طول مسیر از تاج سد دریاچه چیتگر هم عبور میکنید که به «گذر موج» معروف است. و قبری نیز در موصل به نام او شهرت دارد که به دست داعشیها ویران شد. البته لازم به ذکر است بدانید در اطراف این رود می توانید از جاذبه های گردشگری دیگری هم دیدن کنید اما این را هم در نظر داشته باشید که به علت هوای کوهستانی که دارد در فصول زمستان بشدت سرد و توفانی می شود، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در فصول تابستان و بهار از این رود دیدن کنید.

تالاب پریشان به عنوان یک منبع مهم آب شیرین در ایران هم از نظر اقلیمی و اکوسیستمیک و هم از نظر آب و هوا، گونههای گیاهی و جانوری موجود در اکوسیستم و از نظر اقتصادی و کشاورزی و حتی تأمین آب منطقه به عنوان آب آشامیدنی نقشی حیاتی و کلیدی دارد. داخل هیرمند اصلی شده به سرحد میرسد و هرگز مصلحت دولت ایران اقتضای این امر را نمینماید که در منبع تقسیم شود.بدیهی است با قید شرط تعهدی که در فوق عرض شده مقسم با توافق نظر مهندسین طرفین، در قرب سرحد باید بسته شود.

بیشترین طول و بیشترین عرض آن به ترتیب ۶۵۰ و ۷۰ کیلومتر است و بخاطر سرمای ۳۰- منطقه شرق و جنوب سیبری، از ماههای فوریه تا مِی کل سطح آن یخ میزند. اثنی عشری، مدیریت پایدار آب و خاک در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه را یکی از اهداف راهبردی این پروژه توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه، بخش کشاورزی بیشترین مصرف آب را داشت، تمرکزمان را بر این بخش قراردادیم بنابراین با همکاری سازمان جهاد کشاورزی وادارات کل حفاظت محیط زیست در ۱۸۳ روستا از مجموع ۲۵۰ روستای اکولوژیک این حوضه بهصورت پایلوت، تکنیکهای کشاورزی پایدار را با جوامع محلی تمرین و پیاده کردیم.

مردی از اهل کوفه بر امام باقر (علیه السلام) وارد شد؛ حضرت فرمود: آیا هر روز در آب رودفرات(River) غسل می کنی و خویش را شست شو می دهی؟ این رود از شهرهای دیر الزور، رقه، المیادین، حدیثه، هیت، رمادی، فلوجه، کوفه و ناصریه میگذرد. و فرات به سمت مغرب مایل میشود و سپس در نزدیکی خلیج فارس به رود دجله(River) میپیوندد و از آن پس مجموع این دو رود به خلیج فارس میریزد. ، رودخانهای که از ترکیه سرچشمه میگیرد و پس از گذشتن از سوریه و عراق، به خلیج فارس میریزد.

کتاب مفقوده «خوتای نامگ» قدیمیترین منبع مکتوبی است که برای اولین بار نام دریای خزر در آن آورده شده است. در روایات، فضیلتهایی برای این رودخانه بیان شده است. بیشتر قبیلههای عرب که در زمان گسترش قلمرو اسلام در کوفه ساکن شدند، اهل یمن بودند و بیشتر قبیلههای یمنی به ویژه قبیله هَمدان، شیعه بودهاند. بر اساس منابع تاریخی، امام صادق(ع) در سالهای آغازین حکومت عباسی، به عراق احضار شده و مدتی در کوفه اقامت داشته و در این فرصت، به تدریس و تبیین معارف اسلامی و مقابله با عقاید غلات پرداخته است. از آنجا برآمده، بر لب آب قره سو نزول کردیم، شش فرسخ.

از آنجا شبانه به موضع شروق نزول کردیم که در زیر کوه و لب آب و نیستان و میانه کوهها افتاده، منزلی به غایت مخوف است. اثر سندبادنامه هم از اصل هندی بوده که از عصر ساسانیان به ایران وارد شده و از ایران به ادبیات عرب و اروپا راه یافته است. شنا در آبهای آرام دریاچه بسیار لذتبخش است، اما مراقب باشید وارد دهانتان نشود چون واقعا بدمزه است. شعباتي كه از خاك قفقازيه وارد رود ارس مي شود عبارتند از : آرپاچاي-رود نخجوان-رود كر. در پایان سخن یادآور میشوم هرچند، اردوغان در مراسم رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ، جدایی دو سوی ارس با سنگ و آهن را مورد اعتراض شاعرانه خود قرار داد اما واقعیت (جدا از نیت نقل کننده) آن است که این ندا باید به سنگ و آهنی روا داشته شود که در سدهای بالادست، اساس و حیات تاریخی این رود را با خطر مواجه ساخته است.

به واسطه تفاهم نامه های منطقه ای کشورهای دو سوی ارس به نسبت مساوی از این آب بهره مند می شوند؛ یعنی نیمی از آب ارس به ایران سرازیر می شود و نیمی به همسایگان شمالی می رسد. در سالهای اخیر تلاشهایی از سوی دولت قزاقستان برای حفظ و احیای دریاچهٔ آرال شمالی صورت گرفته که سبب کاهش شوری آب دریاچه و افزایش تعداد ماهیان در برخی نقاط شدهاست. با افزایش شوری دریاچه، میزان نمک در مناطق مختلف نیز تغییر می کند. واقعیتی که درخصوص آبنما هرکسی را شگفتزده میکند، این است که فوارهها، چراغها و پروژکتورهای آن قادرند بیش از هزار نمایش مختلف از رقص نور و آب در کنار هم را اجرا کنند.

گفتنی است که باستان شناسان قدمت حضور انسان در دریاچه پریشان را با توجه به یافته هاشان مربوط به اوایل دوران ساسانی میدانند. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه حوض سلطان اوایل بهار و اواسط پاییز هست. و بعد از کربلا برای رسیدن به دجله ازنجف و دیوانیه عبور میکند. ماده ۱ – دولتین ایران و افغانستان موافقت مینمایند که همهساله هر مقدار اب رودخانه هیرمند که به بند کمالخان میرسد بین ایران و افغانستان از بندکمالخان به بعد بالمناصفه تقسیم شود. او با بهرهگیری از تجربههای هنری پیش از خود و با استمداد از ذوق خلّاق خویش، اسلوبی ابداع کرده است که دربردارندة همة صفات برجستة اسلوب در معنی عالی آن است.

نشاندهندهی بیدار شدن عشق یا شور و احساسی تازه در وجود آدم است. به طوری که امروزه صدها مؤسسه و نهاد فرهنگی و اقتصادی و رسانه ای به نام فرات وجود دارد. همچنین خاندان اشعری از شیعیان حضرت علی(ع) که اصالت یمنی داشتند، از جمله قبایلی بودند که به کوفه مهاجرت کردند. پس از آن که در دوران خلیفه دوم اسلامی، میانرودان تصرف شد و عراق عرب نام گرفت، در دوره امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیهالسلام، خلیفه چهارم اسلامی، کوفه در مرکز عراق، در سال ۳۶ق پایتخت جهان اسلام گردید.

همچنین در زیارت امیرالمؤمنین به این مسئله تصریح شده است. کاسپین، صفت وصفی یا نسبتی در زبانهای انگلیسی و فرانسوی است برای «کاسپی» است. برای یک زن، این به معنی استرس زیاد در کار است. با وجود این رویکردهای روشمند مختلف، این مطالعه در عمق خود توصیفی و تحلیلی است و روی پژوهش بر حقیقت الهی شناسانهای که درباره متن مقدس شکل گرفته است، کار میکند و تلاش دارد تا آن را با واقعیت تاریخی مقابله کند تا از این درگاه به فهم این مسئله در چارچوب اولیه آن و فرایند شکل گیری متعاقب آن در تاریخ و نیز مناسک آن نائل شود و بتواند در عقل دینی که بین جغرافیای روح و جغرافیای فضا تقسیم شده به کنکاش بپردازد.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل گرمای شدید چشمه بنگ و برکهای که به وجود آمده بود نیز بهطور کامل خشک شد. وی در پایان قرن سوم و آستانه قرن چهارم هجری میزیست و شاید معاصر ثقه الاسلام کلینی بوده باشد . وی و اسبش در زیر امواج ناپدید شدند ولی یکی از مرزبانان ایرانی به نام صمد مدداقلی توانست افسر ایرانی را نجات دهد. نقشه دستگاههای شهربازی ارم 2 و 3 را در این لینک مشاهده کنید! نام این دریاچه از دو واژه ترکی “بای” به معنی ثروتمند و “کال” به معنی دریاچه گرفته شده است. ↑ ابن شهر آشوب، مناقب، ج ۳، ص۳۵۱ به نقل از محدثی، فرهنگ عاشورا، ۱۳۷۶ش، ص۴۴۰.

↑ فیاض، پیدایش و گسترش شیعه، ۱۳۸۲ش، ص۸۰. ↑ علوی، راهنمای مصور سفر زیارتی عراق، ۱۳۹۱ش، ص۱۵۹. و اشعار عاشورایی شاعران شیعه مذهب ایران و عراق، با این نهر(River) پیوند خورده است. در بستر این دریا منابع وسیعی از نفت و گاز ذخیره شده است. امام حسن(ع) نیز در شهر کوفه زیست و مدت کوتاهی خلافت اسلامی را به عهده داشت. و قوم نوح در کوفه بتهایی گذاشته بودند. همچنین بر اساس منابع اسلامی، قبیله طی یکی از قویترین قبایل حامی حضرت علی(ع) در جنگهای جمل و صفین در ابتدای شکلگیری کوفه بوده است.

با بهرهجویی از جُستار «تجزیه و تحلیل گرانولومتری رسوبات دریاچه پریشان» نوشتهی هیوا علمیزاده و همکاران؛ جستار «تاثیر مخرب احداث مجتمع پتروشیمی بر اکوسیستم دریاچه پریشان» نوشتهی طوبی امیرعضدی؛ و نیز گزارش خبرگزاریهای «مهر»، «ایرنا» و «ایسنا». ترسی که با زیبایی و شکوه دوشادوش قرار گرفته است. فرات و دجله موجب شدهاند در این منطقه، سرزمینی حاصلخیز شکل بگیرد که به بین النهرین مشهور است. در 20 کیلومتر شهر جلفا و تنها به فاصله چهار کیلومتر از جاده ساحلی آّ زلال و گوارایی که به شکل چشمه از دل کوهستان می جوشد و به شکل یک ردیف آبشار به درون درهای تماشایی فرود می آید.

مهمترین حادثه طبیعی و دینی در میانرودان، طوفانی است که تمدنها و سکونتهای پیشین را از میان برده و تمدن جدیدی را در این منطقه آغاز کرده است. در این میان، خشک شدن دریاچه ارومیه، بهعنوان یک بحران ملی میتواند در ایجاد مشکلات و مخاطرات طبیعی و انسانی نقش مهمی را بازی کند. نام تالاب پریشان را در فهرست تالابهای بینالمللی ثبت کردهاند و در زمره مناطق حفاظتشده قرار دارد. در اسناد تاریخی آمده است که قبر عزیر در روستایی میان بصره و واسط قرار دارد و مورد احترام یهودیان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید