ماجرای گاو بنی اسرائیل در آیات سوره بقره

خروسک یک مشکل تنفسی ناشی از عفونت ویروسی است. خروسک اسپاسمی یا لارژنتیت اسپاسمیک نوعی از خروسک است که در آن عفونت بهطور ناگهانی مخصوصاً در شب بروز میکند و ممکن است کودک نفسنفس زنان از خواب بیدار شده و یا خسخس کند و سرفههای بسیار سخت و خشن داشته باشد. اما بزرگترین مشکل درزمان اختلاط آن با سایر مواد امکان یکنواخت و همگن نمودن آن درکنسانتره های تولیدی می باشد. 12- استفاده از مس و سرب و آلیاژهای آنها در محلهائی که امکان تماس این مواد با گوشت و چربی وجود دارد، مجاز نیست. 12- ضمن خشبی بودن علوفه ی مصرفی که قلعه های خرد شده علوفه ریز باشد .

گاوآهنهای را باید هم قبل از شروع کار وهم در ضمن کار در دو جهت طولی و عرضی تراز کرد تا عمق کار درتمام عرض دستگاه یکنواخت باشد. در بیان ویژگی های ظاهری مرغ و خروس سیاه می توان گفت که سلول های تمام بدن پرنده به رنگ سیاه است، یعنی از پر و پوست و گوشت گرفته تا مغز استخوان ، قلب و رگ های آنها نیز به رنگ مشکی می باشد، اما خون آنها قرمز است و تنها تفاوت بین مرغ سیاه با خروس سیاه در اندازه تاج و ریش آنهاست، علاوه بر اینکه تاج و ریش هر دوی آنها به رنگ سیاه می باشد اما مرغ سیاه تاج و ریش بسیار کوتاه تر و کوچکتری نسبت به خروس سیاه دارد.

لنگش پس از ورم پستان دومین بیماری پر هزینه در گاوداری ها است که به شدت عملکرد اقتصادی واحد را تحت تٲثیر قرار می دهد. تغذیه میکند معمولاً خود به دنبال غذا میرود در صورتی که مراتع خوب و سرسبز باشد در عرض دو تا چهار ساعت چریدن شکمبه خود را پر میکند. در شرایطی که بخش زیادی از جیره را کربوهیدراتهای سهل التخمیر به خود اختصاص داده اند و یا فیبر جیره کم است، اسیدیته شکمبه به شدت کاهش میابد. دلایل کاهش خوراک مصرفی پیش از زایش مشخص نشده است اما اخیرا فوربز توضیح داد که جنین در حال رشد، فشارهایی را ایجاد می کند و شکمبه را محدود می نماید ولی رشد جنین در طول یک سوم پایانی دوره آبستنی تدریجی تر می باشد در حالی که کاهش ماده خشک مصرفی تا چند روز آخر پیش از زایش بطور جدی اتفاق نمی افتد و وقتی که گاوها از دوره خشکی به شیردهی انتقال می یابند ظرفیت نگهداری آب در شکمبه تغییر نمی کند.

در صورتی که کودک در طول دوره درمان به سختی نفس می کشد و نفس های او به شماره افتاده، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. ولی تقاضا برای انرژی مورد نیاز آبستن در طول 3 هفته آخر دوره آبستنی به طور جزئی (1 الی 2%) افزایش می یابد. عمکرد بالا از علوفه با کیفیت بالا و خوش طعم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. 3- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی که خوش خوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع و با کیفیت خوب استفاده نمایید .

تغییر میزان سنتز PGF۲ که این ترکیب دارای اثر منفی بر فعالیت جسم زرد می باشد . طی یک دوره فحلی چنانچه تلقیحی صورت نگرفته باشد معمولا” فعالیت جسم زرد تا ۱۶ روز ادامه می یابد.از طرف دیگر ۱۲ روز بعد از فحلی , نوسانات ضعیف ترشح PGF۲ از رحم در هر دو گاو ـآبستن و یا غیر آبستن آغاز می شود.افزایش سنتز PGF۲ موجب کاهش فعالیت جسم زرد می شود . ولی جنین در حال رشد با ارسال سیگنالهایی با عنوان انترفرون تاو ( Interferon – tau ) سنتز PGF۲ را کاهش می دهد . انترفرون تااو اخیرا” بعنوان سیگنالهای اولیه جنین جهت تشخیص آبستنی بشمار می رود.

دام های مبتلا به بروسلوز، معمولا در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین می شود که در هنگام بچه اندازی دام ها و تا مدت ها بعد از آن با دفع ترشحات شدیدا آلوده رحمی، باعث می شود محیط اطراف، مزارع و مراتع به شدت آلوده شوند که این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد می کند. گاومیش ها گونه های مختلفی دارند که بوفالو ها را می توان یکی از سرسخت ترین گونه های آن عنوان کرد. بیماری ها یکی از دلایل عمده در کاهش محصولات گاوهای شیری و گوشتی ذکر میشوند.

سرعت رشد و رویش پرها در بین افراد این گروه نژادی در ابتدا کند میباشد، ولی از سن سه ماهگی به بعد از سرعت رشد نسبی خوبی برخوردار میشوند. سن دام می تواند تا حدودی در این مورد تاثیر گذار باشد، اما آنچه بیشتر مورد توجه می باشد وزن دام می باشد. فاصله مطلوب بین دو زایمان متوالی ۱۲ تا ۱۵ ماه است. جفت ماندگی به حالتی اطلاق می شود که جفت ۱۲ ساعت بعد از زایمان خارج نشود. در گاوهای سالم و نرمال جفت طی یک ساعت یا اندکی بیشتر بعد زایمان از رحم خارج می شود. مکمل سازی جیره غذایی با اسید های چرب دارای چند باند دوگانه( Poly unsaturated fatty acids ) طی دوره بعد از زایش موجب بهبود باروری گاوهای شیری می شود اما در این زمینه تحقیقات زیادی لازم است .

و در ادامه داستان در آیه بعد میفرماید:قالُوا ادْعُ لَنا رَبَّکَ یُبَیِّنْ لَنا ما لَوْنُها قالَ إِنَّهُ یَقُولُ إِنَّها بَقَرَةٌ صَفْراءُ فاقِعٌ لَوْنُها تَسُرُّ النَّاظِرِینَ (بقره 69)(آنان به موسی) گفتند: از پروردگارت برای ما بخواه تا بر ما روشن سازد که رنگش چگونه باشد؟ (موسی) گفت: همانا خداوند میگوید: آن ماده گاوی باشد زرد یک دست، که رنگ آن بینندگان را شاد و مسرور سازد!با اینکه فرمان ذبح، دو بار صادر شد، امّا گویا برخی از آنها قاتل را میشناختند و نمیخواستند معرّفی شود؛ لذا از روی لجاجت و بهانهتراشی، سۆالهای متعدّدی را مطرح میکردند، تا بالاخره از رنگ گاو سۆال کردند.

در این فکت شیت ها نوشته کم بده وبرعکس تصویر زیاد میلشد تا مالدارانیکه خوانده نمیتوانند ذریعه تصاویر جهت شناخت وترنری به منظور وقایه وتدای به کلینکها شما میایند در مورد پیام های ترویجی انان راجع به صحت و تولیدان حیوانانی معلوما ت بدست بیاورند. در زمان درمان این بیماری کودک باید فعالیتش کم شود و استراحت کند. ضمناً تعداد جوی و پشته های ایجاد شده در این روش کم و در نتیجه عمل برگردان خاک خیلی محدود خواهد بود .

سقط جنین در گاو از ماه پنجم آبستنی اتفاق می افتد. مارکو آرت و همکارانش اشاره کرده اند که در 14 روز آخر آبستنی هم برای گاوهای جوان و هم برای گاوهای مسن ماده خشک مصرفی 25 الی 52% کاهش می یابد. اتصال جفت با رحم در ماههای آخر آبستنی سست تر گردیده و این عمل در ۵ روز قبل از زایمان با ترشح هورمون استروژن انجام می گیرد. ترشح آنزیم های مختلف و وجود میکروارگانسیم های نگاری و شکمبه به هضم هر چه بهتر این مواد کمک می کنند .

این امر نشان می دهد که ظرفیت فیزیکی شکمبه دلیل کاهش ماده خشک مصرفی پیش از زایش نیست. به دلیل داشتن رشته های بلند، نشخوار دام ها را زیاد می کند. نژاد ابریشمی به دلیل شکل پرهایی که دارند نمی توانند پرواز کنند، همچنین مرغ های این نژاد مادرانی بسیار خوبی هستند و تخمگذار می باشند. همچنین این گونه ها کمتر قادر به پرواز هستند بنابراین در محیطهای باز نیز میتوان به پرورش آنها پرداخت. عبارت از قطعه چوب بزرگ استوانه ای شکلی به نام کنده است که نوک تیز و شیبداری در جلو دارد.

گوسفند رومانف نیز همانند دیگر گوسفندان ایرانی و محلی نیاز به بهداشت، مراقبت و واکسیناسیون دارد. مهمترین عناصر مورد نیاز دام شامل: کلسیم ، فسفر، منیزیم، سدیم،کلر، گوگرد، منگنز، روی، ید و آهن بوده که کمبود هریک ازآنها موجب کاهش رشد، تولید وباروری دام می گردد. استاپلس و همکاران ( ۱۹۹۸ ) گزارش کردند که از مجموع ۲۰ مقاله در مورد موضوع بهبود عملکرد باروری گاوهای شیری با افزودن چربی به جیره غذایی , حدود ۱۱ مقاله بر مثبت بودن نتایج متفق الرای بودند .مکانیزم عمل بهبود عملکرد تولید مثل گاوهای شیری توسط افزودن چربی به جیره های غذایی بطور صریح مشخص نشده است .اما فرضیه های مختلفی وجود دارد .

تغذیه جیره های حاوی اسید لینولئیک بالا طی دوره خشکی ( ِDry period ) موجب افزایش وقوع جفت ماندگی می شود . بنابراین در گاوی که پنج روز دیرتر یا زودتر از موعد مقرر وضع حمل نماید احتمال بروز جفت ماندگی افزایش می یابد. در اصل، این نژاد با نام هلشتاین-فریزن (Holstein-Friesians) شناخته می ­شد، اما درحال حاضر به عنوان هلشتاین شناخته می­ شود. اما لاری ترک قد کمی کوتاهتری داشته و سر و نوک خروس هم کشیده می باشند. معجونهای سلامتی، سلاحهای پرتابی و حتی تخممرغ شانسی هم وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

هم در مطالعه قبلی انجام­یافته در گاوهای ناحیه تبریز (Tolouei et al., 2010) و هم در مطالعه حاضر میزان آلودگی به این ویروس در مقایسه با مطالعات صورت گرفته در مناطق دیگر ایران، نسبتاً پائین است، ولی به هر حال، تفاوت در میزان آلودگی در نتایج این دو بررسی قبلی و حاضر انجام شده در تبریز را می توان به تفاوت در نوع گاوداری­های مورد نمونه­برداری، تراکم دام ها و بزرگی دامداری­ها نسبت داد. 1- گاوها را بر اساس مرحله ی شیرواری یا میزان تولید که دسته بندی نموده و و بر اساس نیازهایشان تغذیه نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید