معرفی شهر شیراز

در قرن دهم هجری، امام قلی خان فرماندار شیراز بوده و مدرسه خان را برای بیش از ۱۰۰ دانش آموز ساخته است. دیوارهای محوطه درونی مدرسه خان سنگی هستند یا با کاشیهای صورتی و زرد مزین شدهاند. مقبره کوروش کبیر در فاصله ۵۰ کیلومتری از تخت جمشید قرار گرفته و با وجود این که مسیر دسترسی به آن چندان هموار نیست، اما بازدید از پادشاه سرزمین آریایی ارزشمندتر و مهمتر از هر چیز دیگری است. دریاچه مهارلو از شهر شیراز فاصله زیادی دارد اما بازدید از آن قطعا ارزشمند است و به شدت توصیه میشود.

ولی در فروردین ماه 97 یک اتفاق خیلی دلخراش در شیراز افتاد که آن هم به هم خوردن آب و هوا و شدت بارش ها بود که سبب سیلابی شدن معابر و کشته شدن 19 نفر و 200 نفر مصدوم در پی داشت. کوروش دوم، دیداری با فرمانده اسپارتان مشهور به لیساندر داشت که این فرمانده چنین روایت می کند: زمانی که کوروش جنگی را آغاز نمی کرد، وقت خود را در باغ می گذراند تا به گل ها و درختان رسیدگی کند. آیینهایی تاریخی از قبیل نخلگردانی پس از گذشت سالهای بسیار همچنان با شور در شهر یزد برپا میگردند.

ظاهرا تا عهد ناصر الدین شاه ساختمان مرکزی باغ پا بر جا بود و پس از آن نصیرالملک شیرازی باغ ارم شیراز را خریداری می کند و سعی می کند بناهای دیگری در این باغ بسازد. زمانی که وارد این آرامگاه میشوید علاوه بر امکان بازدید از مقبره حافظ، این امکان وجود دارد که از نمای بسیار زیبا و جذاب اطراف آن نیز لذت ببرید. 9- شیراز جز 3 شهر جذاب ایران برای گردشگری می باشد. این دریاچه که هر ساله میزبان پرندگان مهاجر میباشد به رنگ صورتی یا گاهی قرمز درمیآید و به عنوان یکی از دریاچههای نمکی ایران به شمار میرود.

امروزه بسیاری از افراد مذهبی که برای دیدن شاهچراغ به شیراز میآیند، از زیارتگاه سید علاءالدین نیز که یکی از جاهای دیدنی شیراز میباشد دیدن میکنند. جاهای دیدنی شیراز برای عکاسی فوق العاده بکر و خاص هستند. قسمت شاهنشین بسیار زیبا است و سوژه جذاب عکاسی در میان مکان های دیدنی شیراز است. یکی از جذابترین جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه باباکوهی است که در سمت چپ دروازه قرآن و کوه صبوری شیراز قرار دارد. دو غار در کوه صبوری وجود دارند که یکی از آنها آرامگاه ابوعبدالله محمد بن عبدالله است که از عرفای شهر شیراز بوده است.این عارف به “باباکوهی” معروف بوده و نام منطقه نیز از نام وی گرفته شده است.

اولین سنگ سرای مشیر شیراز را میرزا ابوالحسن مشیرالملک نهاده و آن را وقف امام محمد باقر کرده است. محوطه بزرگ روباز سرای مشیر شیراز از جذابترین بخشهای این بازار است. این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و بیشک یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. کاشی هفت رنگ که یک اثر هنری بی نظیر است از رنگ های سفید و سیاه و زرد و قرمز و فیروزه ای و لاجوردی و حنایی تشکیل شده است و در بسیاری از بناهای دیدنی شیراز مانند مسجد نصیرالملک نیز دیده می شود . بلیط های هواپیمایی چارتر شیراز به تهران یکی از مسیرهای پرتردد پروازی در ایران محسوب می شود.

شیراز پایتخت فرهنگی ایران است و دومین شهر ادب ایران شناخته میشود. آب و هوای مطبوع در تمام فصول از یک طرف، جاذبههای متعدد تاریخی، مذهبی و فرهنگی از طرف دیگر موجب شده همواره گردشگران زیادی نه تنها از داخل کشور بلکه از سراسر جهان به این شهر پرآوازه ایرانی سفر کنند. همچنین سفر به شیراز در پاییز یکی دیگر از بهترین زمانهایی است که میتواند تجربه بینظیری برای شما به همراه داشته باشد. از امتیازات ویژه موزه هنر مشکین فام نیز میتوان به ترکیب هنر و معماری و همچنین تاریخ و مدرنیته اشاره کرد.

موزه هنر مشکین در فاصله کمی از شاه چراغ قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. سقف موزه پارس در قسمت ورودی به قدری زیبا و شگفت انگیز است که میتواند تنها دلیل بازدید از موزه پارس باشد. در سقف اتاقهای طبقه بالای عمارت باغ نارنجستان نقاشیهایی با سبک اروپایی وجود دارند و در میان آنها تصویر کلیساهای آلپ جزو شگفت انگیزترین نقاشیهاست. در آرامگاه کوروش کبیر که در زمینی خشک و نامهربان محصور شده، آرامشی شگفت انگیز حاکم است.

سعدی نه تنها مورد استقبال شهر، بلکه مورد احترام حاکم و بزرگان استان نیز قرار گرفت. مثلاً ما در میهمان شو بیش از صد و شصت مورد برای اجاره آپارتمان مبله در شیراز روی سایت بارگذاری کردهایم. یزد جاهای دیدنی بسیاری دارد بنابراین برای دیدار از این همه جاذبۀ ناب لازم است چند روز در این شهر بزرگ و تماشایی اقامت داشته باشید. سعدیه: این مقبره نیز مربوط به شاعر مشهور کشورمان سعدی است و فاصله زیادی با حافظیه نداشته و در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و یکی از مکان های دیدنی شیراز به شمار می رود. در گشت و گذار در تخت جمشید میتوانید با مراجعه به موزه پرسپولیس از ابزارهای دست ساز، سلاحها، لوحهای سفالی، مجمسههای گوناگون و ظروف چایخوری که از حفاریهای باستان شناسان به دست آمدهاند، بازدید کنید.

با توجه به این امر که آیینها معنای زندگی هستند و تب و تاب زندگی را به دوش میکشند بخش عمدهای از روح ایران باستان را باید در همین آیینهای ملی و باستانی جویا شد. از جذابیت باغ ایلخانی میتوان به حوضهای زیبا، پنجرهها با شیشههای رنگی و درختان کهنسال اشاره کرد. از آثار بسیار باشکوه موزه هفت تنان میتوان به آثار خوشنویسی حکاکی شده به روی سنگها که شامل کتیبههایی با خط کوفی و نستعلیق هستند، اشاره کرد. گیوه پاپوش خنک و راحتی است که قطعا طرح های زیبای آن در سفر به شیراز نظر شما را به عنوان سوغاتی جلب خواهد کرد .

یکی از جذاب ترین تفریح ها در سفر به شیراز خرید بوده و برای خیلی از مسافران هیجان انگیز است. برای کسانی که طرفدار امور نظامی هستند، گردش یک روزه در موزه نظامی عفیف آباد و بازدید از شمشیرهای دوران صفوی، تفنگهای قاجاری و تانکهای پهلوی تجربه جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود. در موزه نظامی عفیف آباد جنگ افزارها و امکانات نظامی ایران از دوران صفویه تا به امروز به نمایش گذاشته شدهاند. کف آن اتاقها به گونهای با موزاییک طراحی شدهاند که طرح فرش ایرانی را یادآور میشوند. در موزه هنر مشکین فام آثار هنرمندان معاصر شیرازی، سنگ کندها و خوشنویسیها به نمایش گذاشته شدهاند.

صنایع دستی نیز آثار هنرمندان شیرازی است، مانند قلم زنی روی فلزاتی مانند طلا، نقره و مس است، منبت کاری و حکاکی نیز بر روی چوب انجام می گیرد و به شکل تابلوهای زیبایی در می آید. این بناها که معماری نوین تری از ایران را به نمایش می گذارند جزو زیباترین آثار معماری ایران محسوب می شوند. این شهر همچنین یکی از کلان شهرهای ایران است که در مرکز استان فارس و در واقع در جنوب ایران واقع شده است.

در آن زمان ارگ کریمخان مرکز شهر محسوب می شده که در حال حاضر بسیاری از مکان های تفریحی و گردشگری شیراز و همچنین اماکن تاریخی و مراکز مذهبی شیراز در نزدیکی این ارگ قرار گرفته اند. این شهر زیبا و دیدنی در سلسله های پادشاهی صفاری، بوییه و زندیه پایتخت ایران بوده است. اما در دل همین بازار قدیمی که یادگار دوران زندیه است، یک بازار دیگر وجود دارد که از زمان قاجار باقی مانده است. شاید موزه زیرزمینی عمارت زینت الملک برای گردشگران خارجی جذابیت چندانی نداشته باشد، اما داخل آن مجسمه مومی اشخاص مشهور شیراز وجود دارند که برای مردم محلی و گردشگران داخلی جذاب هستند.

حدود ۱۴۰ نوع گوهر و سنگهای قیمتی جذاب و چشم نواز در موزه سنگ و گوهر دریای نور نگهداری میشوند. حافظ شیرازی در سال 1388 میلادی چشم از جهان فرو بست و در مقبره فعلی خود (حافظیه) آرمید. مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم میکنند. در طاق بیرونی مقرنسهای خارق العاده با چینش ظریف موزاییکها وجود دارند که در طراحیهای قدیمی شاهکار محسوب میشدند. همه این بناهای تاریخی از جمله حمام وکیل که به دستور وکیل الرعایا ساخته شده، در نوع خود یک شاهکار معماری محسوب میشوند.

در شیراز نیز یکی از قدیمیترین بازارها، بازار وکیل است. قیمت سوغات شیراز در بازار وکیل تقریباً خوب است. همچنین، شیراز به عنوان سومین شهر ایران از نظر قدمت و پنجمین شهر بزرگ کشور است. موزه پارس در مرکز شیراز و باغ نظر واقع شده و یکی از نمونههای بارز و زیبای معماری دوره زندیه است. عمارتی که مشاهده میکنید، در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد و ابزار و آثار هنری مربوط به دوره زندیه از قبیل نقاشیهای آبرنگ، سلاح، گچ کاریهای رنگارنگ و قرآنهای خطی قدیمی را به نمایش گذاشت. با این حال در دوره حکومت زندیه باغ بازسازی شده و عمارت زیبایی درون آن ساختهاند.

در واقع، اگر می خواهید سوغاتی های اصیل شیرازی تهیه کنید می توانید به این بازار سر بزنید تا با کیفیت ترین و مرغوب ترین اجناس را خریداری کنید. کلبه سعدی، پادوناک، پیاده، ارم، باغ ناری، خیابان ابیاری، میدان ارتش زرگری، ابیاردی، فرهنگ شهر، قصردشت، دهک سارا، چمران، سنگ سیه، بلوار امیرکبیر، مودارها، دینکان، دروازه کازرون، کوشان، کوی زهرا، معالی آباد، بریجستون، بابکوهی، کوی جماران (سیمان)، باسکول نادر، ملاصدرا، شاهچراغ، ریاضاتی، ریاضتی دوم، شهرک گلستان، شهرک صدرا، تاچارای، زرهی، گفتگو، کفتارک و دروازه اصفهان از جمله محله های این شهر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید