منطقه آزاد ارس

افغانستان پنج رودخانه دارد که این رودخانهها با پنج کشور همسایه اشتراکات آبی دارند، در تمام اینها هم افغانستان نقش بالادستی دارد؛ یعنی منشأ آب افغانستان است و تنها در مورد ایران است که مسئله حقابه مورد مناقشه واقعشده است، درحالیکه آبی که به سمت ایران میآید و میزان آب ورودی به ایران اصلاً قابل قیاس به میزان آبی که به سمت پاکستان میرود نیست، از این منظر باید مسئله حقابه ایران در هیرمند را بیش از اینکه یک مسئله فنی و حقوقی بدانیم باید یک مسئله سیاسی بدانیم و در این مورد هم تنها دولت افغانستان تأثیرگذار نیست، بلکه کشورهایی که بر دولتهای مختلف افغانستان تأثیرگذار بودند و با جمهوری اسلامی ایران زاویه داشتند، سعی کردند از دولت افغانستان با ابزارهایشان برای رقابت با ایران استفاده کنند و این مطلب را نباید ازنظر دور داشت.

وسعت این دریاچه هم مانند سایر دریاچه به میزان بارش سالانه بستگی دارد و به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف سال متغییر است. با وجود انعقاد قرارداد حقابه هیرمند، از اواخر دهه۱۳۷۰ و همزمان با کاهش بارش سالانه و گسترش خشکسالی بر سیستان، میزان ورودی آب رود هیرمند به دریاچه هامون مرتباً کاهش یافت و با ساخت سد کمال خان عملاً مسئله حقابه ایران تحت تأثیر قرار گرفت. ساعی ادامه داد: آذربایجان شرقی تنها 10 درصد حق آبه دریاچه را باید تامین کند و بر این اساس سالانه حدود 280 میلیون متر مکعب حقابه از طریق این استان به پیکره دریاچه انتقال می یابد.

طبق مطالعات تاریخی اسناد و حکمیتهایی که در گذشته صورت گرفته در معاهده 1351 صرفا به مسئله آب شرب و کشاورزی اشاره شده و چون در دهه 50 مسئله تامین نیاز زیست محیطی تالابها یک مسئله بینالمللی نبوده است و ساخت و ساز و توسعه در حدی نبوده است که چالشهای محیط زیستی دامنگیر تامین حق آبه تالاب هامون شود, این مسئله در معاهده 1351 مطرح نبوده است. گزینهای که بیش از همه برای غربالگری توصیه می-شود، کولونوسکوپی به صورت هر ۱۰ سال یکبار است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، باقری اظهار کرد: مسئولان در مرکز به صورت شبانهروزی در حال پیگیری موضوع حقآبه هیرمند از کشور همسایه هستند و رفت و آمدهای مکرر در جریان است و به یاری خدا هر چه زودتر به نتیجه خواهد رسید. مرکز خرید باملند یکی از لوکسترین مراکز خرید تهران در اطراف دریاچه چیتگر واقع شده است. این دریاچه از شمال با کوه های پیچگان و شمال غرب با دریاچه طشک همسایه است، در واقع بخش شمال غرب این دریاچه، محل اتصال با دریاچه طشک است و تنها راه ارتباطی این دو دریاچه، دلتای رود کر است که از کوه های موسی خانی و برآفتاب در ۵۰ کیلومتری جنوب غرب ده بید سرچشمه می گیرد و پس از عبور از مرودشت و یکی شدن با رود شادکام به این دو دریاچه می ریزد.

از زمان تکمیل کانال راین-ماین-دانوب در آلمان در سال 1992، این رودخانه بخشی از راه آبی عبوری در اروپا از دریای سیاه تا روتردام در دریای شمال بوده است. عدهای بر این باور هستند که انتخاب نام خزر برای دریای شمال ایران، اشتباه است و در واقع خزرها قصد غصب این سرزمین را داشتهاند.۱۱. جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası) بزرگترین کشور قفقاز و در شرق اروپا و در کنار دریای خزر است. بیشک یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه است.

جالب است بدانید که یکی از این ۲۵ ترانه زیبا، آهنگ «امواج» از بیژن مرتضوی، خواننده و آهنگساز بنام ایرانی است. وزارت انرژی و آب طالبان به تذکر مقامهای ایرانی دربارهی آب رود هیرمند واکنش نشان داد و اعلام کرد که آب این رودخانه، بهدلیل «مشکلات فنی» به ایران نرسیده و عمدی نیست. در هر حال هر چه بود، اتفاق ناخوشایندی روی داد و دریاچه ای که آب آن در سال های نه چندان دور با شیطنت امواج نیلگونش از ریل های راه آهن و جاده های آسفالت پیرامون بالا می زد، حالش نامساعد و پیکرش نخیف تر و لاغرتر شد تا آنجا که متخصصان امر از لاعلاج بودن بیماری اش ، خشکیدن، سخن گفتند.

روند سد سازی افغان ها روی رودخانه هیرمند جدای از نقض کنوانسیون های بین المللی، به دلیل بی برنامه بودن و نبود نشانه ای از آینده نگری در طرح های اجرایی می رود تا دامان ایالت های این کشور را نیز بگیرد، به عنوان مثال دولت افغانستان در حالی آبان ماه سال گذشته از احداث سد کجکی ۲ روی رودخانه هیرمند خبر داد که اجرای این طرح آسیب هایی جدی به ایالت های پایین دست افغانستان که هم مرز ایران هستند، وارد می کند. پروسه های جراحی مربوط به معده و شکم ، قسمت بالایی روده را درگیر می کند که حرکات آن را نشانه می گیرد .

اگرچه طرح ساخت دریاچه چیتگر تهران به سال­ها قبل برمیگردد اما به دلیل محدودیتهایی ساخت آن به تعویق افتاد و در نهایت در سال ۱۳۹۲ اولین فاز آن افتتاح شد. کلوپ ماهیگیری تهران و یا دریاچه چیتگر امکاناتی چون فروشگاه اختصاصی لوازم ماهیگیری را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهد و همچنین خدماتی چون آموزش ماهیگیری را به علاقمندان ارائه می کند. واحدهای برج های اطراف دریاچه چیتگر ممکن است تجاری، اداری یا مسکونی باشند. از جمله بازی های هیجان انگیز دریاچه چیتگر می توان به راید اسکیت هوایی که به شکل یک U بزرگ است اشاره کرد که به وسیله ی آن می توانید حس سرعت و سقوط را در یک زمان باهم به خوبی تجربه کنید.

مساله میرجاوه که از حدود بلوچستان است، البته از موضوع مذاکره آن سفارت محترمه خارج است. وزارت انرژی و آب طالبان تصریح کرد که اگر آب به ایران نرسیده به دلیل مشکلات فنی بوده و در این موضوع عمدی وجود نداشته است. اگرچه سازمان آب و فاضلاب تبریز متولی ارس است، هیچ پاسخی درباره این موضوع ارائه نکرده است. حسینی قمی گفت: در این راستا چند مطالعه پایه وجود دارد که در استان آذربایجان شرقی از طرف سازمان مرکزی انجام می شد و استخراج نتیجه نهایی آنها در حال انجام مراحل پایانی است. ۱- درسال ۱۳۹۶ و به مناسبت اربعین حسینی و با توجه به فراهم بودن شرایط جهت رفت و آمد و حضور در موکب ها و کاروان ها، به شهر کربلا سفر کردم که در این سفر پدر و برادرم نیز همراهم بودند و بسیار خوش گذشت.

منطقه مراوهتپه با دارا بودن ۵ هزار هکتار مزارع گندم و جو آبی در حاشیه رودخانه اترک، به دلیل شرایط آب و هوایی خاص و استفاده از آب رودخانه اترک برای آبیاری مزارع گندم نقش مهمی در تولید گندم شهرستان کلاله دارد. علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران درباره اختلاف کشورش با مقامات افغانستان بر سر رهاسازی آب رود هیرمند، گفت: تاکنون هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده و ما به طرف افغانستانی تذکر دادیم که این کار زودتر انجام شود.

نماینده وزارت امور خارجه، وزیر نیرو و نماینده ویژه رئیس جمهور، طی سه ماه گذشته چند جلسه حضوری با وزیر آب و انرژی افغانستان داشتند و طرف مقابل حق ایران را قبول کرده و متقاعد به رهاسازی حقابه شده است. اگر بخواهیم مقایسهای میان گذشته چیتگر و حال حاضر داشته باشیم، باید بگوییم که با تغییرات شگفت انگیزی همراه شده است. وقتی این موارد را بررسی کنیم متوجه میشویم طی۲۰ سال گذشته یک نگاه جدی از سوی دولت دستنشانده افغانستان بر این مسئله وجود داشته که ایران را از آب هیرمند دور نگه دارند یا مسئله آب را یک ابزار کنترلی و امتیازگیری قرار دهند.

چون در سالهای دور و در زمان هخامنشیان و ساسانیان، ایران کشوری بسیار پهناور بوده و همسایههای کنونی ما مثل افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و آذربایجان بخشی از سرزمین ایران بودند و آداب و رسوم مشترکی داشتند. دریاچه ارومیه نام دریاچهای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. ارومیه به پایتخت امیرنشین زودگذر آزاد تبدیل شد. با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان روده تبدیل شوند. در اغلب موارد علت سرطان روده مشخص نیست.

در بیشتر موارد به دلیل مراقبت از بدن توسط سیستم ایمنی فرد از وجود بیماری خود مطلع نیست. این وزارتخانه اعلام کرد که آب رودخانه هلمند، بدلیل «مشکلات فنی» به ایران نرسیده و عمدی نیست. صحیح دانسته اما به موجب قوانین بین المللی این چنین امری را تردید کرده و دستور خواستهاند اولاً با اصول جاریه دنیا و قوانین بین المللی و طبیعی که اساس آن بر عادت و سابقه است عموماً و موافق قوانین اسلامی خصوصاً دولتی که منابع آب مشترک در خاک او باشد و دولت یا فردی حقابه یا حقی داشته باشد قبل از تقسیم و اداء حقوق اشتراکی که غیر از او نیست تصرفاتی نماید؛ زیرا آزادی او تا وقتی است که به حقوق دیگران تجاوزی نکرده باشد.

در این میان دلایل بسیاری از سوی کارشناسان و صاحب نظران برای خشک شدن دریاچه ذکر شده که از جمله آن ها می توان به خشکسالی های ممتد، ساختن سد بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه، احداث بزرگراه بر روی دریاچه و استفاده بیرویه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه اشاره کرد. به طور کلی واحدهای طبقه های بالاتر قیمت بیشتری خواهند داشت و ممکن است یک واحد کوچک تر در طبقات بالاتر برج، قیمت نهایی بیشتری نسبت به واحدی بزرگ تر در طبقات پایین داشته باشد. طبقه پایین مغازه شیرینیفروشی رستوران است که انواع بستنی و باقلوا را میفروشد.

دیدگاهتان را بنویسید