همه چیز درباره شیراز – کجارو

در سال ۱۳۱۰ مسجد جامع عتیق شیراز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و بین مردم محلی شیراز اهمیت بسیار زیادی به دست آورد. شواهد به دست آمده از کاوش هایی که با مجوز میراث فرهنگی و گردشگری در تپه پوستچی واقع در جنوب بلوار رحمت انجام شده حاکی از آن است که قدمت شهر شیراز به 6500 سال پیش می رسد. از آثار بسیار باشکوه موزه هفت تنان میتوان به آثار خوشنویسی حکاکی شده به روی سنگها که شامل کتیبههایی با خط کوفی و نستعلیق هستند، اشاره کرد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه ما به گونه ای اقدامات را پیش می بریم که حین سفرکارگران جاده ای و راننده گان بتوانند استراحت کنند، اظهار کرد: در این راستا 365 ایستگاه شادی را در طول محورهای استان در نظر گرفتیم چون بر اساس آمارها بین 30 تا 40 درصد تصادفات به خاطر خستگی و خواب آلودگی است. از جمله آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شیراز می توان اشاره کرد به تخت جمشید، آپادانا، پاسارگاد، ارگ کریم خان زند، نقش رستم، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل، بقعه شاهچراغ، مسجد نصیرالملک، آرامگاه خواجوی کرمانی، حافظیه، سعدیه، بند امیر، مقبره کریم خان زند، تخت مادر سلیمان (قصر ابونصر)، بقایای مسجد عتیق، نقش رجب، خاتون قیامت، قیصریه، باغ ارم، باغ عفیف آباد، باغ موزه نارنجستان قوام، باغ دلگشا، دروازه قرآن، سرای مشیر و موزه پارس.

اتوبوس در شیراز به عنوان وسیع ترین شبکه حمل و نقل عمومی است. این شهر در بین هموطنانمان نیز محبوبیت بسیار داشته تا جائیکه حتی چندین بار به شیراز سفر می کنند و از دیدن زیبایی های آن سیر نمی شوند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان ، بند مربوط به اختصاص بودجه برای جهاد تبیین در سال آینده را حذف کردند. پ.ن دوم: یکی از صنایع ارزنده، مشهور و بیرقیب در یزد صنعت یا هنر زرگری و طلاسازی است. مدیر کل ارتباطات و امور بینالملل شهرداری شیراز گفت: اثر ارسالی از این اداره کل به جشنواره روابط عمومی هنر مردم داری که توسط استانداری فارس برگزار شد، رتبه برتر در حوزه ساخت کلیپ را در سطح استان کسب کرد.

منبت کاری که آن نیز روی چوب انجام میشود، هنر دست روی ظروف نقره، قلم زنی، مینا کاری، فرشهای نمدی و… شیراز در طول تاریخ ایران زمین بارها به عنوان پایتخت انتخاب شده و نام آن در لوح های به دست آمده از تخت جمشید نیز وجود دارد. همچنین با رفتن به این مکان اطلاعات ارزشمندی در خصوص پیشینه تاریخی ایران به دست خواهید آورد. همچنین پیشنهاد میکنیم نوشتار راهنمای سفر به شیراز را در بلاگ سفرمارکت مطالعه کنید.

اگر میخواهید از مسجد نصیرالملک بازدید کنید، بین ساعت ۹ تا ۱۱ صبح به آن مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت و امکانات تمامی هتل های شیراز می توانید به صفحه ی هتل های شیراز در سایت مراجعه کنید. در همسایگی مسجد وکیل، حمام وکیل قرار دارد که از دیگر بناهای مربوط به دوره زندیه است. در همسایگی بازار وکیل، مسجد و حمام وکیل قرار گرفتهاند و با ورودیهای تزئین شده با کاشیهای صورتی شیرازی و دو ایوان وسیع درگاه بسیار چشمگیر و تماشایی دارند.

بازار وکیل، بازار اصلی شیراز است و طراحی آن به صورت هزارتو انجام شده است. شاید به قدر چندین و چند و حتی شاید به قدر صدها کتاب برای پرداختن به پیشینۀ این شهر اصیل حرف برای گفتن وجود داشته باشد. پس از ورود دین مبین اسلام به ایران زمین، شهر اصیل و تماشایی یزد همچنان به قرار پیشین به حیات خود ادامه داد. به پایان تفرج در شهر شیراز رسیدیم.

در این شهربازی روباز تمامی امکانات رفاهی با ایمن ترین وسایل، طراحی و تدارک دیده شده اند تا بزرگسالان هم بتوانند از آن بهره مند شوند. طراحی و مهندسی آب انبار وکیل بسیار منحصر به فرد است و میزان تکامل دانش ایرانیان را در دوران زندیه اثبات میکند. مسجد جامع عتیق شیراز علاوه بر این که جزو مقاصد گردشگری شهر به حساب میآید، بلکه قدیمیترین و اولین مسجد شیراز است. مردم شیراز وظیفه خود میدانند تا هر هفته روزهای جمعه به مسجد جامع عتیق بروند و قرآن بخوانند. همچنین آینه کاریهای انجام شده جلوه بسیار خاصی به این مکان داده است.

به این ترتیب، تورهای شیراز ارزان به شما نمایش داده میشوند. به همین دلیل این شهر بسیاری از آثار تاریخی کشورمان را در خود جای داده و هر ساله میزبان گردشگرانی از کشورمان و سایر نقاط جهان است. شهر شیراز مرکز استان فارس و یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی کشورمان است، این شهر در 52 درجه و 32 دقیقه طول و 29 درجه و 26 دقیقه عرض جغرافیایی قرار گرفته و همسایگان آن را از شمال آباده، از شرق فسا، نی ریز و استهبان، از جنوب فیروز آباد و از غرب کازرون تشکیل می دهند. باغ شاپوری و عمارتی که در آن ساخته شده، از دیدنی های شیراز و یادگار دوران پهلوی اول است که در سال 1315 ساخت آن به پایان رسیده است.

کاخ تخت جمشید یا پارسه نیز در دوران داریوش ، خشایارشاه و اردشیر اول مقر حکومتی بوده است. برای کسانی که میخواهند بلیط هواپیما شیراز را خریداری کنند، خستگی در سفر معنا نخواهد داشت. یکی دیگر از مراکز مهمی که مردم آن زیاد به شیراز سفر میکنند، اصفهان است. حافظ در قرن هشتم دار فانی را وداع گفت و در قرن دوازدهم مقبره وی توسط کریم خان زند به این مکان انتقال یافت. شیراز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از هتل های پنج ستاره گرفته تا هتل سنتی و اقامتگاه های بوم گردی را می توان در این شهر یافت که با تنوع زیاد در امکانات، هر سلیقه ای را راضی خواهند کرده و لبخند رضایت را بر لب مسافران می نشانند.

حیاط اندرونی مسجد و حمام وکیل در میان ایوانهای کوچک و شاه نشین محصور مانده است. جالب است بدانید، مسجد نصیرالملک به دلیل داشتن تیرهای چوبی انعطاف پذیر در ساختارش، زلزلههای متعددی را تا به امروز پشت سر گذاشته است. اگر قصد سفر از تهران به شیراز را دارید، در کادر جستجوی تور شیراز علی بابا، مبدا خود را تهران و مقصد را شیراز انتخاب کنید و با جستجوی تاریخ سفر خود بهترین تورهای شیراز از تهران را مشاهده کنید.

همچنین میتوانید برای پیدا کردن تور شیراز لحظه آخری، در بخش انتخاب تاریخ، گزینههای مربوط به تورهای لحظه آخری شیراز را انتخاب کنید. بیشتر این هتل ها در خیابان زند که قلب تپنده ی شیرازاست و یا در اطراف این خیابان قرار دارند و از نظر نزدیکی و فاصله نسبت به جاذبه ها و مکانهای دیدنی شهر در موقعیت خوبی هستند.هم هتل های زیبایی که تلفیقی از معماری مدرن و سنتی هستند و هم هتل های لوکس و مدرن با امکانات جدید میتوانید انتخاب کنید. استفاده از معماری قاجاری برای بخشهای مختلف و تزئینات قطعا هر بینندهای را به خود خیره خواهد کرد.

شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبیاش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقعشدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصلخیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بودهاست. ساخت مسجد جامع عتیق شیراز به دوره صفویه مربوط است و طبق بررسیهای متخصصان بین سالهای ۲۶۵ و ۲۸۷ هجری قمری بنا نهاده شده است. از این رو، مسجد جامع عتیق شیراز «مسجد آدینه» یا «مسجد جمعه» نیز نامیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید