پارک چیتگر تهران: آدرس، امکانات و تفریحات

سد در وسط يک قسمت آبريز دارد که طول آن ۱۲۳ متر است و ارتفاع آن از بستر رودخانه ۵ متر است. کناره های دریاچه در بیشتر گستره ها شیب دار است و عمق آنها به ده ها متر می رسد. نکته 6 – هر چه مخروط افکنه ها در قسمت های پایین ترو پست تری تشکیل شده باشند ، چون ذرات تشکیل دهنده آنها مسیر بیشتری را طی کرده اند و برخوردهای بیشتری را داشته اند ، کوچکتر خواهند بود . آب درياچه به قدرى شور است که در هر ليتر آن در تابستان ۵۰ گرم، در بهار ۳۸ گرم و در زمستان ۲۸ گرم نمک وجود دارد.

1 نمک ، h2 ماسه سنگ ، شیل ، سیلتستون قرمز رنگ ،h3 آهک بد بو، h4 سنگهای آذرین ولکانیکی ، توف کلاستیک h5 آذرین درونی . در کویر مرکزی ایران دریاچه حوض سلطان در کنار اتوبان قم- تهران و در ۶۰کیلومتری دریاچه نمک نیز وجود داشته است. مهندس «غلامعلی خیاط خلقی» طراح و پیشنهاد دهنده طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران و ایجاد شهر جدید تهران در حاشیه دریاچه فدک با هدف تغییر آب و هوای مناطق وسیعی از کشور به خراسان می گوید: حدود ۲ سال و نیم قبل این ایده به ذهنم رسید که باید برای آینده کشور با توجه به بحران آب در دنیا تدبیری بیندیشم.

اين سد از نوع سدهاى انحرافى است که آب رودخانه کرخه را به داخل دو شهر منحرف مىکند. به گفته وی امکان انتقال آب به صورت محدود از این دریا به دریاچه اورال در قزاقستان نیز وجود دارد ولی کویر مرکزی ایران بهترین و مناسب ترین گزینه برای انتقال آب دریای خزر است. اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدنها میتوان به این پی برد که تمام تمدنها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شدهاند و به حیات خود ادامه دادهاند، از جمله این تمدن ها میتوان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدنهای جهان شناخته میشود.

ساختمان اين سد در سال ۱۳۵۵ هـ.ش در شمال شرقى مسجد سليمان بر روى رود کارون پايان يافت. درياچهٔ نئور در ۴۸ کيلومترى جنوب شرقى اردبيل در ارتفاع ۲۷۰۰ مترى از سطح دريا قرار گرفته است. اين منطقه که دسترسى آن به شهر آسان است همچنين در طرح جامع داخل شهر قرار گرفته و پذيراى انبوهى از اهالى شهر در روزهاى تعطيل است. وقتی از وی درباره آینده این طرح در صورت تحقق سوال می کنیم، می گوید: این دریاچه ای در فاصله ۵۰کیلومتری تهران واقع خواهد بود و ما برای اطراف آن شهر جدید تهران با ظرفیت جذب ۳۰میلیون نفر جمعیت را طراحی کرده ایم.اگر چه ممکن است اهداف این طرح خیلی بلندپروازانه تلقی شود ولی طبق برنامه ای که طرح ریزی شده در صورت مشارکت دولت و نهادهای متولی شهرسازی، می توان یکی از زیباترین و مدرن ترین شهرها را احداث و بنا کرد که در نوع خود کم نظیر باشد.

احداث اين سد و تنظيم جريان رودخانه اين امکان را بوجود مىآورد که دو رودخانه دز و کرخه از طريق کانالى به طول ۸۵۰۰ متر و عرض ۹ متر و ظرفيت ۲۰ مترمکعب در ثانيه به هم متصل گردد و آب کافى براى آبيارى متجاوز از ۳۰ هکتار از اراضى واقع در منطقه کرخه تأمين گردد. اين سد به ارتفاع ۲۰۳ متر بلندترين سد خاورميانه و ششمين سد مرتفع جهان در ۱۵ کيلومترى شمال شهر دزفول بر روى رودخانه دز بنا گرديده است که پس از اتمام قادر خواهد بود حدود ۳/۴ ميليارد مترمکعب آب در درياچهاى به وسعت ۶۳ کيلومترمربع ذخيره سازد.

آتش کشورگشایی و ویرانگری مغولان و چنگیز در عرصه قدرت سیاسی، دامان سمرقند را نیز گرفت و این شهر به گورستان و ویرانهای بدل گردید، اما دیری نگذشت که در عصر تیموریان (771-916 ق) پایتخت حکومت خوانده شد و دوباره شکوه و بزرگی پیشینش را فراچنگ آورد و به یکی از مهمترین مراکز علمی ـ فرهنگی جهان اسلام بدل گشت. حملههای یونانیان، کوشانیان، هونها و اقوام ترک پیش از اسلام، هجوم مسلمانان در نخستین قرنهای اسلامی و حملههای ویرانگر مغولان در دورههای پسینتر، نمونههایی از این تاخت و تازهاست. وی با اعلام این که نمایندگان دولت پس از اطلاع از تحقیقات ما درخواست کردند تا مدارک و مستندات را به آن ها ارائه کنیم، می گوید: ما مدارک خود را برای دولت فرستاده ایم و با توجه به این که دولت مصمم است طرح انتقال آب از دریای خزر را به سمنان اجرا کند امیدواریم با بررسی های لازم، دولت و کارشناسان وزارت نیرو و صنعت آب کشور برخی طرح های ناقص و طرح پیشنهادی ما را مطالعه و کارشناسی کنند تا ورود به چنین اقدام بزرگی ناقص نباشد.

به گزارش خبرآنلاین از فارس: حمید ظهرابی گفت: در غرب شیراز در حال ایجاد منطقه حفاظت شده قلات و تنگ سرخ هستیم و حفاظت از این منطقه میتواند میزان روان آبهای تولیدی، شیراز را از ایجاد سد تنگ سرخ بی نیاز کند. آب آلو بخارای صاف شده را در یخچال نگهدارى کرده و روزانه به مقدار نیاز میل کنید. اما اجرای این طرح به چه میزان اعتبار و زمان نیاز دارد؟

برای تأمین اعتبار اجرایی آن هم پیشنهاد شده است سالانه ۵درصد از درآمد نفت کشور به این طرح تخصیص یابد و ما هم تضمین کرده ایم که در صورت تحقق اعتبارات پیشنهادی که رقمی حدود ۴۶ تا ۵۰ میلیارد دلار است، ۱۰ ساله کار را تمام کنیم. این دریاچه هم که ۱۰۰کیلومتر طول و ۱۵تا۶۰ کیلومتر عرض دارد، طی ۲تا۳سال پر خواهد شد.وی با اعلام این که با تحقق این طرح بزرگ ترین و عظیم ترین دریاچه مصنوعی دنیا در ایران ایجاد خواهد شد، می افزاید: تحقیقات کارشناسی همکاران و مشاوران طرح نشان می دهد که این دریاچه در کویر مرکزی ایران ۴۳درصد تبخیر آب خواهد داشت و با افزایش ابرها سبب افزایش بارندگی در کشور خواهد شد و در استان های خراسان هم ۱۵درصد افزایش بارندگی پیش بینی شده است.

همچنین، در پارسی سره (فارسی خالص)، گاه از واژه های «پچواک» و «برگردان» به جای «ترجمه» استفاده می کنند. درياچهٔ نئور، زيستگاه برخى از گونههاى پرندگان مهاجر عبورى است که براى مدتى کوتاه از درياچه استفاده مىکنند. این دریاچهی ۲۵ میلیون ساله، در سیبری واقع شده است و با رشتهکوهها احاطه میشود. دریای مرمره واقع شده است. درياچهٔ دوگانه سياهگاو در فاصلهٔ ۸ کيلومترى سراب باغ آبدانان واقع شده است. اين محدوده از نظر اقليمى زمستانهاى معتدل دارد و به جهت همين ويژگى، توقفگاه گروههاى بزرگى از پرندگان مهاجر است که از نواحى سردسير شمال به سرزمينهاى گرمسير جنوب کوچ مىکنند.

بنابراين درياچه بزرگى دارد که قابليتهاى جهانگردى آن قابل بهرهبردارى است. بنابراين، لزوم توجه به گسترش تأسيسات جهانگردى – تفريحى اين مکان به طورى که بتواند پاسخگوى بيشتر مراجعهکنندگان باشد، ضرورى است. با توجه به احداث تأسيسات جهانگردى – تفريحى که به تازگى بهرهبردارى از فاز اول آن شروع شده است، انتظار مىرود تعداد مشتاقان آن دو چندان شود. درياچه پشت سد نيز امکانات فراوانى براى بهرهبردارىهاى جهانگردى و تفريحى فراهم خواهد آورد.

درياچه اين سد نيز امکانات فراوانى براى بهرهبردارىهاى جهانگردى فراهم آورده است. تالابی همچون تالاب هامون فقط بزرگ و زیبا نیست؛ ارزش و اهمیت جغرافیایی آن برای اقلیم اطرافش و حتی جهان بسیار مهم است. قبل از اسلام این منطقه دریای ساوه نام داشته که به احتمال زیاد به دلیل ایجاد گسل آب آن فرو رفته است. البته ما در فاز اول این طرح ساخت ۷ دریاچه را در برنامه داریم که ۳ دریاچه از آب دریای خزر و ۴ دریاچه هم از آب خلیج فارس مشروب خواهد شد و مجموعه این دریاچه ها قلب ایران را متحول خواهد کرد.

به لطف خدا به دنبال این موضوع رفتم و با برنامه ریزی که انجام شد جمعی از متخصصان و مهندسان وارد میدان شدند و با مدیریت یکی از استادان ایرانی دانشگاه در کانادا که دکترای رشته آب زیرزمینی دارد، تحقیق درباره این طرح آغاز شد. اثنی عشری در ادامه با اشاره به تجارب این طرح برای احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در دهه ۸۰ خورشیدی، دریاچه ارومیه با شرایط بحرانی مواجه شد و به دلیل بهرهمندی از تجربه ۷-۸ سال حضور یک پروژه بینالمللی مثل طرح حفاظت از تالابهای ایران در سازمان حفاظت محیطزیست، مذاکراتی با دولت ژاپن صورت گرفت و این دولت اعلام آمادگی کرد که یک کار مشترک با دولت ایران در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف احیای این دریاچه انجام دهد.

در این راستا ایده هایی از سوی دوستداران این مرز و بوم برای نجات کشور از شرایط بحرانی و بی آبی سال های آینده مطرح می شود که از جمله این ایده ها و طر ح های کارشناسی شده انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی ایران است. مدیرعامل شرکت آریاکاوان طراح طرح انتقال آب دریای خزر به کویرهای ایران در تشریح دلایل این تحقیق می گوید: نتایج مطالعات مرکز خزرشناسی نشان می دهد که آب دریای خزر ۳تا۵ متر طی سال های آینده بالا خواهد آمد و قسمتی از استان های گیلان، مازندران و گلستان را زیر آب خواهد برد.

در ضمن انواع ماهی و دوزیستان نیز در این دریاچه زندگی میکنند. این کار، سلولهای بدن شما را منقبض میکند و کلیههای شما تلاش میکنند با ایجاد ادرار برای حذف بیش از حد سدیم، مشکل را حل کنند. آب ارس تا منطقه جلفا، درگیر شیب و پیچ و تاب های کوهستانی است، با این حال ارس در طول این مسیر جایی میان دو دشت «زنگنه» و «شیبلو» به زمینی مسطح به نام «پل دشت» می رسد. Satke که مقالات چندی در مورد اینکه چگونه پروژه معدن طلای کومتور در قزاقستان اثر منفی بر کوههای یخ همجوار داشته، نوشته است که مشکل این کوههای یخ در حال آب شدن، در آسیای مرکزی تنها مورد نیست.

تپه های شن های روان با وزش باد همواره در حال تغییر شكل و جابه جایی است. اتصال آن هم از طریق مترو، راه آهن، قطارشهری و اتوبان های زیبا به تهران فعلی پیش بینی شده است. علاوه بر نجات تهران فعلی از آلودگی و ترافیک و شلوغی با ایجاد شهر جدید تهران، شهرهای قم و کاشان هم به دریا مرتبط خواهند شد و پرورش ماهی نیز در کنار کشاورزی باعث رونق اقتصادی ایران می شود.به اعتقاد وی به لحاظ مسائل اقلیم شناسی، هواشناسی، زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی این طرح بررسی و توجیه پذیر بودن آن تأیید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید