پرورش گاو گوشتی

سطح درآمد یک واحد گاوداری بستگی به میزان تولید و هزینه های آن دارد که از این میان خوراک مصرفی با حدود 65-60 درصد بیشترین نسبت هزینه هارا به خود اختصاص می دهد. از افزایش کنسانتره تا موقع برطرف شدن تنش های مربوطه به زایش خودداری نموده و سطح آن را در حدی نگهدارید که گاو شیر ده با دریافت حداقل مقدار ADF (18 تا 19 درصد ) ضمن بر خورداری از سلامتی دستگاه گوارش شیر با کیفیتی نیز تولید کند . مطلب مشابه : دانلود 6 فیلم کاربردی آموزش گاوداری (شیری و گوشتی) که باید ببینید! برای مثال گاوها نیز در دستههای مختلف همچون گاوهای گوشتی نظیر گاو سمینتال و نژادهای شیری همچون گاو هلشتاین و …

برای بستر فشرده، حداقل 9 مترمربع مساحت به ازای هر گاو باید باشد که این تنها سطح بستر فشرده است و فرض میشود که گاوها دسترسی به راهروی خوراک یا محوطه باز نیز دارند. دقت کافی در مورد تامین مواد مورد نیاز گاو شیر ده و نسبت صحیح آن با انرژی که میزان قابل توجهی از آن از اندوخته های چربی بدن تامین می شود اعمال نمایید در این مرحله از مواد ازته ی غیر پروتیینی با تجزیه ی کم در شکمبه استفاده کنید . بنابر این برای ایجاد رشد در تلیسه 2 ساله 20 درصد و برای تلیسه های 3 ساله 10 درصد از مواد غذایی بیشتر از تعداد مورد نیاز برای نگهداری منظور شود .

میزان مصرف کنسانتره نباید بیش از 5/2 درصد وزن بدن باشد . 1- گاوها را بر اساس مرحله ی شیرواری یا میزان تولید كه دسته بندی نموده و و بر اساس نیازهایشان تغذیه نمایند . البته الان بیشتر افراد با ترکیب نژادها انواع لاری دورگه پرورش نموده اند که ویژگی هر دو طرف را به ارث برده است و کار تشخیص را سخت کرده است. تفاوت گاوآهن های یک طرفه و دو طرفه در این است که یک طرفه خاک را به یک طرف یعنی به سمت راست بر می گرداند، اما گاوآهن های دو طرفه دوسری خیش راست و چپ برگردان دارند که در هر بار رفت یا برگشت یک سری به کار گرفته می شود، لذا ضمن کاهش تلفات زمانی سطح شخمی تقریبأ صاف تر ایجاد می شود.

بررسیها نشان دادهاست تعداد و تراکم برزهای شکمبه و نگاری در گاومیش بیش از گاو است و نوع و تعداد میکروارگانیزمهای موجود در شکمبه این جانور با گاو تفاوت دارد و به همین دلیل گاومیش غذاهای حاوی فیبر را بهتر هضم میکند. در این مرحله ماتادور اصلی در خارج از میدان ایستاده و رقص گروهش را نگاه میکند و همزمان نیز قدرت و مهارت حریف خود را زیر نظر میگیرد. بعضی معتقدند یكی از ثروتمندان بنی اسرائیل كه ثروتی فراوان داشت و وارثی جز پسر عموی خود نداشت، عمر طولانی كرد، پسر عمو هر چه انتظار كشید عموی پیرش از دنیا برود و اموال او را از طریق ارث تصاحب كند، ممكن نشد، لذا تصمیم گرفت او را از پای درآورد.

17- علوفه را به مدت طولانی ذخیره ننموده و در موقع مصرف از عدم وجود کپک و قارچ زدگی و اجسام خارجی مطمئن شوید . تلقیح مصنوعی عبارتست از گرفتن اسپرم گاومیش نر سالم، معاینه و رقیق کردن اسپرم (هدف از رقیق کردن افزایش حجم اسپرم یک انزال است زیرا که تعداد زیادی از گاومیش ماده را بایستی به وسیله آن تلقیح نمود) و نگهداری آن در دمای مناسب برای مدت کوتاه یا مدت طولانی، برای مدت یک هفته در دمای بین 5-4 درجه سانتیگراد بالای صفر و برای مدت طولانی با منجمد کردن زیر صفر درجه در ازت مایه.

یک گاو دو رگه گاوی است که بر اثر آمیزش دو نژاد کاملا متفاوت حاصل می شود. ولی در گیلان قرض دادن خیش امری کاملا استثنائی است و هر کشاورزی خود یک یا دو خیش دارد که آنها را معمولا در زیر بام خانه قرار می دهد.. ابوعلی سینا در کتاب قانون خود درباره این گیاه بهدفعات صحبت کرده بود و از آن جایی که این کتاب مورد قبول اکثر اساتید پزشکی اروپایی بود، این گیاه بهصورت ویژهای در اروپا نیز برای موارد درمانی موردتوجه قرار گرفت. در این مرحله مدیریت گاوداری گاوهای مورد نظر را از لحاظ وضعیت بدنی بررسی نموده و در صورت برخورد با موارد غیر عادی نظیر رشد بی رویه گاوها و یا لاغری بیش از حد آنها درصدد اصلاح جیره بر آیید .

به عنوان یک دامدار اگر بخواهید با یکی از بهترین نژادهای گاو در ایران آشنا شوید و متناسب با شرایط خود و زیست بوم حاکم بر منطقه بخواهید اقدام به نگهداری از گاو و گوساله نمایید باید بگوییم که نژاد نجدی را باید به عنوان یکی از بهترین موارد در نظر داشته باشید. آکروزوم غشایی دو لایه است که دو سوم بخش قدامی هسته را می­پوشاند. مدیران موفق واحد های تولید دامی با عجین نمودن هنر و تجربه ی گذشتگان با علوم پیشرفته ی تغذیه ای امروزی كه آمیزه ای جالب توجهی را تحت عنوان مدیریت تغذیه ای به وجود آورده اند که با کاربرد علمی این برنامه ها در مزارع دامپروری و با سود آورنمودن این بخش تولیدی برای سرمایه گذاران این واحد ها كه زمینه ی مطمئنی در رابطه با تضمین اقتصادی فعالیتشان فراهم می آورند .

15- ضمن اختصاص دادن گارگران دلسوز و وظیفه شناس جهت رسیدگی به تغذیه گاوها کارگران این بخش را به دفعات عوض نکنید . 5- دفعات خوراکی دادن به گاوها را تنظیم نموده و مطابق برنامه عمل نمایید . تعداد دفعات تغذیه ای کنسانتره باید افزایش یافته و هر بار با مقدار اندکی کنسانتره تغذیه شود . با توجه به تقاضای کم مواد مغذی می توان نسبت علوفه به کنسانتره را افزایش داده و با استفاده از ترکیبات ازت دار غیر پروتئینی هزینه های غذایی را کاهش داد . ۲- سن دام : در حیوانات مسن به علت فعالیت بدنی زیاد که در طول حیات انجام داده اند، استحکام تار بافت پیوندی بيشتر است.

خواص ضد التهابی آنها قبلا در مطالعات بی شماری شرح داده شده است و مبتنی بر جلوگیری از فعال شدن فاکتور توالی NF-κB است و نقش کلیدی در تنظیم التهاب ایفا می کند . 20- در موقع استفاده از جیره های حاوی ذرات ریز یا آردی به منظور بازده بهتر خوراک مصرفی و جلوگیری از ضایعات تنفسی از مواد خیس کننده و چسباننده نظیر چربی یا ملاس استفاده کنید . سعی کنید علوفه های مورد تغذیه به قطعات ریز خرد نشوند و در صورت الزام از چنین علوفه هایی برای حفظ تعادل PH شکمبه و کاهش اسیدوز و دیگر ناراحتی های گوارشی بافرهای شیمیایی نظیر بی کربنات سدیم استفاده کنید .

با تغذیه ازمکمل های پر انرژی نظیر چربی و ملاس مصرف انرژی را بالا ببرید . اگر مصرف ویتامین E در خوراک زیاد نباشد موجب جفت ماندگی می شود . جیره های اسیدی باعث افزایش متابولیسم ویتامین D می شوند. از تغییرات ناگهانی و سریع جیره که موجب ناراحتی های گوارشی می شود خود داری نموده و تغییرات تدریجی را دست کم دو هفته پیش از زایش آغاز نمایید . گفته می شود که بازدهی مصرف انرژی برای بافت سازی به هنگام شیر دهی بیشتر از دوره ی خشک است از این رو باید کوشش کرد که کاهش وزن گاو در هفته های پایانی شیر دهی جبران گردد .

اگر دوره ی خشک بیش از 70 روز باشد گاوبیش از اندازه چاق می شود درحالی که تولید شیر در شیر دهی بعد بیشتر نبوده و دشواری چاقی نیز در پی خواهد آمد . باید توجه داشت که دربررسی سرپستانک های گاو شیری، سر پستانک های جلو کمی بلندتر ازسرپستانک های عقب باشد. برای رنگآمیزی و شناسایی آکروزوم بهروش چشمی اغلب از تعداد کمی رنگ استفاده می­شود که رنگ گیمسا یکی از مهمترین رنگ ­هاست. با این حال ، مراقب باشید که آگاو را خیلی عمیق نکارید، زیرا باعث پوسیدگی ساقه در طی فصل رشد می شود.

پس از زایش تولید شیر به سرعت افزایش می یابد و در 6 تا 8 هفته به بیشترین مقدار می رسد اما مصرف غذا نسبت به نیازهای تولیدافزایش نمی یابد به گونه ای که بیشترین مقدار مصرف ماده ی خشک 12 تا 15 هفته پس از زایش خواهد بود از این رو بیشترین ماده گاوهای شیرده برای 8 تا 10 هفته در حالت تعادل منفی انرژی خواهند بود . گفتم وحشی چون که برگها بهصورت طوقهای قرار داشته که گوشتی، چرمی و خنجر مانند هستند.

۴- کنترل ناقلین بیماری مانند حشرات، پرندگان، جوندگان و … برخی از بیماریهای معمول در این دوره مانند عفونت و فتق بند ناف (تورم ناف)، تب برفکی (طبقه)، برگشتگی شیردان، انگلهای داخلی و خارجی و همچنین جسم خارجی توجه داشته باشید. 18- برای مقابله با عوارض مصرف جسم خارجی احتمالی مگنت یا آهن ربا به حیوان بخورانید . 4- دستگاه گوارش گاوها از قسمت های بسیار فعال بدن هستند برای کار بهتر این دستگاه از دادن مواد معین غافل نباشید . هر کیلوگرم افزایش شیر در این دوره ۲۰۰ کیلوگرم شیر بیشتر در کل دوره ی شیر دهی را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید