گروهی به نام متیان بر منائیان غلبه داشتند

رودخانه ها منبعی از آب آشامیدنی فراهم می کنند، برای به دست آوردن غذا مفید هستند، زمین ها را حاصلخیز می کنند و راهی برای حمل و نقل کالاها از جایی به جایی دیگر هستند. خاک کازرون بسیار حاصلخیز است. البته قابل ذکر است که بیش از ۷۰ درصد مردم ارومیه از طریق کشاورزی هزینههای زندگی خود را تأمین میکنند و باید فکری اساسی شود تا هیچ طرف متضرر نشود. از آنجایی که این رودخانه غیر قابل کشتیرانی است، بناً در چارچوب تعریفی که کنوانسیون ملل متحد ۱۹۹۷ از آبراهها ارایه کرده، میگنجد. متاسفانه همانطور که گفته شد این دریاچه در خطر جدی خشک شدن برای همیشه قرار دارد.

علیاکبر کاظمینی با اشاره به وضعیت بحرانی پریشان بیان کرد: وجود این چشمه باعث شده بود که تا حدودی اکوسیستم منطقه حفظ شود اما با خشک شدن آن، تنها امید برای احیاء دریاچه نیز از بین رفت. قایق سواری: در گذشته یکی از تفریحات جالب توجه دریاچه ارومیه، قایقسواری و سر زدن به جزایر مختلف آن بود؛ اما با خشکسالی به وجود آمده در دریاچه، این تفریح کمکم رنگ باخت؛ اما با توجه به آبگیری دریاچه در سال 98 این تفریح دوباره جان گرفته و میتوانید سوار بر قایق شوید و گوشهگوشه این دریاچه زیبا را کشف کنید. سپس با تغییر فصل دوباره به زیستگاه خود بازمیگردند.

بر اساس ماده پنجم این معاهده: «افغانستان، با حفظ حقآبه ایران حق هر گونه استفاده از دریای هلمند را دارد. 25-اهمیت دریای خزررا بنویسید. مولف حدودالعالم مینویسد:دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ وگاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد. با در نظر داشت این قواعد دیده میشود که بیشترین امتداد و طول دریای هلمند در خاک افغانستان واقع شده است، و همچنین بیشترین جمعیت استفادهکنندهگان آن را افغانستان تشکیل میدهد. من گفتم، «جالبه امروز فهمیدی که استفاده از اسکایپ مثالی برای اینه که تو با فنّاوری سازگاری و احساس می­ کنی از نظر مقابلۀ هیجانی با آدما سازگاری نداری».

برای رفتن به دریاچه پریشان و بازدید از آن باید به استان فارس و شهر کازرون رفته و سپس به ۱۵ کیلومتری آن سفر کنید که بخش جره و بالاده نام دارد. دوستان و همراهان عزیز سایت مومکا، شما می توانید خاطرات سفر خود به کشورهای همسایه را در قسمت نظرات وارد نمایید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود. بر اساس اسناد و نقشههای تاریخی موجود در آن دوران، دریاچههای آرال و کاسپین یکی بوده و قسمت عمدهای از صحراهای بین این دو دریاچه کنونی در آن دوران از آب پوشیده شده است. نمونه های آن کاسه های زمان مغول است که در رویش نقش و نگار بسیار زیبائی هست، یا نقاشی ها و شعر هائی که از آن دوران به جا مانده است.

بخش جالب و هیجانانگیز این رستوران که در هتل تامارا قرار دارد آن است که نیمی از میزهایش به اجاق مجهزند که میتوانید گوشت و کباب خودتان را بر رویش کباب کنید. دریاچه پریشان در کازرون که متاسفانه بخش عظیمی از آن رو به خشک شدن است و خطر جدی کم آبی آن را تهدید میکند. خشک سالی امروزه خطرناکتر از تهدید تروریستی برای کشور ماست. نقض این تعهد، مسوولیتهای بینالمللی را در پی دارد که کشور ایران از این لحاظ مسوول شناخته میشود. ماده ۳۴ قانون آب راجع به حل اختلافات آب پرداخته، اما آن شامل اختلافات بینالمللی نیست، محدود به چگونهگی حل اختلافات داخلی بر سر استفاده از آب است.

دشتهای اطراف دریاچه پریشان پر از نرگسزارهای چشمنواز و زیبا و کوهها و جنگلهای آن، آشیانهی پرندگان زیبا و خوش الحان از گونههای مختلف است. چشم انداز زیبای منطقه که ترکیبی از کوهها و دریاچه پریشان است، سبب شده تا افراد زیادی آخر هفته خود را به بازدید از آن بگذرانند. همین دلیل سبب شده تا آثار فراوان تاریخی در این شهر برای بازدید وجود داشته باشد. به گفته رئیس محیط زیست استان زمینهای کشاورزی که در اطراف آن وجود دارد سبب شده تا کشاورزان به صورت بی رویه آب دریاچه را مورد استفاده قرار دهند. کازرون با آب و هوای فوقالعاده و طبیعت بسیار زیبا و بیبدیل خود در تمام فصول سال پذیرای گردشگران زیادی است.

از میان این چند گونه، تنها گونهای که با شرایط زیستگاهی تالاب خود را سازگار کرد کپور است. به همین دلیل در بیشتر نقاط آن شاهد وجود کویر و دشتهایی بزرگی هستیم که ما را از نعمت آب محروم کرده است. ناگفته نماند که در حال حاضر، هیچ روایت و داستان موثقی پشت اسم دریاچه ارواح وجود ندارد، اما محلیها میگویند که قدیمیهای این روستا شاهد حضور ارواح بودهاند. البته دقیق ندیدم که توصیف کنم. البته از دریاچه پریشان برای پرورش ماهی نیز استفاده میشود. علاوه بر ماهیهایی که در دریاچه پریشان پرورش داده میشوند، این دریاچه زیستگاه طبیعی انواع ماهیها نیز میباشد.

ضمن اینکه تفریح و گردش در دریاچه چیتگر در هر چهار فصل سال امکانپذیر است.در میان هیاهوی زندگی شهری، پایتختنشینان علاوه بر سفر به شهرهای شمالی که هزینه و وقت زیادی میطلبد، میتوانند در مدتزمانی کوتاه به این دریاچه زیبا بروند و از طبیعت و تفریحهای دریاچه چیتگر نهایت لذت را ببرند. علاوه بر این، حداقل ۴۷ گونه فسیل نیز در این منطقه یافت شدهاند. دریاچه پریشان با ویژگیهای خاص خود تأثیر بسیار زیادی در طبیعت و سرسبزی منطقه دارد.

یکی از شگفت انگیزترین و دیدنی ترین پدیده های طبیعی کشور دریاچه دوقلوی “سیاه گاو” شهرستان آبدانان واقع در استان ایلام است که با عمری هزاران ساله شکل گرفته است. شکل دایره مانند دارد که که در اطراف و قسمت های بالای آن مردم قدیم بود و باش داشتند وتا فعلاً همه خانه ها ظاهراً دیده می شوند. شهردار آرالسک در حاشیه آرال در قزاقستان می گوید “به خاطر ترمیم دریاچه آرال، ما الان مدرسه داریم، اتومبیل ها در خیابان ها حرکت می کنند، هر هفته در شهر یک عروسی برگزار می شود”. دمای آب در ماه های تابستان به 23-24 درجه سانتیگراد می رسد و معمولاً قسمت شمالی دریا کمی سردتر از قسمت جنوبی آن است.

دریاچه پریشان اکوسیستم پایدار خود را طی میلیونها سال حفظ کرده است. دریاچه پریشان در کجا واقع شده است؟ آب دریاچه پریشان چگونه است؟ در این نواحی، نوع آب دریاچه نیز تغییر شکل داده و حالتی باتلاقی پیدا میکند. از این جهت، جلساتی در کابل تحت نام «جبههی آب هلمند» شکل گرفت. چرا که در این فصل مقدار بارندگی قابل توجه است و سطح آب دریاچه بالاتر آمده است. نام امروزی دریاچه یعنی پریشان از یکی از نزدیکترین روستاهای اطراف آن به نام روستای پریشان گرفته شده است. در اطراف رود ارس یکی از جذابترین آثار تاریخی قرار دارد؛ کلیسای استپانوس که از مهمترین کلیساهای تاریخ ارامنه است.

اگر برای دیدن دریاچه به شهر کازرون سفر کردید، میتوانید در تنها هتل شهر به نام هتل بیشاپرو کازرون که امکانات آن در حد ۲ ستاره است اقامت داشته باشید. اگر به قصد بازدید از دریاچه پریشان به شهر کازرون سفر کردید، از دیدنیهای این شهر به هیچ عنوان غافل نشوید. مثلا از راه هوایی و پرواز به شیراز و یا سفر با اتومبیل شخسی خود میتوانید جهت تفریح به این منطقه حفاظتشده بروید. عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجهنصیر با بیان اینکه بر روی این دو رود ۴۰ سد و بند انحرافی احداث شده است، تاکید کرد: با دستکاریهایی که بر روی این دریاچه صورت گرفته، سرنوشت تلخی برای دریاچه آرال رقم خورده است.

کولیت اولسروز معمولا قبل از سن 30سالگی آغاز می شود اما، می تواند در هر سنی رخ دهد، و برخی از افراد ممکن است بعد از سن 60 سالگی به این بیماری مبتلا شوند. بخشهای عمده ای از آب جیحون از کوههای پامیر واقع در تاجیکستان و شمال افغانستان سرچشمه می گیرد، وقتی رود وخش به نهرهای بلخ آب می پیوندد جیحون نام می گیرد و ابتدا در مرز دو کشور افغانستان و تاجیکستان پبش می رود، بعد مرز طبیعی ازبکستان و افغانستان می شود. چیتگر در شمال غرب تهران و منطقه 22 واقع شده و تقریبا به آسانی میتوان به آن جا دسترسی پیدا کرد.

رودخانه مرزی ارس نقش مهمی در شکلگیری تمدن و شهرهای مسیر داشته و تاثیرات جغرافیایی و اقیلمی آن بر منطقه کاملا مشهود است. این راه بهمنزله به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان نیست بلکه به دلیل نیازی است که بهواسطه همجواری و تاریخی و فرهنگی برقرار است. امریکا یک هیأت را که متشکل از سه نفر که فرانسیسکو گویز شهروند چیلی، رابرت لوری شهروند امریکا و کریستو فروب شهروند کانادا بودند، تحت نام کمیسیون دلتا برای حل موضوع تعیین کرد.

دریاچه هامون واقع شده در استان سیستان و بلوچستان، از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابوری و هامون هیرمند تشکیل شده است. این رود غربیترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی میریزد. دریاچه پریشان زیستگاه گونههای زیادی از پرندگان بومی و پذیرای گونههای مختلف پرندگان مهاجر است. پرندگانی از گونههای نایاب نظیر پلیکان، درنا، غاز وحشی، اردک، فلامینگو و چنگر در این دریاچه زندگی میکنند. همچنین، وجود گونههای مختلف گیاهی و جانوی و پرندگان و آبزیان متعدد بر زیبایی آن میافزاید.

از جنگل و رودخانههای پرخروش گرفته تا دریاچههایی که از دل زمین بیرون آمدهاند و حتی محلی برای رفت و آمد پرندگان مهاجر شدهاند. سد ها حکایت عجیبی پشت خود دارند، دریاچه هایی که به خواست بشر بوجود آمده اند و تأثیرات بزرگی بر زندگی مردمان محلی و اکوسیستم می گذارند. اطلاعات مربوط به کره زمین باعث افزایش دانش ما از محیط اطراف وسایر مکان ها میشود . به عنوان مثال در کتاب نزهت القلوب نوشتهی حمدالله مستوفی، از دریاچه تحت عنوان دریاچه یا بحیرهای کوچک نام برده شده است که در آن ماهیگیری به وفور انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید