یزد شهر سنت و اصالت است

این تنها مکانهای دیدنی و خوراکیهای خوشمزه یزدی نیست که ما را بران میدارد که بار و بندیل خود را برای سفر به یزد ببندی. جاذبه های گردشگری شیراز آنقدر متنوع و فراوان است که هر سلیقه ای را پوشش می دهد و حتی ممکن است با یک بار سفر به شیراز نتوانید از تمامی جاذبه های آن دیدن کنید . جاذبه های گردشگری شیراز در دسته های مختلف : طبیعی تاریخی فرهنگی و مذهبی جای می گیرند که تنها تعدادی از آن ها را در اینجا می بینید . این جشنواره در زمان خود بزرگترین رویداد فرهنگی در نوع خود در سطح جهان بود که محلی برای گرد امدن بزرگترین هنرمندان سنتی مدرن ایران در سراسر دنیا و در رشته های مختلف هنری بود.

دارد که در کنار این آثار تاریخی دارای مکان های فرهنگی و دیدنی نظیر آرامگاه سعدی و حافظ ، باغ های معروف مثل باغ ارم ، باغ عفیف آباد نیز از دیگر جاذبههای دیدنی این شهر می باشد. مشهورترین باغهای شیراز عبارتاند از: باغ ارم، باغ عفیفآباد، باغ دلگشا و باغ جهاننما.۱۶. حال و هوای عرفانی شهر نیز با وجود آرامگاه شاهچراغ تکمیل شده است.نمیشود به شیراز سفر کرد و از باغهای آن دیدن نکرد.

باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژهای برخوردار است و شیراز نیز از قدیم به داشتن باغهای بسیار و زیبا مشهور بودهاست. منبت کاری در اصل به نام شهر آباده استان فارس به ثبت جهانی رسیده است اما نمونه های بی نظیری از این هنر را می توانید در شهر شیراز پیدا کنید . اما نخستین باراز نام شبراز بر روی یکی از لوحهای سفالی در دوره ایلام مشاهده شده است . اما اگر سفر طولانی و زمینی به شیراز برایتان خسته کننده است میتوانید به سراغ بلیط هواپیما شیراز تهران بروید . در کل یکی از بهترین راههای شناخت مردم هر منطقه، مطالعه صنایع دستی آنهاست.صنایع دستی شیراز به طور قابل توجهی غنی است.

همچنین اصفهان در صنایع خاتم کاری، کاشی کاری، قلم زنی، مینیاتور، مینا کاری، زرگری نقره و طلا در دنیا شهرت دارد.محصولات کشاورزی و میوه های منحصر به فردی مانند سیب ، گلابی ، سیب گلاب ، پیاز کوهی و کرفس اصفهان مشهور هستند. کاشی هفت رنگ که یک اثر هنری بی نظیر است از رنگ های سفید و سیاه و زرد و قرمز و فیروزه ای و لاجوردی و حنایی تشکیل شده است و در بسیاری از بناهای دیدنی شیراز مانند مسجد نصیرالملک نیز دیده می شود . این فرودگاه در مسیرهای مختلف داخلی و خارجی فعال است.

این هتل در سال 1379 افتتاح شده و در سال 1395 مورد بازسازی قرار گرفت تا با خدمات عالی خود، زبانزد میهمانانی باشد که هر سال در آن اقامت می کنند. بادام سوخته نیز یکی از شیرینیهای سنتی و مقوی ایرانی است که در شهر شیراز نیز تهیه می شود برای درست کردن این شیرینی بادام های سوخته را با شکر و آب مخلوط می کنند و حرارت می دهند و پس از آب شدن شکر یک پوشش شیرین روی بادام ها را میگیرد و طعم آن را متفاوت و خوشمزه میکند.

آب وهوای شهر شیراز با توجه به قرار گرفتن در منطقه­ ی کوهستانی زاگرس و در ارتفاع 1486 متری از سطح دریا، معتدل است. شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. چون این فصل اعتدال زمستانی به شمار میرود و سبب میشود هوای شهر یزد به اعتدالی دلچسب و خوش وارد شود. چون همان طور که ذکر شد تیموریان به علم و ادبیات و آموزش علاقۀ وافری نشان میدادند و از این جهت دورۀ تیموریان برای ایران زمین دورۀ درخشانی به شمار میرود.

البته بعد از جنگ تحمیلی شمار زیادی از ساکنان منطقه های جنوب کشور به ویژه خوزستان به اصفهان مهاجرت کردند که بخش قابل توجهی از آنان نیز در شاهین شهر، فولادشهر و بهارستان زندگی می کنند. محله شاه داعی الله یکی از بهترین منطقه های شیراز محسوب می شود که می توانید این منطقه را برای زندگی نیز انتخاب نمایید و از آسایشی کامل برخوردار شوید. از دیگر رسوم مردم شیراز میتوان به برگزاری باشکوه اعیاد مذهبی و شیعی اشاره کرد.ایام عید نوروز برای مردم شیراز، ایام بسیار مهمی محسوب میشود و سعی براین دارند تا آن را به نحو احسن برگزار کنند.

خوشبختانه تیموریان به ادبیات، فرهنگ، هنر و مخصوصاً عمارت بناهای تاریخی باشکوه علاقۀ وافری نشان میدادند. استیلای تیموریان در شهر و دیار یزد آثار بسیاری را برای این شهر عزیز به یادگار باقی گذاشته است از جملۀ این آثار و ابنیۀ باشکوه تاریخی میتوان به کاشیکاریهای بینظیر و دلبرانۀ مسجد جامع شهر یزد و همچنین میدان امیر چخماق و مسجد امیر چخماق و همچنین به مصلای عتیق و تعداد دیگری از بناهای ارزشمند و قابل توجه در شهر یزد اشاره کرد.

این مضجع شریف که به شاهچراغ معروف است، در نزدیکی بسیاری از هتل های شیراز قرار دارد که می توان به هتل سنتی پنج دری شیراز اشاره کرد. البته قند یزدی همیشه در کنار سینی چای قرار خواهد داشت و شما حق انتخاب خواهید داشت. تنها بخشی از جلوه ها و دیدنی های ارزشمند شهر شیراز، در کنار هتل های باشکوه و مجلل این شهر برای اقامتی سرشار از هیجان و رفاه هستند. هتل دارای دو برج ۱۳ طبقه با ۱۸۸ باب اتاق مدرن، ۲۷ سوئیت مجلل و ۲ دستگاه آپارتمان به همراه تمامی امکانات و سرویس های رفاهی است.

یکی از مهمترین کارهایی که شاه اسماعیل صفوی انجام داد ایجاد حکومتی واحد و یکپارچه در سراسر ایران زمین است. 4- دومین فرودگاه بین الملل ایران در شیراز افتتاح شده است. پ.ن اول: کاربرد زبان بهدینی یعنی گَورونی یا دری زرتشتی از اهمیت ویژهای در مطالعۀ آثار مکتوب ایران باستان برخوردار است. به هر روی، با این شیوه، و با این سیاست، شهر یزد با تمام خاطرات و یادگارهای خوشی که از دوران باستان در آغوش گرفته بود جان سالم به در بُرد و توانست این گنجینۀ گرانبها را حفظ کند تا ما در این عصر و دوره بتوانیم شاهد این اصالت و شکوه باشیم.

در حال حاضر تکنولوژی توانسته است تأثیر طبیعت را از زندگی روزمره دور کند. 1- شیراز اولین شهر در داشتن بیش ترین عنوان پایتخت در دوره های مختلف تاریخی است. شیراز در 3 دوره تاریخی مختلف به عنوان پایتخت ایران معرفی شده است. مقبره بابا کوهی در بالای کوهی مشرف به شهر، قرار دارد و مقبره کریم خان زند در موزه پارس این شهر جای گرفته است. این هتل شیراز در سال 1392 مورد بهره برداری قرار گرفته است. مساحت آن تقریبا معادل 240 متر مربع بوده وجمعیت آن معادل 1565572 نفراست.در گذشته این شهر با نام های شهراز، تیرازیس، خشتیوراز، شهرراز و شیرساز نیز شناخته می­شده است.

تالیف دیوان حافظ 50 سال زمان برد و وی تلاش می کرد تمامی خلقت خداوند را با زبان شعر، توصیف کند. از مسائلی که موجب اهمیت بیش­تر این شهر می­شوند می­توان به قرار داشتن در مسیر تجاری داخل کشور به سمت بنادر جنوبی مخصوصا بندر بوشهر اشاره کرد. فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز به عنوان بزرگ ترین فرودگاه در منطقه جنوبی ایران فعالیت می کند. به لحاظ جمعیت بعد از تهران و مشهد، سومین شهر بزرگ ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیا محسوب می شود. لیموی شیراز به عنوان یکی از با کیفیت ترین و خوشمزه ترین مرکبات این شهر جزو سوغات شیراز محسوب می شود.

شهر باغ های ایران به عنوان ششمین کلان شهر و پرجمعیت ایران محسوب می شود. شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل معروف است. از جملۀ این بناهای تاریخی میتوان به این موارد اشاره کرد: باغ دولتآباد، مدرسه خان، باغ ناصریه، بازار خان، میدان خان، بازار قیصریه. بازار وکیل که یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان و ایران است، جنب ارگ کریمخان واقع شده و مغازه های آن با داشتن حیاط، کاروانسرا و حمام، انواع ادویه جات ترشی جات، فرش های ایرانی، صنایع دستی مس و عتیقه فروشی ها، یکی دیگر از اهرم های اقتصادی شهر نرگس ها برای بومیان است.

از جمله امکانات تعبیه شده در این بازار هستند تا بازدیدکنندگان آن رفاه کامل را تجربه نمایند. شهرداری شیراز به ۹ منطقهٔ مستقل شهری تقسیم شده و جمعاً مساحتی بالغ بر ۱۷۸٫۸۹۱ کیلومتر مربع را شامل میشود. در تهران همه روزه از پایانههای جنوب، غرب و بیهقی حرکت بهسمت شیراز صورت میگیرد.اگر قصد سفر با خودروی شخصی به شیراز را دارید، راحتترین راه برای دسترسی به این شهر از تهران، با گذر از استان اصفهان است و از آنجا باید مسیر اصفهان شیراز را رانندگی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید